Zjednoczona Lewica szykuje się do ostrego boju. "Jedynki" już są

Kogo wystawi na "jedynkach" lewica?
tvn24Kogo wystawi na "jedynkach" lewica?

Z informacji TVN24 wynika, że lewica podzieliła już między sobą miejsca na listach wyborczych. Wiadomo, które "jedynki" obsadzi SLD, a które Twój Ruch. Teraz nadszedł ten najtrudniejszy moment. - To jest początek układania list. Łatwo nie jest - mówi wicemarszałek Sejmu Wanda Nowicka.

Lewica porozumiała się już co do części nazwisk, a reporter TVN24 Michał Tracz dotarł do szczegółów. Z ramienia SLD Leszek Miller będzie numerem jeden w Gdyni, Joanna Senyszyn w Gdańsku, w okręgu podwarszawskim Katarzyna Piekarska, w Płocku Włodzimierz Czarzasty, w Toruniu Jerzy Wenderlich, w Olsztynie Tadeusz Iwiński, we Wrocławiu Wincenty Elsner, w Sosnowcu Krzysztof Gawkowski, a w Łodzi - Dariusz Joński.

Kilka "pewniaków" dostanie też Twój Ruch. Janusz Palikot otworzy listę w Lublinie, Kazimiera Szczuka w Bydgoszczy, Ewa Wójciak w Poznaniu a Michał Kabaciński w Chełmie. Najważniejsza i najbardziej prestiżowa "jedynka" w Warszawie ma przypaść Barbarze Nowackiej.

Troje na jedno miejsce

Co najmniej jedno pierwsze miejsce ma otrzymać też Ruch Wolność i Równość. Może to być Gorzów Wielkopolski i Zielona Góra, a walczą o nie Wanda Nowicka, Robert Kwiatkowski i Jan Hartman.

To wstępne porozumienie, ostateczne decyzje partie mają podjąć w sobotę. SLD i Twój Ruch podjęły decyzję, że wspólny komitet będzie nazywał się Zjednoczona Lewica. Problem w tym, że jako koalicja, by dostać się do Sejmu, będzie musiał przekroczyć próg ośmiu, a nie jak w przypadku partii, pięciu procent.

Autor: iwan/ja / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości