W Warszawie pożegnano sędziego Trybunału Stanu, adwokata i wiceprzewodniczącego Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Stanisława Mikkego. Zmarły tragicznie w smoleńskiej katastrofie Mikke został pochowany na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach.
Podczas uroczystości pogrzebowych w Katedrze Polowej Wojska Polskiego przy ul. Długiej w Warszawie ks. Wacław Oszajca wspominał Stanisława Mikkego jako aktywnego prawnika, redaktora naczelnego czasopisma "Palestra", ale też działacza Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, który od lat angażował się w upamiętnienie ofiar zbrodni katyńskiej.
- Starał się, aby bracia, którzy polegli na wschodzie, odzyskali imiona i nazwiska, odzyskali swój grób, żeby nikt nie był zapomniany, żeby nie do śmierci należało ostatnie słowo, ale do miłości - mówił podczas homilii ks. Oszajca.
- Stawał w obronie ludzi, którzy przysparzali zła, ponieważ wierzył, że ostateczną prawdę o człowieku zna jedynie Bóg - podkreśłał ks. Oszajca.
"Ostateczną prawdę o człowieku zna Bóg"
Obecny na uroczystościach minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski oraz przedstawiciele adwokatury podkreślali, że Stanisław Mikke był osobą skromną, którą cechował dobroć i subtelne poczucie humoru.
Podczas uroczystości Krzysztof Kwiatkowski przekazał na ręce rodziny przyznany pośmiertnie Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.
Adwokat i i sędzia Trybunału Stanu
Stanisław Mikke urodził się w 1947 roku. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Na listę adwokatów Izby Adwokackiej w Warszawie został wpisany 1985 roku. Przez całą karierę zawodową zaangażowany w działalność Rady Adwokackiej. Za swoją wybitną działalność dla Adwokatury w 1995 roku odznaczony odznaką Adwokatura Zasłużonym. Z rekomendacji AWS wybrany sędzią Trybunału Stanu.
W latach 1989-1993 był zastępcą redaktora naczelnego „Palestry”, a od 1993 roku jej redaktorem naczelnym. Pełnił również funkcję Wiceprzewodniczącego Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Był mocno związany ze sprawami Zbrodni Katyńskiej. Brał udział w pracach ekshumacyjnych w Katyniu, Miednoje i Charkowie. Wiedzę na temat zbrodni katyńskiej popularyzował w artykułach o tematyce prawno-historycznej oraz książce "„Śpij mężny” w Katyniu, Charkowie, Miednoje". Za swoją działalność zosatał odznaczony złotym medalem Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: nra.pl