"To jest wojna, w której nikt nie zna słowa kompromis". O kryzysie sejmowym w "Kawie na ławę"

"To jest wojna, w której nikt nie zna słowa kompromis". O kryzysie sejmowym w "Kawie na ławę"
"To jest wojna, w której nikt nie zna słowa kompromis". O kryzysie sejmowym w "Kawie na ławę"
TVN 24
Goście programu "Kawa na ławę" rozmawiali o kryzysie sejmowymTVN 24

- Cały konflikt, który państwo chcecie rozpętać, jest konfliktem o pietruszkę - mówił w programie "Kawa na ławę" wiceszef MON Bartosz Kownacki (PiS). - Doskonale państwo wiecie, że po wyrzuceni za nic 50 posłów opozycji będziecie mogli zmieniać konstytucję - odpowiedział mu poseł Nowoczesnej Adam Szłapka. Politycy dyskutowali o trwającym kryzysie sejmowym.

- Wolałbym, żeby w Polsce było więcej Zachodu, niż Wschodu. Wydaje mi się, że kultura Wschodu, Moskwa wygrywa u nas z Brukselą, z kulturą Zachodu. Mówię to z doświadczenia Parlamentu Europejskiego - mówił w "Kawie na ławę" europoseł PO, Adam Szejnfeld.

"Konflikt o pietruszkę"

- Jaki jest problem przegłosować to (ustawę budżetową - red.) legalnie, normalnie, uczciwie? - pytał. - Nie ma żadnego problemu oprócz tego, że trzeba reprezentować kulturę Zachodu, a nie Wschodu. Kultura Wschodu to jest walić pięścią w stół, mówić "tylko my mamy rację, nikt do nas nie może mieć żadnego słowa". Wschód, Moskwa zaczynają rządzić w Warszawie - ocenił Szejnfeld.

Szejnfeld: Moskwa zaczyna rządzić w Warszawie
Szejnfeld: Moskwa zaczyna rządzić w WarszawieTVN 24

Zdaniem wiceszefa MON, Bartosza Kownackiego, "cały konflikt, który państwo chcecie rozpętać, jest konfliktem o pietruszkę".

- Gdybyśmy się zastanowili na czym ten konflikt polega, to okazuje się, że on był o sprawy związane z dostępem mediów do parlamentarzystów. W tej sprawie PiS ustąpiło i państwo, wychodząc z założenia, że jesteście racjonalną opozycją, powinniście zakończyć swój protest - powiedział. - Ale nie kończycie go, bo wam nie zależy na tym, żeby coś dla Polaków załatwić, tylko na skonfliktowaniu nas wszystkich. Najlepiej nawet na rozlewie krwi - dodał.

- Tym, co jest robione, wyrąbujemy podział, który przy wigilijnych stołach, przy świątecznych obiadach będzie w polskich rodzinach. Po co to robić w okresie świątecznym? - pytał Kownacki.

Kownacki: konflikt o pietruszkę
Kownacki: konflikt o pietruszkęTVN 24

Zgorzelski: efekt niedojrzałości

Zdaniem posła PSL, Piotra Zgorzelskiego, to co się stało w Sejmie to "efekt niedojrzałości i braku odpowiedzialności". - Decyzja marszałka zdestabilizowała całkowicie sytuację, decyzja personalna dotycząca posła Szczerby. Jego (Marka Kuchcińskiego - red.) reakcja była niewspółmierna do bodźca - powiedział. - PiS nie wykorzystał momentu, kiedy mógł zażegnać konflikt na poziomie Komisji Regulaminowej - dodał.

Zwrócił przy tym uwagę, że takie zwroty jak "panie marszałku kochany", którego użył poseł Szczerba, "nie powinny mieć miejsca, ale marszałek trochę sobie na to zasłużył, bo mało poważnie te obrady od samego początku prowadził".

Zgorzelski: efekt niedojrzałości i braku odpowiedzialności
Zgorzelski: efekt niedojrzałości i braku odpowiedzialnościTVN 24

- Ten spór nie zaczął się o pietruszkę, nie zaczął się od blokowania mównicy sejmowej, zaczął się przede wszystkim od tego, że po pierwsze było bardzo duże napięcie związane z tym, że próbowaliście państwo wyrzucić media z Sejmu. Po drugie, że zupełnie za nic, totalnie za nic, został wyrzucony poseł opozycji - mówił poseł Nowoczesnej, Adam Szłapka.

