Dobrze, że po raz pierwszy w Polsce po 1989 roku zaproponowano zmiany, które mają wesprzeć rodziny, które poprzez trudną ciążę, znajdują się w ciężkiej sytuacji, że państwo polskie wyciąga do nich rękę - powiedział prezydent Andrzej Duda, pytany o uchwaloną w piątek ustawę o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin "Za życiem".
Prezydent był pytany w wywiadzie Polskiej Agencji Prasowej o obowiązujący w Polsce tzw. kompromis aborcyjny.
"To jest coś, z czym ja pogodzić się nie mogę"
- Jeżeli chodzi o tzw. kompromis aborcyjny, niestety jest tak, co przyznają także lekarze, że nie chroni on w wystarczającym stopniu dzieci z niepełnosprawnościami, w tym dzieci z zespołem Downa. I to jest coś, z czym ja pogodzić się nie mogę. I jeżeli ktoś mnie dzisiaj pyta o kompromis, to ja mówię wprost - z tego punktu widzenia jest on niewystarczający. I to wymaga zmian, taka jest moja osobista opinia. Ale podkreślam raz jeszcze, że nie zgadzam się, aby kobiety były karane. Kobieta w ciąży, zwłaszcza w trudnej ciąży, jest w bardzo szczególnej sytuacji, przede wszystkim psychicznej i musi być pod ochroną państwa - zaznaczył Duda.
W ocenie prezydenta, tej ochronie ze strony państwa służy także pakiet "Za życiem", który został przedstawiony przez rząd premier Beaty Szydło.
- Dobrze, że po raz pierwszy w Polsce po 1989 roku zaproponowano zmiany, które mają wesprzeć rodziny, które poprzez trudną ciążę, znajdują się w ciężkiej sytuacji, że państwo polskie wyciąga do nich rękę. To jest kolejny, ważny, prorodzinny element działalności rządu i uważam, że należy to docenić. W miarę jak będzie wzrastała zamożność polskiego społeczeństwa i państwa, to program ten powinien być rozbudowywany - powiedział prezydent.
Najpierw Sejm, a następnie Senat - bez poprawek - przyjęły ustawę o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin "Za życiem". Przewiduje on m.in., że z tytułu urodzenia ciężko chorego dziecka przysługiwać będzie jednorazowe świadczenie w wysokości 4 tys. zł. Przewodnikiem rodzin po systemie wsparcia ma być asystent rodziny, którego zadaniem będzie koordynowanie dostępnej pomocy. Ustawa trafi teraz do prezydenta.
Autor: mart/gry / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock