Polska

Sikorski przedstawił ambasadorów. Fotygi brak

Polska

TVN24Szef MSZ przedstawił kandydatury ambasadorów

Były wiceminister spraw zagranicznych Witold Sobków ma zostać ambasadorem przy ONZ w Nowym Jorku, wiceminister spraw zagranicznych Paweł Wojciechowski - przy OECD w Paryżu, a Roman Kowalski ma objąć placówkę na Węgrzech. Kandydatów na nowych ambasadorów pozytywnie zaopiniowała Sejmowa Komisja Spraw Zagranicznych. Na liście nie ma typowanej Anny Fotygi.

- Chciałem osobiście przedstawić tych kandydatów na ambasadorów ze względu na ważność funkcji, jakie mają objąć, a także na ich kompetencje - mówił szef MSZ Radosław Sikorski powiedział na posiedzeniu komisji.

Podkreślił też, że kandydatury tych trzech osób zostały przedstawione Kancelarii Prezydenta i prezydent nie zgłosił do nich zastrzeżeń.

Wycofałem kandydaturę mojej poprzedniczki, pani minister Anny Fotygi, na stanowisko naszego stałego przedstawiciela ze względu na to, że wypowiedziami także na forum komisji nie dawała rękojmi, że będzie zdolna do lojalnego wykonywania instrukcji rządu, pełniąc swoją funkcję. Radosław Sikorski

Kandydatura Fotygi wycofana

Wiceszef komisji Karol Karski (PiS) pytał, z jakich powodów Sikorski zrezygnował z kandydatury byłej minister spraw zagranicznych Anny Fotygi na ambasadora przy ONZ.

- Wycofałem kandydaturę mojej poprzedniczki, pani minister Anny Fotygi, na stanowisko naszego stałego przedstawiciela ze względu na to, że wypowiedziami także na forum komisji nie dawała rękojmi, że będzie zdolna do lojalnego wykonywania instrukcji rządu, pełniąc swoją funkcję - powiedział Sikorski.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości