Policjanci ze specjalnej grupy Wydziału Kryminalnego zatrzymali 6 członków zorganizowanej grupy przestępczej, którym zarzuca się nawoływanie do nienawiści, a także podżeganie do popełnienia przestępstwa. Trzech sprawców wpadło na gorącym uczynku podczas rozwieszania plakatów o treści antysemickiej. Wśród zatrzymanych jest pracownik Państwowego Muzeum na Majdanku.
Policjanci ze specjalnej grupy z Wydziału Kryminalnego KWP w Lublinie namierzyli trzech mężczyzn, którzy przy ul. Doświadczalnej w Lublinie zamieścili w gablotach na przystankach autobusowych plakaty z napisami o treści „Syjoniści won z Lublina” i „Nasze ulice! Nasze kamienice!”.
W czasie zatrzymania policjanci w samochodzie należącym do podejrzanych znaleźli 14 innych plakatów wraz z listą miejsc do ich zamieszczenia. - Są to dokładnie te miejsca, których miejski monitoring nie obejmuje - mówi młodszy inspektor Janusz Wójtowicz z Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie. - Wszystko to wskazuje na celową, zaplanowaną działalność - dodaje.
Jednym z "bohaterów" plakatów był Tomasz Pietrasiewicz, dyrektor ośrodka "Brama Grodzka - Teatr NN". - To była próba uderzenia nie tylko w jedną osobę, ale w środowisko osób kojarzonych z mówieniem o historii i kulturze Żydów - mówi.
Podejrzany pracownik Muzeum na Majdanku
Co szokujące, jednym z podejrzanych jest pracownik Państwowego Muzeum na Majdanku. Na terenie muzeum, które znajduje się na terenie byłego nazistowskiego niemieckiego obozu koncentracyjnego podejrzany miał drukować antysemickie plakaty. - Jesteśmy zszokowani całą tą sytuacją - mówi Agnieszka Kowalczyk-Nowak z Państwowego Muzeum. - Wszczęliśmy w tej sprawie wewnętrzne postępowanie wyjaśniające - dodaje.
Prokuratura ustaliła, że sprawcy działali od grudnia 2010 roku. W tym czasie zamieszczali wielokrotnie plakaty m.in. o treści antysemickiej i innej. Zarzuca się im nawoływanie do nienawiści na tle różnic narodowościowych, znieważenia grupy ludności na tle przynależności rasowej, a także do nawoływania do popełnienia przestępstwa. Wszystkich tych przestępstw dokonywali według ścisłego podziału ról. Część z nich zajmowała się ogólnym projektem działań, inni grafiką, a jeszcze inni drukowaniem i kolportażem. Dlatego też zatrzymani usłyszą zarzuty związane z udziałem w zorganizowanej grupie przestępczej.
Wobec czterech zatrzymanych - Krzysztofa K. Łukasza P. Bartłomieja K. i Krzysztofa K - zastosowano tymczasowo aresztowania na 3 miesiące. Wobec dwóch pozostały członków grupy zastosowano poręczenie majątkowe.
Autor: dln/jk / Źródło: KWP Lublin, Fakty TVN
Źródło zdjęcia głównego: KWP Lublin