W niezmienionej formie Senat przekaże do Sejmu ustawę o obronie ojczyzny - ogłoszono na konferencji prasowej opozycji senackiej w czwartek. - Ta ustawa powinna wejść jak najszybciej w życie, przynajmniej te jej dobre aspekty. Reszta powinna być post factum jak najszybciej poprawiana - mówił marszałek Senatu Tomasz Grodzki.
Sejm uchwalił ustawę o obronie ojczyzny w miniony piątek. W środę senacka Komisja Obrony Narodowej opowiedziała się za przyjęciem ustawy bez poprawek.
Grodzki: cegiełka do jak najszybszego przywrócenia pokoju
- Ta ustawa powinna wejść jak najszybciej w życie, przynajmniej te jej dobre aspekty. Reszta powinna być post factum jak najszybciej poprawiana - mówił na konferencji prasowej w czwartek marszałek Senatu Tomasz Grodzki (Koalicja Obywatelska). Zastrzegł, że opozycja ma "dziesiątki, jak nie setki zastrzeżeń do tej ustawy", ale kieruje się "priorytetem bezpieczeństwa ojczyzny i wymogami chwili, gdzie wojna jest u bram". - Wierzymy, że w tym trudnym czasie wojny w Ukrainie będziemy mogli tym sposobem dołożyć niewielką cegiełkę do jak najszybszego przywrócenia pokoju w Europie i na świecie - dodał.
- Od dwóch lat demokratyczna większość w Senacie, której Koalicja Polska jest istotną częścią w każdej sprawie, która trafiała do nas do izby i w której odczuwaliśmy i widzieliśmy próbę zamachu na polską wolność i próbę podważenia naszego miejsca w strukturach Europy, zawsze głosowaliśmy przeciwko takim rozwiązaniom - mówił senator Michał Kamiński z Koalicji Polskiej.
Stwierdził, że "żadna z prób ataku na polską praworządność i na nasze miejsce w Europie tutaj w Senacie się nie powiodła, dlatego że większość w Senacie kierowała się zawsze polskim patriotyzmem". - Ten sam polski patriotyzm, który przez ostatnie dwa lata w tej izbie kazał nam w każdym głosowaniu protestować przeciwko próbom wypisywania nas z Zachodu, dzisiaj ten sam polski patriotyzm każe nam bez poprawek, choć zastrzeżeń mamy bez liku, poprzeć ustawę o obronie ojczyzny, bo ojczyzna jest ważniejsza niż jakiekolwiek partyjne spory. Dlatego Senat ze swoją demokratyczną większością zachowa się tak, jak wymaga tego polski interes narodowy - podsumował.
Co w ustawie?
Zgodnie z ustawą, Rada Ministrów, uwzględniając potrzeby obronne, co cztery lata ma określać szczegółowe kierunki przebudowy i modernizacji technicznej Sił Zbrojnych na kolejny 15-letni okres planistyczny. Minister Obrony Narodowej na podstawie tych kierunków oraz stosownie do zasad planowania obronnego w NATO ma wprowadzać, w drodze zarządzenia, program rozwoju Sił Zbrojnych.
W ustawie zapisano, że na finansowanie potrzeb obronnych przeznacza się corocznie wydatki z budżetu państwa w wysokości nie niższej niż 2,2 proc. PKB w roku 2022 i co najmniej 3 proc. PKB w roku 2023 i latach kolejnych. Według ustawy szef MON, planując wydatki na modernizację techniczną wojska, "uwzględnia polski przemysłowy potencjał obronny oraz wydatki na badania naukowe i prace rozwojowe w dziedzinie obronności państwa".
Ustawa przewiduje utworzenie w Banku Gospodarstwa Krajowego Funduszu Wsparcia Sił Zbrojnych. Środki Funduszu będą pochodzić z wpływów m.in.: z tytułu wsparcia udzielonego wojskom obcym oraz udostępniania im poligonów, specjalistycznych usług wojskowych, wpływów uzyskanych ze sprzedaży mienia, darowizn, spadków i zapisów oraz wyemitowanych obligacji.
Na mocy ustawy znosi się: szefów wojewódzkich sztabów wojskowych i wojskowych komendantów uzupełnień. Tworzy się: Centralne Wojskowe Centrum Rekrutacji oraz wojskowe centra rekrutacji. Wojewódzkie sztaby wojskowe przekształca się w Centralne Wojskowe Centrum Rekrutacji, a wojskowe komendy uzupełnień - w wojskowe centra rekrutacji.
W ustawie wskazano, że na potrzeby prowadzenia ewidencji wojskowej oraz prowadzenia kwalifikacji wojskowej prowadzi się rejestrację, której podlegają obywatele polscy, którzy ukończyli 18 lat życia. Minister Obrony Narodowej w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw administracji publicznej ma określić, w drodze rozporządzenia m.in. tryb prowadzenia rejestracji, wzory dokumentów prowadzonych w jej ramach, szczegółowy zakres danych ujmowanych w poszczególnych dokumentach oraz tryb i sposób wzywania na rejestrację.
Zgodnie z ustawą, służba wojskowa dzieli się na: czynną służbę wojskową i służbę w rezerwie. Czynna służba polega na pełnieniu: zasadniczej służby wojskowej; terytorialnej służby wojskowej; służby w aktywnej rezerwie w dniach tej służby oraz odbywaniu ćwiczeń wojskowych w ramach pasywnej rezerwy; zawodowej służby wojskowej; służby w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny.
Zasadnicza służba wojskowa polega na pełnieniu: dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej i obowiązkowej zasadniczej służby wojskowej. Służba w rezerwie – jak zapisano - ma na celu zapewnienie uzupełnieniowych potrzeb Sił Zbrojnych i dzieli się na aktywną rezerwę i pasywną rezerwę.
Ustawa reguluje także m.in. powoływanie i pełnienie służby, kształcenie żołnierzy, ich publiczną działalność, stopnie wojskowe, współpracę MON z organizacjami proobronnymi, uprawnienia i obowiązki służbowe żołnierzy, dyscyplinę wojskową, kary i środki dyscyplinarne, wyróżnianie i uposażenia.
Zawarto w niej także takie działy jak: "Militaryzacja i ochrona obiektów szczególnie ważnych dla bezpieczeństwa lub obronności państwa", "Świadczenia na rzecz obrony", "Udzielanie zgody obywatelom polskim na służbę w obcym wojsku lub obcej organizacji wojskowej", "Organizowanie zadań realizowanych przez przedsiębiorców na rzecz Sił Zbrojnych" oraz "Psy i konie w Siłach Zbrojnych".
Ustawa ma wejść w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia (z wyjątkiem dwóch przepisów).
OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO:
Źródło: TVN24, PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24