Polska

Tusk obiecał Żydom zwrot majątku

Polska

Aktualizacja:
TVN24Państwo wypłaci odszkodowania za stracone mienie?

Problem zwrotu prywatnego mienia żydowskiego w Polsce zostanie rozwiązany jeszcze w tym roku - obiecał premier Donald Tusk podczas spotkania z przedstawicielami organizacji żydowskich w Nowym Jorku. Rządowe prace nad restytucją już się rozpoczęły - prowadzi je wiceminister skarbu Krzysztof Łaszkiewicz.

- Minister Łaszkiewicz jest w stałym kontakcie m.in. ze środowiskiem żydowskim, ale nie tylko, bo reprywatyzacja dotyczy wszystkich obywateli polskich, którzy utracili swój majątek - zapewnił szef gabinetu politycznego premiera Sławomir Nowak. Według Nowaka, koordynujący projekt wiceminister dostał polecenie od premiera, aby przyspieszyć prace. - Tak żeby wiosną

Tak żeby wiosną rząd skończył pracę nad projektem, a do jesieni tego roku ustawa mogła być przedstawiona Sejmowi nowak o zydach

Podczas wizyty w USA premier prosił o wyrozumiałość przedstawicieli organizacji zainteresowanych reprywatyzacją. - Powiedział, że nie jesteśmy w stanie usatysfakcjonować tych, którzy oczekują wysokich rekompensat rzędu np. kilkudziesięciu procent wartości majątku. Otwarcie mówił, że reprywatyzacja obejmie tyle, na ile będzie stać państwo, i że trudno zakreślić jej horyzont czasowy, ile będzie trwała - stwierdził Nowak.

Obietnice premiera Obecny na nowojorskim spotkaniu z premierem wiceprezes Światowego Kongresu Żydów (WJC) Kalman Sultanik przyznał, że Donald Tusk zapowiedział poddanie pod głosowanie ustawy o reprywatyzacji mienia - m.in. żydowskiego - do września. - Premier sam poruszył problem prywatnej własności, był bardzo otwarty i potwierdził to, o czym zapewnił mnie w Polsce wiceminister skarbu Łaszkiewicz, który powiedział, że ten rząd zobowiązuje się do rozwiązania tego problemu - relacjonował Sultanik. Dodał, że premier obiecał wprowadzić ustawę w życie jeszcze w tym roku.

Premier sam poruszył problem prywatnej własności, był bardzo otwarty i potwierdził (...), że ten rząd zobowiązuje się do rozwiązania tego problemu sultanik

"Myślę, że prezydent podpisze" Według informacji, które Sultanik uzyskał od premiera Tuska, ustawą mają być objęci wszyscy Żydzi, którzy byli obywatelami polskimi do 1939 r. - Procedura wnioskowania o zwrot mienia będzie bardzo prosta - cieszył się wiceprezes WJC. - Premier wyraził także nadzieję, że prezydent Kaczyński podpisze ustawę. Ja też myślę, że podpisze - dodał.

Spotkanie odbyło się w konsulacie generalnym RP w Nowym Jorku. Oprócz reprezentantów WJC, uczestniczyli w nim także przedstawiciele innych najważniejszych organizacji żydowskich, jak Komitet Żydów Amerykańskich (AJC), Jewish Claims Conference (Konferencja ds. Roszczeń Żydowskich) oraz żydowska Liga Przeciw Zniesławieniom (ADL).

Antysemityzm problemem globalnym Restytucja mienia nie była jedynym tematem rozmów. Na spotkaniu poruszono także temat antysemityzmu

Nie stawialiśmy żadnych postulatów w związku z antysemityzmem. To jest problem globalny liga przeciw zniesłąwieniamo

Problem nie do rozwiązania? Dotychczas nie udało się rozwiązać problemu reprywatyzacji w Polsce. Choć pojawiło się już ponad 20 projektów ustaw reprywatyzacyjnych, wszystkie próby kończyły się fiaskiem. Ostatni projekt, przygotowany przez rząd Marka Belki, zakładał wypłatę 15-procentowego odszkodowania. Mieli je otrzymać byli właściciele majątków przejętych przez państwo w latach 1944-1962. Odszkodowania miały przysługiwać także spadkobiercom.

Sejm pracował nad projektem w latach 2005-2006, ale w końcu prace utknęły w sejmowej komisji nadzwyczajnej. Wartość roszczeń szacowano wówczas na 60 mld złotych. Jednak według Najwyższej Izby Kontroli, tych danych nie da się zweryfikować. NIK stwierdziła, że do tej pory skala roszczeń reprywatyzacyjnych nie została określona przez administrację państwową z odpowiednią starannością; nie podano liczby osób domagających się reprywatyzacji ani wartości potencjalnych roszczeń.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości