Kwestionariusz pacjenta przed szczepieniem na COVID-19 można wypełnić online

Autor:
pp/kg
Źródło:
PAP
Dworczyk: będzie bezpośredni kontakt z seniorami 70+ z propozycją szczepienia w domu
Dworczyk: będzie bezpośredni kontakt z seniorami 70+ z propozycją szczepienia w domuTVN24
wideo 2/21
TVN24Dworczyk: będzie bezpośredni kontakt z seniorami 70+ z propozycją szczepienia w domu

Pacjent może wypełnić kwestionariusz badania przed szczepieniem przeciwko COVID-19 online na swoim Internetowym Koncie Pacjenta (IKP). Ważne, aby kwestionariusz, wraz ze zgodą na szczepienie, potwierdzić i podpisać za pomocą profilu zaufanego lub innego certyfikatu, na przykład podpisem kwalifikowanym lub e-dowodem.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Lekarz lub inny pracownik medyczny kwalifikuje pacjentów do szczepienia na podstawie m.in. wstępnego kwestionariusza badania przesiewowego zawierającego m.in. pytania o stan zdrowia, przebyte choroby i objawy wskazujące na prawdopodobieństwo zakażenia koronawirusem – napisano w komunikacie NFZ.

Wcześniej – jak tłumaczono – pacjent albo wypełniał kwestionariusz w punkcie szczepień bezpośrednio przed zabiegiem, albo drukował dokument w domu i przychodził z wypełnionym formularzem, ale teraz można go wypełnić online i wysłać do punktu szczepień.

Jak podpisać kwestionariusz

Pacjent musi zalogować się na Internetowe Konto Pacjenta w serwisie www.pacjent.gov.pl i wejść w zakładkę "Profilaktyka".

Ważne, aby kwestionariusz, wraz ze zgodą na szczepienie, potwierdzić i podpisać za pomocą profilu zaufanego lub innego certyfikatu, m.in. podpisem kwalifikowanym lub e-dowodem. Podpisanie – jak przypomina NFZ – jest równoznaczne z przesłaniem kwestionariusza. Wtedy też punkt szczepień ma dostęp do wypełnionego formularza.

O czym należy pamiętać

"To rozwiązanie rekomendowane dla osób zdrowych, które nie mają chorób przewlekłych. Przyspiesza procedurę szczepienia, jest wygodne dla pacjentów, nie ma potrzeby uzupełniania dokumentacji w punkcie szczepień" – podkreślił dyrektor Centrum e-Zdrowia Jarosław Kieszek. "Należy jednak pamiętać, aby dokument online wypełnić nie wcześniej niż 24 godziny przed planowaną iniekcją" – przypomniał.

Urzędnicy przekazali, że jeżeli pacjent, wypełniając kwestionariusz, potwierdzi, że ma objawy COVID-19 lub jest ozdrowieńcem – to nie może zatwierdzić kwestionariusza i go wysłać. Nie można też w ten sposób wypełnić kwestionariusza za 16-latka lub 17-latka.

Szczepienia przeciwko COVID-19 - najważniejsze informacje

Internetowe Konto Pacjenta to bezpłatna aplikacja Ministerstwa Zdrowia, dzięki której pacjent może szybko i bezpiecznie sprawdzić informacje o zdrowiu swoim, swoich dzieci lub osoby, która go do tego upoważniła. Z aplikacji korzysta z ponad 8,7 miliona Polaków.

Koronawirus w Polsce. Ile szczepień wykonano?

Do czwartku podano 18 785 240 dawek różnych szczepionek przeciw COVID-19. Pierwszą dawką wykonano 13 145 222 szczepienia. W pełni zaszczepionych jest 6 071 067 osób (zaszczepieni jednodawkowym preparatem Johnson & Johnson lub drugą dawką szczepionek firm AstraZeneca, Moderna lub Pfizer/BioNTech).

Autor:pp/kg

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: PAP/Adam Warżawa

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości