Sikorski o "szkodliwym" sojuszu z USA

Polska

Sikorski i Rostowski bohaterami kolejnych taśm "Wprost" Wprost
wideo 2/35

Polsko-amerykański sojusz jest nic niewarty. Bullshit kompletny - twierdzi w rozmowie z Jackiem Rostowskim szef MSZ Radosław Sikorski. Została ona podsłuchana, a opis i stenogram jej fragmentów upublicznił "Wprost". Mentalność Polaków Sikorski określa mianem "murzyńskości". Jak podał "Wprost", źródłem informacji o nagraniach, które składają się na aferę taśmową, jest biznesmen.

We fragmencie rozmowy, który "Wprost" udostępnił w niedzielę mediom, minister spraw zagranicznych nie ma wątpliwości, że polityka prowadzona przez premiera i szefa MON jest błędem. Nie znamy kontekstu tej rozmowy. Agnieszka Burzyńska z "Wprost" poinformowała w programie "Loża prasowa" w TVN24, że doszło do niej na przełomie stycznia i lutego. Za posiłek zapłacić miał MSZ.

- Wiesz, że polsko-amerykański sojusz to jest nic niewarty. Jest wręcz szkodliwy, bo stwarza Polsce fałszywe poczucie bezpieczeństwa - stwierdza Sikorski.

Jacek Rostowski, z którym rozmawia, dopytuje, dlaczego.

- Bullshit kompletny. Skonfliktujemy się z Niemcami, z Rosją, i będziemy uważali, że wszystko jest super, bo zrobiliśmy laskę Amerykanom. Frajerzy. Kompletni frajerzy - mówi Sikorski.

Potem w rozmowie poruszony jest wątek mentalności Polaków.

Sikorski: Problem w Polsce jest, że mamy bardzo płytką dumę i niską samoocenę.

Rostkowski: Taki sentymentalizm.

Sikorski: Taką murzyńskość

Rostowski: Jak, jak?

Sikorski: Murzyńskość.

Sikorski, Rostowski i wyborczy "deal"Wprost

Szef MSZ: deal Seremeta z Tuskiem

Sikorski i Rosowski o komisji ws. Antoniego MacierewiczaWprost

W rozmowie z Rostowskim, szef MSZ mówi też o tym, w jaki sposób można pogrążyć PiS. Sikorski: Ty, ja uważam, że można zaj***ć PiS komisją specjalną w sprawie Macierewicza. Rostowski: No a co innego jest dzisiaj?

Sikorski: No taaaak. Kaczyński się przyspawał do Macierewicza i teraz trzeba Macierewiczem ich obu na dno pociągnąć. To, co jest w materiałach prokuratorskich, jest miażdżące. Można zrobić dwuletni cyrk. I niech oni się tłumaczą. Tam są straszne rzeczy. Wiem, bo byłem przy tym. Rostowski: Dobrze, tylko trzeba namówić. Musisz Donalda namówić. [...] Sikorski: Donald się waha, ale lekko za. Powiedział: niewykluczone. Niech oni, najpierw będzie skarga do sądu na prokuraturę. […] No tak, bo to jest skandal ku*** skandaliczne. […] To jest ewidentny deal Seremeta z Tuskiem. To, co robią. […] Wiesz, na czym polegała operacja ZEN, którą Macierewicz ujawnił? To była operacja, nadzorowałem ją...

Kupione długi Religi

Kolejny ujawniony fragment dotyczy rozmowy Sławomira Nowaka z byłym szefem GROM Dariuszem Zawadką.

Nowak opowiada o kampanii prezydenckiej Donalda Tuska w 2005 r., kiedy kierował kampanią medialną lidera PO.

Sławomir Nowak: PO "wykupiło długi" sztabu prof. ReligiWprost

Jednym z kontrkandydatów był prof. Zbigniew Religa. W drugiej turze wyborów poparł Tuska, został nawet szefem komitetu honorowego. Nowak: W 2005, ja pamiętam, zdobyliśmy jego długi, żeby się wycofał. Cena była taka, że... bo mu narobił ten jego sztab długów strasznych...

DZ: K***a, tam był Petelicki, tam był ówczesny szef [...]

Nowak: On wtedy poparł Donalda, nie? No właśnie za to, że zapłaciliśmy ich dług.

Sikorski, Rostowski i wyborczy "deal"

W innym fragmencie rozmowy Sikorski z Rostowskim dogadują się w sprawie miejsca na liście wyborczej PO do PE. Były minister finansów chciał być "jedynką" w Warszawie, ostatecznie została nią Danuta Huebner. Obaj politycy wspominają o niej w rozmowie. Rostowski: To był skandaliczny pomysł ze starą komuszką. Sikorski: Niesympatyczną. […] Żebym zrozumiał dobrze - proponujesz taki deal, jeśli ci pomogę być na pierwszym miejscu na liście gdzieś. Rostowski: W Warszawie. Sikorski: W Warszawie. Rostowski: Gdzieś to ja mam zagwarantowane. Sikorski: W Warszawie. Tego ci nie mogę obiecać. Rostowski: Nie obiecasz mi, że to załatwisz. Sikorski: Ale mogę ci obiecać, że cię poprę. Wtedy ty mi nie będziesz wadził w komisji? Deal? Rostowski: Deal. Sikorski: No dobra, to jesteśmy po słowie. Rostowski: Słucham? Sikorski: Jesteśmy po słowie.

Sikorski o PiS Wprost

Politycy podsłuchani

Na całych nagraniach, które w poniedziałek ma ujawnić "Wprost" znaleźli się: Radosław Sikorski, minister spraw zagranicznych, Paweł Graś, były rzecznik rządu, obecnie minister w kancelarii premiera, Jacek Rostowski, były minister finansów, obecnie eurodeputowany PO, Włodzimierz Karpiński, minister skarbu, Zdzisław Gawlik, wiceminister skarbu, Stanisław Gawłowski, sekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska, Jacek Krawiec, szef PKN Orlen, Piotr Wawrzynowicz, biznesmen, który miał kupić zegarek Sławomirowi Nowakowi.

Wcześniej tygodnik ujawnił nagranie, na którym słychać, jak szef MSW Bartłomiej Sienkiewicz rozmawia z prezesem Narodowego Banku Polskiego Markiem Belką i byłym ministrem Sławomirem Cytryckim o hipotetycznym wsparciu przez NBP budżetu państwa kilka miesięcy przed wyborami, które może wygrać PiS.

Belka w zamian za wsparcie stawia warunek dymisji ówczesnego ministra finansów Jacka Rostowskiego oraz nowelizacji ustawy o banku centralnym. Tygodnik twierdzi, że do rozmowy doszło w lipcu 2013 roku. W listopadzie Rostowski został zdymisjonowany. Pod koniec maja 2014 roku do Rady Ministrów wpłynął projekt założeń nowelizacji ustawy o NBP. W innej nagranej rozmowie b. wiceminister finansów Andrzej Parafianowicz miał mówić Sławomirowi Nowakowi, że użył swych wpływów do zablokowania kontroli skarbowej u żony Nowaka. W sprawie treści tej rozmowy praska prokuratura wszczęła śledztwo.

Autor: MAC/tr/zp / Źródło: Wprost, tvn24.pl

Raporty: