Na przejściach w Korczowej i Medyce (Podkarpackie) są utrudnienia w przekraczaniu granicy polsko-ukraińskiej. Blokada drogi po ukraińskiej stronie spowodowała także utrudnienia na przejściu w Hrebennem (Lubelskie), niektórzy podróżni musieli zawrócić do Polski – poinformowała Straż Graniczna. Zdjęcia z blokady drogowej w Hrebennem dostaliśmy na Kontakt 24.
Na terytorium Ukrainy, ok. 200 metrów od granicy z Polską, przed przejściem Hrebenne - Rawa Ruska trwa blokada drogowa - powiedział portalowi tvn24.pl Dariusz Sienicki, Rzecznik Prasowy Komendanta Nadbużańskiego. Dodał, że kierowcy wybierający się na Ukrainę muszą przygotować się na możliwe utrudnienia za wschodnią granicą. - Na polskim przejściu granicznym panuje ład i porządek - zaznaczył rzecznik.
Na Kontakt 24 otrzymaliśmy informację, że w poniedziałek po południu grupa Ukraińców przyjechała na przejście graniczne w Hrebennem busem pełnym opon, z których następnie utworzono blokadę po stronie ukraińskiej. Z tego powodu część kierowców zmuszona była zawrócić do Polski.
Podobna sytuacja ma miejsce na podkarpackich przejściach granicznych w Korczowej i Medyce. Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej zamieścił komunikat, w którym informuje, że po stronie ukraińskiej blokowana jest droga dojazdowa do przejścia granicznego Medyka - Szeginie i Korczowa - Krakowiec. "Kierowcy z Podkarpacia, chcący podróżować na Ukrainę, winni kierować się na przejście graniczne Budomierz - Hruszew albo Krościenko - Smolnica. W Krościenku mogą być odprawiane samochody osobowe i autobusy, a w Budomierzu jedynie samochody osobowe" - czytamy w komunikacie.
Jak poinformowała rzeczniczka Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej mjr Elżbieta Pikor, z informacji przekazanych przez służby graniczne Ukrainy wynika, że "blokady mają związek najprawdopodobniej z zawieszeniem małego ruchu granicznego (MRG), który na granicy polsko-ukraińskiej funkcjonował od 2009 r."
Mały ruch graniczny zawieszony
Od poniedziałku do odwołania, mieszkańcy liczącej 30 kilometrów strefy przygranicznej na Ukrainie nie mogą, jak dotychczas, przekraczać granicy w oparciu o karty MRG, a jedynie o ważny paszport z wizą. Czasowe zawieszenie MRG ma związek z organizacją w Warszawie w dniach 8-9 lipca szczytu Sojuszu Północnoatlantyckiego oraz Światowych Dni Młodzieży (20-31 lipca) i zostało podjęte ze względów bezpieczeństwa. Mały ruch graniczny (MRG) z Ukrainą obowiązuje od lipca 2009 r. Strefa przygraniczna ma 30 km i obejmuje wszystkich obywateli Ukrainy, którzy zamieszkują ten obszar od co najmniej trzech lat. Zezwolenie MRG wydają polskie placówki dyplomatyczne; dokument wydany po raz pierwszy jest ważny dwa lata, kolejny – pięć lat. Osoba, która przekroczyła granicę na podstawie tego zezwolenia, może przebywać w wyznaczonych strefach przygranicznych jednorazowo do 90 dni. Z zezwoleniem można przekraczać granicę dowolną liczbę razy.
Autor: mw/ja / Źródło: tvn24, www.bieszczadzki.strazgraniczna.pl, pap