TVN24 | Polska

"Heroiczność cnót". Coraz bliżej beatyfikacji jednego z ojców Unii Europejskiej

TVN24 | Polska

Autor:
akw//now
Źródło:
PAP, tvn24.pl

Proces beatyfikacji Roberta Schumana, architekta projektu integracji europejskiej, trwa od 2004 roku. Teraz papież Franciszek zatwierdził dekret, który oficjalnie potwierdza stanowisko Kościoła, że dana osoba może być beatyfikowana. Wskazuje to na ważny krok na drodze do uznania Schumana za świętego.

Papież Franciszek zatwierdził dekret o heroiczności cnót Roberta Schumana, jednego z założycieli Unii Europejskiej – poinformował w sobotę w Watykan.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

Robert Schuman urodził się w 1886 roku w Luksemburgu jako obywatel Niemiec (jego ojciec, Francuz, po zaanektowaniu przez Niemcy regionu, w którym mieszkał, przyjął obywatelstwo niemieckie). Po zakończeniu pierwszej wojny światowej, w 1919 roku, Alzacja-Lotaryngia została zwrócona Francuzom, dzięki czemu Schuman stał się Francuzem.  

Jeden z ojców Unii Europejskiej, Rady Europy i NATO

Karierę polityczną Schuman rozpoczął w 1919 roku. Pełnił funkcję szefa resortu finansów oraz spraw zagranicznych. Odegrał ważną rolę w kształtowaniu powojennej Europy i stosunków transatlantyckich. Dwukrotnie zasiadał na czele rządu (1947-1948 i 1948). Uważany jest za jednego z ojców Unii Europejskiej, Rady Europy i NATO. Francja, dzięki jego działaniom na arenie międzynarodowej, zaznaczyła się na kartach historii jako promotor idei integracji europejskiej. Schuman był członkiem, a potem przewodniczącym Parlamentu Europejskiego (1958-1960).

Zmarł we wrześniu 1963 roku w swoim domu niedaleko Metzu w północno-wschodniej Francji. Miał 77 lat. Proces jego beatyfikacji w Kościele katolickim został rozpoczęty w maju 2004 roku.

Robert Schuman na zdjęciu z 1929 rokuAlamy/PAP

Co roku, 9 maja, w Warszawie, od 1999 roku, organizowana jest Parada Schumana.

Parada SchumanaTVN24

Autor:akw//now

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Alamy/PAP