Jego zdaniem "przychodzi taki moment, kiedy trzeba powiedzieć jasno stop".

- Doskonale państwo wiecie, że przy wyrzuceni za nic 50 posłów opozycji dojdzie do takiej sytuacji, że będziecie mogli zmieniać konstytucję - dodał.

- Marszałek nie próbował w ogóle rozmawiać. Gdy tylko chciał się cofnąć, przyszedł poseł Kaczyński, dał mu po uszach, ustawił go, pokazał mu, gdzie jest jego miejsce w szeregu i koniec. Sprawa była załatwiona - stwierdził Szłapka.

Szłapka: ten spór nie zaczął się o pietruszkę
Szłapka: ten spór nie zaczął się o pietruszkęTVN 24

"Ile jest ofiar w tej wojnie to zupełnie nie ma znaczenia"

Poseł Kukiz'15 Piotr Liroy Marzec nazwał sytuację w Sejmie "wojną plemienną". - Większość tych ludzi pochodzi z tego samego plemiona. Tyle że poróżniła się różnymi waśniami. Efekt końcowy jest taki sam, że ważne, aby skarbiec był pełny. Ile jest ofiar to zupełnie nie ma znaczenia - mówił.

- To jest wojna, w której, niestety, nikt nie zna słowa kompromis - ocenił Liroy. - Życzyłbym sobie pierwszego przejawu prawdziwego kompromisu i podania ręki. Nie wierzę jednak, że do tego dojdzie, ponieważ to nie mieści się w pojęciu żadnego chyba z tych ugrupowań - dodał.

Dyrektor biura prasowego Kancelarii Prezydenta Marek Magierowski był pytany o to, czy prezydent jest zadowolony z mediacji, które przeprowadził z liderami partyjnymi w niedzielę i poniedziałek tydzień temu. - Po części tak, pewnie nie w pełni - odpowiedział Magierowski.

Zaznaczył, że w Sejmie "jeszcze nie stoczyliśmy się na dno brutalnej walki politycznej w kisielu".

- Powinniśmy pamiętać, że Polska nie odbiega specjalnie od tego, co się dzieje w parlamentach innych krajów europejskich, czy poza parlamentami, bo manifestacje polityczne na ulicach też są chlebem powszednim tu i ówdzie - dodał.

- Większość Polaków widzi co się dzieje i jest na pewno zaniepokojona tymi obrazkami. Rolą prezydenta jest także to, aby doprowadzić do normalnych rozmów z liderami partii politycznych - powiedział. - Pan prezydent absolutnie nie uważa swojej misji za zakończoną. Widzi, że ten kryzys się nie zakończył. Jeżeli będzie taka potrzeba, żeby raz jeszcze włączył się w rozmowy, to oczywiście jest na to przygotowany - dodał.

Zdaniem Magierowskiego "pan prezydent wykonał pierwszy krok i oczekuje też, że dojdzie do pewnego - może nie porozumienia - ale przynajmniej normalnej rozmowy, normalnego dialogu politycznego miedzy liderami partii".

OGLĄDAJ CAŁĄ ROZMOWĘ

Magierowski: prezydent nie uważa swojej misji za zakończoną
Magierowski: prezydent nie uważa swojej misji za zakończonąTVN 24

Autor: mart//plw / Źródło: TVN 24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Raporty:
Pozostałe wiadomości

Senator Marek Borowski stwierdził w "Faktach po Faktach" w niedzielę, że spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z prezydentem USA Donaldem Trumpem w sobotę "trochę nie wyszło". Zaznaczył jednak, że takie próby trzeba podejmować.

"To miało wyglądać trochę inaczej". Spotkanie Duda-Trump

"To miało wyglądać trochę inaczej". Spotkanie Duda-Trump

Źródło:
TVN24

Czy na pewno otoczenie prezydenta postawiło we właściwej sytuacji głowę państwa, wysyłając go na tego rodzaju spotkanie? - pytał w programie "W kuluarach" dziennikarz "Faktów" TVN Piotr Kraśko, odnosząc się do rozmowy Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem na marginesie prawicowej konferencji. Reporterka "Faktów" TVN Arleta Zalewska przekazała, że Pałac Prezydencki dwukrotnie przez ostatnie pół roku starał się o doprowadzenie do rozmowy obu przywódców. Duda miał jednak warunek, by doszło do niej w Białym Domu lub rezydencji Trumpa. Dodała, że po informacji o planowanej wizycie Emmanuela Macrona w Waszyngtonie w poniedziałek, "ktoś przekonał prezydenta, że to on powinien być pierwszy".

