Polska

Tej zimy zjedziemy z Gubałówki?

Polska

TVN24Ratraki - i narciarze - powróca na Gubałówkę?

Jest szansa na to, że zakopiańska trasa narciarska na Gubałówce zostanie uratowana. Z propozycją jej alternatywnego przebiegu wystąpiła rodzina Byrcynów, która dwa lata temu doprowadziła do zamknięcia starej trasy. Czy to rzeczywiście przełom w sporze o Gubałówkę? - pyta "Dziennik Polski".

Trasa narciarska na Gubałówce została zamknięta w grudniu 2005 r. w efekcie sporu Polskich Kolei Linowych z rodziną Gąsieniców Byrcynów, do której należy część gruntów na stoku. Byrcynowie zabronili PKL korzystać ze swoich działek i ogrodzili je płotami. Ponieważ ich grunty przecinają trasę na całej szerokości, nie ma możliwości ich ominięcia.

Trwające prawie dwa lata negocjacje nie przynosiły żadnego efektu, mimo licznych propozycji ze strony PKL i mediacji ze strony burmistrza Zakopanego Janusza Majchra. Kiedy wydawało się, że Gubałówka jest już stracona dla narciarzy, pojawiło się światełko w tunelu – tak przynajmniej twierdzą władze miasta.

"Państwo Byrcynowie wystąpili z propozycją utworzenia alternatywnej trasy narciarskiej, która od mostku w dół przebiegałaby po lewej stronie torów kolejki i kończyłaby się na polanie na Walowej Górze. Jestem otwarty na tę propozycję, bo chcę, żeby Gubałówka była dostępna dla narciarzy" – powiedział gazecie burmistrz Zakopanego Janusz Majcher.

Źródło: Dziennik Polski

Źródło zdjęcia głównego: TVN24