Uchwała PiS: Armia Czerwona przyniosła śmierć i pożogę

"To jest język prawdy"
"To jest język prawdy"
Bundesarchiv, 'Czerwony Sztandar',1940
Bundesarchiv, 'Czerwony Sztandar',1940"To jest język prawdy"

PiS chce, aby Sejm przyjął ostrą uchwałę upamiętniającą rocznicę najazdu ZSRR na Polskę. - Każdy dzień rozpowszechniania radzieckiej propagandy jest zniewagą wobec Polski - głosi jeden z akapitów. - Nie starajmy się wyciągać prawdy o naszej historii innym z gardła - komentuje Jerzy Wenderlich (SLD)

Rzecznik klubu PiS Mariusz Błaszczak, przedstawiając inicjatywę PiS podkreślił, że ma ona przypominać o tym, co się stało 17 września 1939 roku. - To jest język prawdy, to jest nazywanie rzeczy po imieniu. I tylko przez prawdę możemy budować dobre relacje. Jak będziemy się opierać na niedomówieniach, trudno się spodziewać, żeby te relacje były trwałe, bo zawsze pozostanie w świadomości nas, Polaków, że zostaliśmy potraktowani niegodnie - tłumaczył w TVN24.

Według PiS reakcja gabinetu Donalda Tuska na rewelacje rosyjskiego wywiadu - który ogłosił, że w latach trzydziestych polskie władze aktywnie współpracowały z hitlerowskimi Niemcami, a szef MSZ Józef Beck był nawet niemieckim agentem - jest niewystarczająca. - Rząd powinien przede wszystkim zareagować i żądać sprostowania. W Rosji nic nie dzieje się przypadkiem. Wystarczy, żeby kilka słów powiedział premier i minister spraw zagranicznych, a takiej reakcji nie było. To niedopuszczalne - uważa Błaszczak

"Dokument mocny, ale nierówny"

Jerzy Wenderlich uważa jednak, że forma uchwały jest za ostra. - To dokument mocny, ale nierówny w treści. Nie uwzględnia tego, co wydarzyło się 1 września podczas uroczystości na Westerplatte. Tu nie można budować barykady - trzeba się starać, żeby nie wyciągać prawdy o naszej historii innym z gardła - uważa poseł Lewicy.

"Nie wyrywajmy Rosji z gardła prawdy o historii"
"Nie wyrywajmy Rosji z gardła prawdy o historii"TVN24

Według niego po wypowiedziach Władimira Putina, który potępił pakt Ribbentrop-Mołotow i obiecał - co prawda niechętnie i z zastrzeżeniami - otwarcie rosyjskich archiwów "do prawdy o naszej historii jest bliżej niż dalej'. - Dlatego trzeba nad tym projektem uchwały pracować. Pomyślimy o mądrych akcentach - deklarował.

"Armia Czerwona przyniosła na ziemie polskie śmierć i pożogę"

"Faszyzm i komunizm, dwa wielkie totalitaryzmy XX wieku oraz ich przywódcy ponoszą odpowiedzialność za doprowadzenie do wybuchu II wojny światowej i jej skutki. Armia Czerwona przyniosła na ziemie polskie śmierć i pożogę. Na porządku dziennym były ludobójstwo, morderstwa, gwałty, grabieże i inne szykany" - czytamy w projekcie uchwały.

Autorzy podkreślają, że wojska radzieckie wkraczały na wschodnie tereny Polski, "jako agresor z planem zniszczenia i grabieży". - Sejm Rzeczypospolitej Polskiej wzywa władze polskie do podjęcia kroków zmierzających do zaniechania fałszowania historii. Każdy dzień rozpowszechniania gloryfikującej Stalina i ZSRR propagandy jest zniewagą wobec państwa polskiego, ofiar II wojny światowej w Polsce i na całym świecie oraz wszystkich demokratycznych narodów - napisali twórcy uchwały.

Projekt ma być złożony u marszałka Sejmu w czwartek.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Bundesarchiv, 'Czerwony Sztandar',1940

Pozostałe wiadomości