Andrzej Duda miał warunek, ale "ktoś przekonał prezydenta"

Andrzej Duda miał warunek, ale "ktoś przekonał prezydenta"

Źródło:
TVN24

Papież Franciszek pozostaje w stanie krytycznym - poinformował Watykan. Papież jest w szpitalu od 14 lutego. Trafił tam z powodu problemów z oddechem.

Papież wciąż w stanie krytycznym

Papież wciąż w stanie krytycznym

Źródło:
Reuters, TVN24, PAP

Poparcie Elona Muska dla skrajnie prawicowej partii AfD w Niemczech nie jest tajemnicą. Sam przyznawał jednak, że do pewnego czasu nie znał w pełni tej formacji. Według mediów zmieniło się to, po tym jak zaczął wchodzić w interakcje z niemiecką prawicową influencerką i aktywistką Naomi Seibt. 24-latka mówiła w wywiadzie dla Reutersa, że miliarder i współpracownik Donalda Trumpa napisał do niej w czerwcu, chcąc dowiedzieć się więcej o partii. - Wyjaśniłam mu, że AfD nie jest podobna do ideologii nazistowskiej ani Hitlera - powiedziała Seibt. Media wyliczają, że przez ostatnie miesiące wielokrotnie reagowali wzajemnie na swoje treści w serwisie X.

To jej opinii słucha Musk. Tajna broń AfD

To jej opinii słucha Musk. Tajna broń AfD

Źródło:
Reuters, The Guardian, PAP, The Independent

Bardzo dobre, doskonałe - tak określił spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą Donald Trump. Dodał, że "to fantastyczny facet", a "Polska to wspaniały przyjaciel". Ich rozmowa trwała około 10 minut i odbyła się w sobotę na marginesie konferencji konserwatystów pod Waszyngtonem.

"To fantastyczny facet". Donald Trump o Andrzeju Dudzie

"To fantastyczny facet". Donald Trump o Andrzeju Dudzie

Źródło:
tvn24.pl

Skrajnie prawicowa partia Alternatywa dla Niemiec (AfD) uzyskała w niedzielnych wyborach do Bundestagu wynik 19,5 procent. To najlepszy rezultat tego ugrupowania w historii. - Nasza ręka będzie zawsze wyciągnięta do wspólnego utworzenia rządu - mówiła po ogłoszeniu wyników liderka partii Alice Weidel. Wybory - według wyników exit poll - wygrał chadecki blok CDU/CSU, ale będzie musiał szukać koalicjantów. Przed wyborami główne niemieckie ugrupowania odżegnywały się od pomysłów utworzenia rządu z AfD.

AfD z najlepszym wynikiem w historii

AfD z najlepszym wynikiem w historii

Źródło:
Reuters, PAP

Głosowanie w wyborach federalnych w Niemczech dobiegło końca. Chadecki blok CDU/CSU zdobył 28,9 procent, a prawicowo-populistyczna Alternatywa dla Niemiec (AfD) 19,5 procent. Na trzecim miejscu znaleźli się socjaldemokraci z SPD z wynikiem 16 procent - wynika z sondażu exit poll opublikowanego tuż po zamknięciu lokali wyborczych. Zieloni zdobyli 13,5 procent głosów.

Niemcy zagłosowali. Są wyniki exit poll

Niemcy zagłosowali. Są wyniki exit poll

Źródło:
PAP, Reuters, Tagesschau, BBC

Jestem gotowy odejść ze stanowiska prezydenta, jeśli przyniesie to pokój w Ukrainie lub doprowadzi do przyjęcia jej do NATO - powiedział w niedzielę prezydent Wołodymyr Zełenski. Odniósł się również do udziału prezydenta USA Donalda Trumpa w negocjacjach pokojowych z Rosją.

"Jestem gotowy odejść". Deklaracja Zełenskiego

"Jestem gotowy odejść". Deklaracja Zełenskiego

Źródło:
Reuters, PAP

W jednym z tuneli w Bostonie doszło do bardzo poważnej sytuacji. Ze stropu oderwał się osłabiony przez zmiany pogody duży kawał betonu.

Kawał betonu spadł w tunelu, którym jechały samochody

Kawał betonu spadł w tunelu, którym jechały samochody

Źródło:
CNN, cbsnews.com

Kobieta jest w ósmym miesiącu ciąży, ale nie chciała korzystać z noclegowni, bo musiałaby się rozdzielić ze swoim mężem. Dlatego rozbili namiot w jednym z łódzkich parków. Tam mieszkali, nawet podczas mrozów. Dzięki strażnikom miejskim, urzędnikom i wolontariuszom mają już dach nad głową.

