Sejm wybrał wicemarszałków. Przepadła kandydatura Witek

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, TVN24
Dorota Niedziela wybrana na wicemarszałkinię Sejmu
Dorota Niedziela wybrana na wicemarszałkinię SejmuTVN24
wideo 2/35
Dorota Niedziela wybrana na wicemarszałkinię SejmuTVN24

Sejm wybrał Monikę Wielichowską, Dorotę Niedzielę (obie Koalicja Obywatelska), Włodzimierza Czarzastego (Nowa Lewica), Piotra Zgorzelskiego (Trzecia Droga), Krzysztofa Bosaka (Konfederacja) na wicemarszałków Izby. Kandydatka Prawa i Sprawiedliwości Elżbieta Witek nie uzyskała poparcia posłów. 

Posłowie głosowali w poniedziałek wieczorem nad sześcioma kandydaturami na wicemarszałków Izby. Na te stanowiska wybrani zostali: Monika Wielichowska, Dorota Niedziela (obie z Koalicji Obywatelskiej), Włodzimierz Czarzasty (Nowa Lewica), Piotr Zgorzelski (Trzecia Droga), Krzysztof Bosak (Konfederacja).

Sejm nie wybrał Elżbiety Witek (PiS) na wicemarszałek. Marszałek Sejmu Szymon Hołownia powiedział, że w związku z tym, że Sejm nie dokonał wyboru szóstego wicemarszałka Izby, procedura jego wyboru zostanie przeprowadzona ponownie w późniejszym terminie.

Za kandydaturą Wielichowskiej opowiedziało się 252 posłów, przeciw było 186, od głosu wstrzymało się 18. Za kandydaturą Niedzieli zagłosowało 257 posłów, przeciw było 185, od głosu wstrzymało się 16. Za kandydaturą Zgorzelskiego było 267 posłów, przeciw 184, od głosu wstrzymało się 5. Za kandydaturą Czarzastego było 250 posłów, przeciw było 196, od głosu wstrzymało się 12. Za kandydaturą Bosaka opowiedziało się 272 posłów, przeciw było 27, od głosu wstrzymało się 153. Za kandydaturą Witek głosowało 203, przeciw było 252, wstrzymało się 3 posłów.

ZOBACZ TEŻ: Od rockowej sceny do "prawej ręki Tuska". Monika Wielichowska nową wicemarszałkinią Sejmu

Wcześniej posłowie zdecydowali, że Sejm X kadencji będzie mieć sześciu wicemarszałków. Opowiedziało się za tym 458 posłów. Nikt nie był przeciw, nikt się nie wstrzymał od głosu.

Sejm ustalił, że będzie sześciu wicemarszałków tej izby
Sejm ustalił, że będzie sześciu wicemarszałków tej izbyTVN24

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia informował o dwóch wnioskach projektów uchwał w sprawie liczby wicemarszałków - Konfederacji i Koalicji Obywatelskiej. Oba zakładały, że ma być sześciu wicemarszałków Sejmu.

CZYTAJ TAKŻE: Szymon Hołownia jest parlamentarnym debiutantem. I nowym marszałkiem Sejmu

Budka: w Prezydium Sejmu nie mogą znaleźć się ludzie, którzy łamali polską konstytucję

- My jako najmniejszy klub tej kadencji chcemy również reprezentować 1,5 miliona ludzi, którzy na nas oddali głosy i współtworzyć porządek prac Sejmu X kadencji - mówił przed głosowaniem nad uchwałami w sprawie wyboru sześciu wicemarszałków Stanisław Tyszka z Konfederacji. 

Tyszka: jako najmniejszy klub tej kadencji chcemy również reprezentować ludzi, którzy na nas głosowali
Tyszka: jako najmniejszy klub tej kadencji chcemy również reprezentować ludzi, którzy na nas głosowaliTVN24

- Kierujemy się bardzo prostą zasadą. Każde ugrupowanie, każdy klub parlamentarny powinien mieć swojego przedstawiciela. Przypomnę, że nie zawsze była to reguła w tej Izbie. W 2015 roku ci, którzy dzisiaj apelują o zasady, złamali tę zasadę - powiedział szef klubu KO Borys Budka.

Przypomniał, że "klub Polskiego Stronnictwa Ludowego został pozbawiony reprezentacji w Prezydium Sejmu". - Zrobiono to w sposób absolutnie urągający wszelkim zasadom - dodał.

Budka zaznaczył, że jest jedna podstawowa zasada. - Prezydium Sejmu jest przeznaczone dla osób, które szanują elementarne zasady parlamentaryzmu. Prezydium Sejmu to miejsce, w którym nie mogą znaleźć się ludzie, którzy przez ostatnie 8 lat w sposób ordynarny łamali polską konstytucję, łamali zasady parlamentaryzmu, którzy w sposób absolutnie bezczelny traktowali tę Izbę jak maszynkę do głosowania - mówił.

- Dlatego klub Koalicji Obywatelskiej z oczywistych względów odmówi poparcia tym kandydaturom, które będą godziły w zasadę demokratycznych zasad w tej Izbie. I chciałbym, żeby była to wykładnia dla wszystkich, którzy będą podejmować decyzje w tej sprawie - dodał.

Budka: KO nie poprze w głosowaniu na wicemarszałków osób łamiących zasady parlamentaryzmu
Budka: KO nie poprze w głosowaniu na wicemarszałków osób łamiących zasady parlamentaryzmuTVN24

Paszyk: chcemy przestrzec przed deptaniem zwyczajów parlamentarnych

Głos w imieniu Polskiego Stronnictwa Ludowego zabrał poseł Krzysztof Paszyk. Również nawiązał do jesieni 2015 roku, kiedy jego ugrupowanie nie było reprezentowane w prezydium. - Wówczas klub PSL zgłosił akces, aby uszanowano wielokadencyjny obyczaj przedstawicielstwa każdego klubu w Prezydium Sejmu. Wówczas ostentacyjnie pozbawiono nas szansy udziału w prezydium – podkreślił.

Dodał, że PSL nie otrzymał także przewodnictwa żadnej komisji sejmowej. W jego opinii działania PiS były wówczas motywowane politycznie. - Chcemy dziś przestrzec przed deptaniem zwyczajów parlamentarnych, jednoznacznie wrócić do zwyczaju, aby każdy klub, który za sprawą poparcia wieluset tysięcy Polaków znalazł się w tej Izbie, miał prawo zasiadania w prezydium – mówił Paszyk. W jego opinii wynik wyborów świadczy o braku zgody na "deptanie tych dobrych obyczajów w imię partyjniackich interesów".

ZOBACZ TEŻ: Wypchnęła Korwin-Mikkego z sejmowych ław, sama zasiądzie w nich z mężem. Kim jest Karina Bosak?

Paszyk: chcemy przestrzec przed deptaniem zwyczajów parlamentarnych
Paszyk: chcemy przestrzec przed deptaniem zwyczajów parlamentarnychTVN24

Hennig-Kloska: nasze prawa były pomijane między innymi za sprawą Witek

Paulina Hennig-Kloska z Polski 2050 mówiła, że "jako małe koło parlamentarne złożone na koniec kadencji z sześciu parlamentarzystów bardzo często byliśmy pozbawiani możliwości wykonywania swoich obowiązków, a nasze prawa były pomijane".

- Działo się tak między innymi za sprawą pani marszałek (Elżbiety) Witek. Niestety pani marszałek, dokładnie pamiętam, jak potrafiła pani dopuścić wszystkie kluby do głosu na przykład w ramach prozaicznych, prostych wniosków formalnych, a mnie pani po prostu bardzo często nie dopuszczała - powiedziała, zwracając się do byłej marszałek Sejmu. - Demokracja to coś więcej niż dzień wyborów. Demokracja to także umiejętność wsłuchiwania się w głos mniejszości, z którym czasami się po prostu nie zgadzamy - zaznaczyła.

Hennig-Kloska: Nasze prawa były pomijane, między innymi za sprawą Witek
Hennig-Kloska: Nasze prawa były pomijane, między innymi za sprawą WitekTVN24

- 15 października obudziła się Polska i te ponad 21 milionów Polek i Polaków przy urnach wyborczych udowodniły, że chcą zmiany. Zmiany również tego, jak ma wyglądać debata parlamentarna. Zmiany narracji, traktowania, umiejętności szukania kompromisu, a przede wszystkim szacunku. Szacunku dla tych kół, dla tych klubów, które mają swoich parlamentarzystów - mówił szef klubu Lewicy Krzysztof Gawkowski.

Gawkowski: miliony Polek i Polaków udowodniły, że chcą zmiany również tego, jak ma wyglądać debata parlamentarna
Gawkowski: miliony Polek i Polaków udowodniły, że chcą zmiany również tego, jak ma wyglądać debata parlamentarnaTVN24

Schreiber: to kpina z dobrych obyczajów

Poseł PiS Łukasz Schreiber mówił, że przez 8 lat rządów PiS, w trakcie których PiS miało samodzielną większość w Sejmie, "zawsze Prezydium Sejmu to było trzech przedstawicieli ze strony większości parlamentarnej i trzech przedstawicieli ze strony opozycji". - Jeżeli ktoś mówi o dobrych obyczajach, to i rozumiem, że właśnie do tych standardów będzie się odnosił - dodał.

- To, co dzisiaj słyszymy, to, że być może największy klub parlamentarny, liczący 194 osoby, ma być może otrzymać jednego wicemarszałka, ale pod warunkiem, że to będzie taki, który wam się podoba. To jest (...) kpina z dobrych obyczajów - oświadczył Schreiber.

Schreiber: to kpina z dobrych obyczajów
Schreiber: to kpina z dobrych obyczajówTVN24

Kandydatem Prawa i Sprawiedliwości na wicemarszałek Sejmu ma być Elżbieta Witek.

Skład Sejmu X kadencji został wybrany w wyborach 15 października 2023 roku. Swoich przedstawicieli do niższej izby polskiego parlamentu wprowadziło pięć komitetów wyborczych: Prawo i Sprawiedliwość, Koalicja Obywatelska PO, .N, IPL, Zieloni, Trzecia Droga Polska 2050 Szymona Hołowni - Polskie Stronnictwo Ludowe, Nowa Lewica oraz Konfederacja Wolność i Niepodległość.

Autorka/Autor:js / prpb

Źródło: PAP, TVN24

Pozostałe wiadomości

Ruszyły pierwsze wypłaty świadczeń z Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych. Wsparcie w wysokości nawet 200 tysięcy złotych skierowane jest do pacjentów lub ich bliskich, którzy zostali poszkodowani w wyniku błędów medycznych. Materiał z magazynu "Polska i Świat", przygotowany przez Annę Wilczyńską.

Świadczenia za błędy medyczne. Są pierwsze wypłaty

Świadczenia za błędy medyczne. Są pierwsze wypłaty

Źródło:
TVN24

Od 6 lipca obowiązywać będą nowe przepisy nakładające obowiązek posiadania w nowych rejestrowanych samochodach tak zwanych czarnych skrzynek. Specjalne urządzenia rejestrujące pomogą w namierzaniu sprawców wypadków czy oszustów ubezpieczeniowych. Jakie zmiany obejmą wkrótce kierowców?

Od lipca tego urządzenia nie może zabraknąć w samochodzie

Od lipca tego urządzenia nie może zabraknąć w samochodzie

Źródło:
tvn24.pl

Kilkadziesiąt zerwanych lub uszkodzonych dachów, zalane posesje, zablokowane drogi. To skutki silnego wiatru i gwałtownych opadów, które przeszły nad województwem śląskim. Tylko w dwóch powiatach - rybnickim i raciborskim - strażacy odebrali kilkaset zgłoszeń. - W 10 minut się traci dobytek całego życia. Zawsze to omijało naszą gminę, ale nie tym razem - mówiła na antenie TVN24 Sylwia Gabryelska-Ritzka. Wójt gminy Lyski przekazała, że nie ma informacji o rannych.

Wichury na Śląsku. "W 10 minut się traci dobytek życia"

Wichury na Śląsku. "W 10 minut się traci dobytek życia"

Źródło:
TVN24, PAP

Dwie białuchy arktyczne przetransportowano z ostrzeliwanego przez wojska rosyjskie Charkowa na wschodzie Ukrainy do oceanarium w Walencji - poinformował w środę instytut oceanograficzny hiszpańskiego miasta. Podkreślono, że była to "udana międzynarodowa operacja wysokiego ryzyka".

Przez Odessę i Kiszyniów do Walencji. To była operacja "wysokiego ryzyka"

Przez Odessę i Kiszyniów do Walencji. To była operacja "wysokiego ryzyka"

Źródło:
PAP

Blizny chowane pod długimi rękawami to ciche wołanie o pomoc. Dlatego właśnie wszystkich dookoła powinny postawić na równe nogi. Pani Agnieszka najgorsze ma już za sobą i teraz apeluje do innych: nie bądźcie obojętni. Apel jest jak najbardziej aktualny, bo okalecza się co szósty uczeń. Żeby im pomóc, wystarczy ich dostrzec.

Autoagresja wśród dzieci i młodzieży. "Nawet dokumentów tak często nie nosiłam jak żyletki"

Autoagresja wśród dzieci i młodzieży. "Nawet dokumentów tak często nie nosiłam jak żyletki"

Źródło:
Fakty TVN

Przywódca libańskiego Hezbollahu grozi Cyprowi, że jeśli pozwoli Izraelowi na wykorzystywanie swoich lotnisk i baz do ćwiczeń wojskowych, Hezbollah może uznać to za "część wojny" między Izraelem a palestyńskim Hamasem w Strefie Gazy. Przywódca radykalnego ugrupowania zagroził również Izraelowi wojną "bez ograniczeń" i "bez zasad".

Grożą wojną "bez zasad" i "bez ograniczeń"

Grożą wojną "bez zasad" i "bez ograniczeń"

Źródło:
PAP

848 dni temu rozpoczęła się inwazja Rosji na Ukrainę. Ukraińska obrona zestrzeliła pięć rosyjskich rakiet i 27 dronów, którymi zaatakowano w nocy kilka obwodów kraju, w tym kijowski - poinformowały ukraińskie siły powietrzne. Według koncernu Ukrenerho, uszkodzone zostały obiekty infrastruktury energetycznej w czterech obwodach. W Kraju Krasnodarskim w Rosji, po ataku bezzałogowców, płonęła rafineria. Oto, co wydarzyło się w Ukrainie i wokół niej w ciągu ostatniej doby.

Kijów obronił się przed atakiem. W Rosji zapłonęła rafineria. Co się wydarzyło w Ukrainie

Kijów obronił się przed atakiem. W Rosji zapłonęła rafineria. Co się wydarzyło w Ukrainie

Źródło:
PAP, Ukraińska Prawda, NV

Sąd Okręgowy w Warszawie wydał wyrok w sprawie aktora i byłego prezentera telewizyjnego - podało Radio Zet. Bartłomiej M. został skazany za gwałt na 16-latce. Wyrok jest prawomocny

Aktor Bartłomiej M. skazany za gwałt na 16-latce

Aktor Bartłomiej M. skazany za gwałt na 16-latce

Źródło:
Radio Zet, tvnwarszawa.pl

Burze przetoczyły się w środę nad Polską. Silny wiatr zrywał dachy z domów, łamał drzewa. Towarzyszący nawałnicom ulewny deszcz spowodował, że doszło do zalań i podtopień. Straż pożarna przeprowadziła w całym kraju 2440 interwencji. 

Grad wielkości piłek tenisowych. Prawie 2500 interwencji strażaków

Grad wielkości piłek tenisowych. Prawie 2500 interwencji strażaków

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, TVN24, tvnmeteo.pl, Sieć Obserwatorów Burz
Są na świecie już od pięciu miesięcy, ale tutaj mają tylko trzy

Są na świecie już od pięciu miesięcy, ale tutaj mają tylko trzy

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Były prezes Orlenu Daniel Obajtek stawił się w Prokuraturze Okręgowej w Warszawie. Małopolskim radnym po raz drugi nie udało się wybrać nowego marszałka województwa. Na Śląsku towarzyszący burzom wiatr, zrywał dachy i łamał słupy wysokiego napięcia. Oto sześć rzeczy, które warto wiedzieć w czwartek 20 czerwca.

Sześć rzeczy, które warto wiedzieć w czwartek

Sześć rzeczy, które warto wiedzieć w czwartek

Źródło:
PAP, TVN24

Turystów wybierających się do Japonii może czekać zaskoczenie. Wiele tamtejszych restauracji wprowadza bowiem dwa cenniki. Jeden tańszy - dla lokalnych gości, i drugi droższy - dla turystów - informuje portal Nikkei Asia.

Drożej dla turystów, taniej dla mieszkańców. Podwójne cenniki w restauracjach

Drożej dla turystów, taniej dla mieszkańców. Podwójne cenniki w restauracjach

Źródło:
PAP

Policjanci odnaleźli w środę przed południem zwłoki zaginionej 39-letniej Natalii spod Poznania. Jej poszukiwania trwały od piątku. Ciało kobiety odnaleziono w kompleksie leśnym w północno-wschodniej części przedmieść Poznania, około 10 kilometrów od domu. Funkcjonariusze zatrzymali jej męża, który zgłosił jej zaginięcie. Jak nieoficjalnie dowiedział się reporter Faktów TVN, kobieta chciała się rozwieść z mężczyzną.

"Nie powiedziała, gdzie jedzie". Co wiemy o zaginięciu i śmierci 39-letniej Natalii

"Nie powiedziała, gdzie jedzie". Co wiemy o zaginięciu i śmierci 39-letniej Natalii

Źródło:
tvn24.pl

Wstrząsająca historia lekarza z Gorzowa Wielkopolskiego. Wrócił do pracy w szpitalu po tym, jak wyszedł z aresztu. Po dwóch miesiącach za kratami okazało się, że areszt dla niego nie był zasadny. Dwa tysiące lekarzy z całej Polski napisało list, w którym podkreślają, że zasadny nie jest też zarzut zabójstwa. Doktor Kadukha odłączył terminalnie chorego pacjenta od aparatury podtrzymującej życie. Do prokuratury doniósł na niego kolega z tego samego szpitala.

Usłyszał zarzut zabójstwa, w areszcie spędził dwa miesiące. Lekarz z Gorzowa wrócił do pracy

Usłyszał zarzut zabójstwa, w areszcie spędził dwa miesiące. Lekarz z Gorzowa wrócił do pracy

Źródło:
Fakty TVN

Planowali porwać kanclerza i zaatakować parlament. Planowali po prostu obalić niemieckie władze. Za to przed sądem odpowiadają członkowie ekstremistycznego prawicowego ugrupowania Reichsbürger - Obywatele Rzeszy. Zarzuca im się próbę przeprowadzenia zamachu stanu i działalność terrorystyczną. Proces może potrwać długo, ale wpisuje się w nowy polityczny krajobraz Europy, w którym skrajne siły są coraz groźniejsze i coraz skuteczniejsze w osiąganiu swoich celów.

Proces Obywateli Rzeszy, akcja na rzecz delegalizacji  AfD i dziennikarskie śledztwo w sprawie młodzieżówki Braci Włochów

Proces Obywateli Rzeszy, akcja na rzecz delegalizacji AfD i dziennikarskie śledztwo w sprawie młodzieżówki Braci Włochów

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Rosyjski krążownik rakietowy Wariag i fregata Admirał Szaposznikow, w eskorcie dwóch okrętów podwodnych, przybyły do portu w Tobruku we wschodniej Libii - podał we wtorek na Facebooku sztab libijskich sił morskich współpracujących z reżimem generała Chalify Haftara, opozycyjnego wobec uznanego przez Zachód rządu w Trypolisie.

