TVN24 | Polska

Ponad milion dawek szczepionek trafi do Polski w kolejnym tygodniu

TVN24 | Polska

Autor:
akr//rzw
Źródło:
PAP, TVN24
Premier: w najbliższym czasie dojedzie do nas około 7 milionów szczepionek, a może nawet więcej
Premier: w najbliższym czasie dojedzie do nas około 7 milionów szczepionek, a może nawet więcejTVN24
wideo 2/21
TVN24Premier: w najbliższym czasie dojedzie do nas około 7 milionów szczepionek, a może nawet więcej

Prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych Michał Kuczmierowski przekazał w niedzielę, że następnym tygodniu ponad milion dawek szczepionek przeciwko koronawirusowi SARS-CoV-2 trafi do Polski. - W poniedziałek spodziewana jest dostawa 507 tysięcy dawek szczepionki firmy Pfizer, a w środę - 660 tysięcy szczepionki AstraZeneca - powiedział.

Według rządowych danych w Polsce do niedzielnego poranka podano 5 845 811 dawek szczepionek na COVID-19. Pierwszą dawkę podano 3 860 375 razy, drugą - 1 985 436 razy. Ostatniej doby wykonano 85 931 szczepień.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Ponad milion szczepionek trafi w Polski w kolejnym tygodniu

Prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych Michał Kuczmierowski poinformował w niedzielę o planowanych na najbliższy tydzień dostawach szczepionek do Polski.

- W poniedziałek spodziewana jest dostawa 507 tysięcy (dawek) szczepionki firmy Pfizer, a w środę 660 tysięcy szczepionki AstraZeneca - przekazał. Łącznie to 1,167 miliona dawek preparatów.

Szczepienia na koronawirusa w Polsce

W Unii Europejskiej dopuszczone są szczepionki firm: Pfizer/BioNTech, Moderna, AstraZeneca i od niedawna Johnson & Johnson. Trzy pierwsze preparaty podaje się w dwóch dawkach, a szczepionkę Johnson & Johnson – w jednej. W Polsce na razie szczepienia wykonywane są trzema szczepionkami dwudawkowymi.

Zgodnie z zapowiedziami między innymi ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, preparat od J&J ma trafić do Polski w drugim kwartale i ma być to około 4,5 miliona dawek.

Dworczyk: według pierwotnych deklaracji szczepionki Johnson&Johnson pojawią się w maju
Dworczyk: według pierwotnych deklaracji szczepionki Johnson&Johnson pojawią się w majuTVN24

Szef KPRM i pełnomocnik rządu do spraw szczepień Michał Dworczyk pytany we wtorek o to, kiedy można spodziewać się pierwszych dostaw szczepionki firmy Johnson & Johnson, odparł, że według pierwotnych deklaracji - w maju.

- Deklaracje pierwotne, które są w moim przekonaniu bardziej prawdopodobne, ale też przechodzimy teraz do sfery intuicji i doświadczenia, są takie, że w maju szczepionki Johnson & Johnson mają się pojawić - powiedział. - Niedawno firma poinformowała, że nawet w kwietniu może mieć dostawy, natomiast nie mamy żadnego oficjalnego dokumentu, który by mówił i gwarantował, że na przykład 15 kwietnia albo 10 maja do Polski trafi pierwsza dostawa - dodał szef kancelarii premiera.

Szczepionki przeciwko COVID-19PAP/Maciej Zieliński

Autor:akr//rzw

Źródło: PAP, TVN24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości