Polska

"Nie mogę uwierzyć, że przyjeżdża do ojczyzny i to jego jedyne przesłanie"

Polska

Politycy komentują słowa Donalda Tuskatvn24
wideo 2/23

"Nie mogę uwierzyć, że Donald Tusk przyjeżdża do ojczyzny i w przeddzień Święta Niepodległości jedynym jego przesłaniem są słowa o współczesnych bolszewikach" - napisał w sobotę na Twitterze szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk.

"Cały czas ufam, że jutro wszyscy połączymy się we wspólnym świętowaniu setnej rocznicy odzyskania Niepodległości" - dodał Dworczyk. W swoim wystąpieniu w przeddzień setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości szef Rady Europejskiej mówił w Łodzi, że na naszych oczach rosną siły, które obstawiają "raczej konflikt, niż współpracę, raczej dezintegrację niż integrację".

Tusk: jeśli Piłsudski i Wałęsa pokonali bolszewików, to dlaczego wy nie mielibyście dać rady

- Józef Piłsudski, kiedy pokonywał bolszewików, a więc kiedy de facto bronił wspólnoty Zachodu, wspólnoty wolności, bo nie tylko naszej niepodległej ojczyzny, przed taką polityczną barbarią ze Wschodu w sensie politycznym, nie mówię tu teraz tylko o geografii, to miał trochę trudniejszą sytuację niż my dzisiaj. Kiedy Lech Wałęsa pokonywał bolszewików w jakimś symbolicznym sensie, to miał o wiele trudniejszą sytuację niż my dzisiaj - mówił w sobotę w Łodzi były premier.

- Jeśli oni mogli pokonać bolszewików, to dlaczego wy nie mielibyście dać rady pokonać współczesnych bolszewików - powiedział szef Rady Europejskiej zwracając się do uczestników forum.

Tusk apelował, aby bronić wolności i praw Polaków oraz polskiej niepodległości. Szef Rady Europejskiej wygłosił podczas Igrzysk Wolności wykład "11 Listopada 2018. Polska i Europa. Dwie rocznice, dwie lekcje". Igrzyska Wolności są interdyscyplinarnym wydarzeniem, w którym udział biorą przedstawiciele środowisk naukowych, organizacji pozarządowych, a także politycy i pisarze.

Autor: akw/tr / Źródło: PAP, TVN24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24