Jest w ósmym miesiącu ciąży, mieszkała z mężem w namiocie w miejskim parku

Jest w ósmym miesiącu ciąży, mieszkała z mężem w namiocie w miejskim parku

Źródło:
tvn24.pl

Trzeba było wyciąć 29 klonów i topoli rosnących wzdłuż drogi powiatowej w Kisielicach (Warmińsko-Mazurskie). Ktoś podciął drzewa w taki sposób, że mogły przewrócić się na jezdnię. Policja szuka sprawcy. 

Ktoś podciął 29 drzew rosnących wzdłuż drogi

Ktoś podciął 29 drzew rosnących wzdłuż drogi

Źródło:
PAP

Nadchodzące dni przyniosą przewagę chmur, choć niewykluczone są miejscowe przejaśnienia lub rozpogodzenia. Lokalnie będą pojawiać się mgły ograniczające widzialność. Będzie cieplej.

Nawet 12 stopni. Cena, jaką zapłacimy za ciepło, to chwilami przygnębiająca aura

Nawet 12 stopni. Cena, jaką zapłacimy za ciepło, to chwilami przygnębiająca aura

Źródło:
tvnmeteo.pl

Bomba ekologiczna - tak mówi się o skażonych terenach po dawnych zakładach chemicznych Zachem w Bydgoszczy. Miasto nie jest w stanie wziąć na siebie kosztów oszyszczenia, które są szacowane na kilka miliardów złotych. Bez pomocy państwa lub Unii Europejskiej jest to niemożliwe. Hydrogeolog dr hab. inż. Mariusz Czop, profesor Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie mówi wprost o "gigantycznej porażce naszego państwa".

To tykająca bomba ekologiczna. "Gigantyczna porażka naszego państwa"

To tykająca bomba ekologiczna. "Gigantyczna porażka naszego państwa"

Źródło:
tvn24.pl

Miliarder, 94-letni Warren Buffet, sprzedał pod koniec 2024 roku akcje o wartości ponad 134 miliardów dolarów. Zwiększył tym samym zapas gotówki firmy Berkshire, w której jest prezesem, do rekordowej sumy 334 miliardów dolarów - wynika z rocznego raportu. Nie wyjaśnia jednak powodów swojej decyzji.

Warren Buffet pozbywa się kolejnej puli akcji. Analitycy spekulują dlaczego

Warren Buffet pozbywa się kolejnej puli akcji. Analitycy spekulują dlaczego

Źródło:
PAP

Skute lodem o tej porze roku jezioro White Bear Lake w stanie Minnesota to zwyczajny widok. Ale uwięziony w nim samochód marki Buick to, zdaniem miejscowych, "coś niezwykłego".

Auto uwięzione w zamarzniętym jeziorze. Właściciel zwleka, policjanci apelują

Auto uwięzione w zamarzniętym jeziorze. Właściciel zwleka, policjanci apelują

Źródło:
CBS News
Leki, psychodeliki i elektrowstrząsy. Jak naukowcy szukają źródła depresji

Leki, psychodeliki i elektrowstrząsy. Jak naukowcy szukają źródła depresji

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Ceny pączków w zbliżający się tłusty czwartek powinny zostać na stabilnym poziomie, pomimo, że koszty podstawowych produktów wykorzystywanych do ich smażenia, takich jak jaja, masło i mąka, wzrosły - ocenił BNP Paribas. Z kolei za cukier i olej piekarnie zapłacą mniej. Ile trzeba będzie zapłacić za pączki w zbliżający się Tłusty Czwartek?

Z lukrem, z konfiturą i te dietetyczne. Ile zapłacimy za pączki w Tłusty Czwartek?

Z lukrem, z konfiturą i te dietetyczne. Ile zapłacimy za pączki w Tłusty Czwartek?

Źródło:
PAP
Tak wytrenowano chińską AI

Tak wytrenowano chińską AI

Źródło:
tvn24.pl
Premium
Pan Schmidt daje żółtą kartkę, "księgowy" może stracić stołek. Dokąd zmierzają Niemcy?

Pan Schmidt daje żółtą kartkę, "księgowy" może stracić stołek. Dokąd zmierzają Niemcy?

Źródło:
tvn24.pl
Premium