Bogdan Borusewicz: Władysław Bartoszewski mówił, że należy sprzeciwiać się złu, niezależnie od kosztów

Autor:
js/kab
Źródło:
PAP
Borusewicz: Bartoszewski mówił, że należy sprzeciwiać się złu, niezależnie od kosztów
Borusewicz: Bartoszewski mówił, że należy sprzeciwiać się złu, niezależnie od kosztówTVN24
wideo 2/7
TVN24Borusewicz: Bartoszewski mówił, że należy sprzeciwiać się złu, niezależnie od kosztów

Dorobek Władysława Bartoszewskiego wciąż jest żywy. Jego myśl jest myślą bieżącą - mówił w poniedziałek senator KO Bogdan Klich na konferencji "Polityka i przyzwoitość. Wartości Władysława Bartoszewskiego". Wicemarszałek Senatu Bogdan Borusewicz oświadczył, że Bartoszewski był człowiekiem, który mówił, że "należy działać, sprzeciwiać się złu, niezależnie od kosztów".

Wicemarszałek Borusewicz powiedział, że konferencja jest kolejnym wydarzeniem, które organizuje Senat z okazji setnej rocznicy urodzin Władysława Bartoszewskiego, który jest w Polsce pamiętany - jak mówił - "nie tylko za to, co robił po wojnie, ale także za okres wojenny i za to, że jako profesor przekazywał swoje wartości młodszemu pokoleniu".

Borusewicz sam zaliczył się do pokolenia, które miało możliwość uczęszczania w latach siedemdziesiątych XX wieku na monograficzne wykłady prof. Bartoszewskiego na temat Polskiego Państwa Podziemnego. - Dla mnie i moich kolegów te wykłady nie miały tylko wartości historycznej - podkreślił. Według niego uczestniczący w tych wykładach działacze organizacji opozycyjnych wobec systemu totalitarnego w Polsce starali się budować "pomost" pomiędzy okresem, w którym same rozpoczynały swoją działalność, a czasami, w których młody Bartoszewski "podjął się realizacji wartości, w które wierzył".

- To były zupełnie różne okresy, ale dla nas Władysław Bartoszewski był tym człowiekiem, który swoim życiem mówi, że należy działać, należy się sprzeciwiać złu, niezależnie od kosztów, które trzeba będzie ponosić - oświadczył wicemarszałek Senatu.

ZOBACZ "LEKCJE BARTOSZEWSKIEGO" W TVN24 GO

Klich: dorobek Bartoszewskiego wciąż jest żywy

Przewodniczący senackiej Komisji Spraw Zagranicznych i Unii Europejskiej Bogdan Klich przekonywał, że dorobek Bartoszewskiego wciąż jest żywy. - Jego myśl jest myślą bieżącą, (...) można na niej budować zarówno spojrzenie na sprawy, które dotyczą Polski, tu i teraz, jak i (dotyczące) spraw międzynarodowych, które są kluczowe z punktu widzenia interesów naszego kraju - ocenił Klich.

Według senatora, "w tej chwili stoimy przed największymi od 1990 roku wyzwaniami dla Polski zarówno w kraju, jak i Polski za granicą". - Jestem przekonany, że Władysław Bartoszewski na każde z tych pytań, które się pojawiają w debacie publicznej, miałby swoją odpowiedź; (...) odpowiadałby jak zwykle w sposób pewny, zdecydowany, trafiając w punkt - oświadczył.

Konferencja "Polityka i przyzwoitość. Wartości Władysława Bartoszewskiego" w SenacieTVN24

Przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych i UE wspomniał m.in. o "doktrynie przyzwoitości" Władysława Bartoszewskiego oraz jej wpływie na sprawy międzynarodowe. Zwrócił w tym kontekście uwagę, że Bartoszewski wskazywał w swojej doktrynie wartości służące "pojednaniu między Polakami i Niemcami, między Polakami a Żydami", a także "widział nowy kształt bezpieczeństwa i stosunków międzynarodowych opartych na wartościach, opartych na zasadach".

- Władysław Bartoszewski był jednym z architektów polskiej polityki zagranicznej oraz jednym z architektów polityki polskiej, tu, w kraju. Był jednym z koryfeuszy demokracji w Polsce, obrony praw człowieka, wolności obywatelskich, respektowania praw mniejszości i przede wszystkim pamięci historycznej, która dla niego była szczególnie istotna - oświadczył Klich.

Konferencję zorganizowano przy współudziale Stowarzyszenia "Skwer Władysława Bartoszewskiego", w ramach uchwalonego przez Senat roku 2022 Rokiem Władysława Bartoszewskiego.

CZYTAJ: Rok Bartoszewskiego. Jest wyjątkowy pomysł na pomnik w Warszawie. Trwa zbiórka obywatelska

Wizualizacja warszawskiego pomnika Władysława BartoszewskiegoStowarzyszenie Skwer Władysława Bartoszewskiego

Władysław Bartoszewski - kim był?

Bartoszewski był pisarzem, więźniem KL Auschwitz, pracownikiem Biura Informacji i Propagandy Komendy Głównej AK (pseudonim Teofil), działaczem Rady Pomocy Żydom "Żegota", uczestnikiem Powstania Warszawskiego, a także opozycjonistą w czasach PRL. Po 1989 roku Bartoszewski był ambasadorem Polski w Austrii, senatorem z listy Unii Wolności oraz dwukrotnie szefem MSZ (w rządach Józefa Oleksego oraz Jerzego Buzka).

Władysław Bartoszewski urodził się 19 lutego 1922 roku w Warszawie. Zmarł 24 kwietnia 2015 roku w warszawskim szpitalu MSW. Został pochowany na Powązkach Wojskowych.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:js/kab

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Raporty:
Pozostałe wiadomości