- Potrzebna była osoba z zewnątrz o dużym doświadczeniu - tak o powołaniu Marka Surmacza na komendanta głównego Ochotniczych Hufców Pracy mówiła we wtorek minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska. W 2006 roku oboje, jako wiceministrowie w rządzie PiS, byli bohaterami historii, która głośnym echem odbiła się w mediach.
- Myślę, że była potrzeba wprowadzenia osoby z zewnątrz, o dużym doświadczeniu, stąd powołanie - wyjaśniała we wtorek swą decyzję kadrową minister Elżbieta Rafalska.
"Jest gwarantem zmian"
- Uważam, że (Marek Surmacz) jest gwarantem tego, że będzie można spokojnie przyjrzeć się takim zmianom w OHP, które pozwolą zastanowić się nad zreformowaniem jednej z instytucji, które do tej pory funkcjonowały zupełnie na obrzeżach - mówiła minister podczas konferencji po posiedzeniu rządu. Dodała, że już wcześniej - jako wiceminister pracy i polityki społecznej (w latach 2006-2007) - chciała zreformować Ochotnicze Hufce Pracy. - I wtedy napotkałam na naprawdę duży opór również z wewnątrz środowiska, które nawet nie zgadzało się na samą zmianę nazwy - zaznaczyła.
Wysłał policjantów z hamburgerami
We wspomnianym okresie, gdy Rafalska była wiceministrem pracy, wiceszefem resortu spraw wewnętrznych był Marek Surmacz. O obojgu zrobiło się głośno, gdy w grudniu 2006 roku Surmacz wysłał policjantów po hamburgery dla podróżującej pociągiem koleżanki z rządu, właśnie Elżbiety Rafalskiej. Policjanci z kanapkami czekali na głodną kobietę na peronie - pisał wówczas "Dziennik" w artykule "Wieśmaki na rozkaz".
Surmacz tłumaczył podjęte przez siebie działania "zwyczajnym odruchem ludzkiego współczucia". - W czasie rozmowy z panią minister Rafalską dowiedziałem się że jest bodajże od 5 rano w podróży. Bez wiedzy pani minister (...) zadzwoniłem do dyżurnego komisariatu we Wrocławiu i poprosiłem go o zwykłą ludzką grzeczność - mówił w rozmowie z TVN24. Pytany, czy każdy obywatel mógłby liczyć na taką pomoc, potwierdził. - Tak, jeśli zadzwoni do mnie obywatel i będzie w potrzebie, niezależnie od tego czy ona jest regulaminowa czy nieregulaminowa, to ja pomocy udzielę - zapewniał.
Wkrótce potem Rafalska podała się do dymisji, tłumacząc swoją decyzję względami rodzinnymi.
Ochotnicze Hufce Pracy
Ochotnicze Hufce Pracy to państwowa jednostka budżetowa nadzorowana przez ministra właściwego ds. pracy. OHP są instytucją rynku pracy realizującą zadania określone w ustawie o instytucjach rynku pracy i promocji zatrudnienia, "wyspecjalizowaną w działaniach na rzecz młodzieży, w szczególności młodzieży zagrożonej wykluczeniem społecznym, oraz bezrobotnych do 25. roku życia".
Autor: mart//rzw / Źródło: PAP