Polska

Czym jest większość konstytucyjna w polskim Sejmie?

Polska

[object Object]
W polskim Sejmie jest 460 posłówPaństwowa Komisja Wyborcza
wideo 2/35

Jeśli w wyborach parlamentarnych jedna z partii uzyska większość konstytucyjną, będzie mogła samodzielnie rządzić, a także zmienić Konstytucję. Czym jest większość konstytucyjna?

Większość konstytucyjna oznacza liczbę posłów, których głosów potrzeba do uchwalenia zmiany Konstytucji.

2/3 posłów do zmiany Konstytucji

W Polsce taka większość to 2/3 głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów. 2/3 posłów w polskim Sejmie to 307 osób - łącznie posłów jest 460. Dlatego jeśli dana partia uzyska w wyborach co najmniej 307 mandatów oznacza to, że przy dowolnej liczbie posłów, nawet maksymalnej, na sali, ma ona większość konstytucyjną.

Ustawę o zmianie Konstytucji musi następnie zatwierdzić Senat bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby senatorów. To oznacza, że przy stuprocentowej frekwencji na sali za taką ustawą musiałoby się opowiedzieć co najmniej 51 senatorów. Grupa 50 senatorów może więc taka zmianę zablokować.

Dodatkowo jeśli jeżeli ustawa o zmianie Konstytucji dotyczy przepisów rozdziału I, II lub XII, grupa 92 posłów, Senat lub prezydent mogą zażądać przeprowadzenia referendum zatwierdzającego te zmiany.

Oprócz zmian w konstytucji większość 2/3 głosów jest konieczna do wyrażania zgody na ratyfikację umowy międzynarodowej przekazującej organizacji międzynarodowej lub organowi międzynarodowemu kompetencje organów władzy państwowej w niektórych sprawach oraz do skrócenia kadencji parlamentu (w tym przypadku jednak musi być to minimum 307 głosów niezależnie od liczby posłów obecnych na głosowaniu).

Wybory 13 października

Wybory parlamentarne, zgodnie z postanowieniem prezydenta Andrzeja Dudy, odbędą się 13 października 2019 roku. Posłów i Senatorów będziemy wybierać w niedzielę. Lokale wyborcze 13 października będą czynne od godz. 7 do godz. 21.

Autor: mart / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Magazyny:
Raporty:
Pozostałe wiadomości