Rosyjskie okręty wojenne przybyły do Tobruku. "W celu zacieśnienia stosunków"

Rosyjskie okręty wojenne przybyły do Tobruku. "W celu zacieśnienia stosunków"

Źródło:
PAP

Po raz drugi małopolscy radni nie wybrali nowego marszałka województwa. Kandydatem był poseł PiS Łukasz Kmita, były wojewoda. - Nastąpiła zdrada ideałów Prawa i Sprawiedliwości - skomentował.

Porażka posła PiS. Województwo nadal bez marszałka

Porażka posła PiS. Województwo nadal bez marszałka

Źródło:
tvn24.pl

- Dostaliśmy dowody w związku z Funduszem Sprawiedliwości z Ministerstwa Sprawiedliwości. Tam jest to wszystko wyszczególnione. Musimy to wszystko przeanalizować, każdy z członków PKW - mówił Ryszard Kalisz w "Faktach po Faktach". - Jeżeli informację przesyła minister sprawiedliwości, trudno tych dowodów nie traktować poważnie - dodał członek Państwowej Komisji Wyborczej.

Kalisz: PKW dostała dowody w sprawie Funduszu Sprawiedliwości. Musimy to przeanalizować

Kalisz: PKW dostała dowody w sprawie Funduszu Sprawiedliwości. Musimy to przeanalizować

Źródło:
TVN24

Policja nie chciała używać Pegasusa, bo uważała, że jest nielegalny. Zastępca Zbigniewa Ziobry miał przekonywać komendę główną, by zmieniła zdanie. Kiedy argumenty Bogdana Święczkowskiego nie znalazły odzewu, system Pegasus zakupiono z Funduszu Sprawiedliwości. Materiał magazynu "Polska i Świat".

Policja miała wątpliwości. Do Pegasusa miał przekonywać prokurator Ziobry

Policja miała wątpliwości. Do Pegasusa miał przekonywać prokurator Ziobry

Źródło:
TVN24

Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich zapytało Ministerstwo Infrastruktury o możliwość uchylenia przepisu umożliwiającego parkowanie na chodnikach. Jak wskazuje przedstawiciel stołecznych drogowców, taka nowelizacja "fundamentalnie poprawiłaby stan infrastruktury i przedłużyła żywotność chodników w Warszawie o wiele lat".

Parkowanie na chodnikach będzie zakazane? RPO pyta ministerstwo, drogowcy mówią o korzyściach

Parkowanie na chodnikach będzie zakazane? RPO pyta ministerstwo, drogowcy mówią o korzyściach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tysiąc złotych brutto miesięcznie - tyle otrzymają od 1 lipca pracownicy pomocy społecznej, pieczy zastępczej i opieki nad dziećmi do lat trzech. Rada Ministrów przyjęła w środę uchwały w tej sprawie.

Dodatkowy tysiąc złotych do pensji. Jest decyzja

Dodatkowy tysiąc złotych do pensji. Jest decyzja

Źródło:
PAP

Polacy konsumują mniej niż przeciętny mieszkaniec Unii Europejskiej. Rzeczywiste spożycie indywidualne (AIC) na mieszkańca w Polsce w 2023 roku było 14 procent poniżej średniej unijnej - podał Eurostat. Najwyższy poziom odnotowano w Luksemburgu (38 proc. powyżej średniej UE), Austrii i Holandii (po 17 proc.).

Europejska mapa dobrobytu. Tak wypadła Polska

Europejska mapa dobrobytu. Tak wypadła Polska

Źródło:
PAP

14-latek od dwóch dni był poszukiwany. Ratownicy wyłowili jego ciało z rzeki Soły w Broszkowicach w gminie Oświęcim. Śledczy ustalają dokładne okoliczności zdarzenia.

Z rzeki wyłowili ciało chłopca

Z rzeki wyłowili ciało chłopca

Źródło:
PAP

Szczęśliwym finałem zakończyły się czterodniowe poszukiwania 83-latki z gminy Gostynin. W akcję zaangażowali się policjanci i pies tropiący. W odnalezieniu seniorki pomógł też dron. - Kobieta leżała w tak wysokich i gęstych zaroślach, że stojące kilka metrów od niej osoby nie były w stanie jej dostrzec - opisała policja.

Przez cztery dni szukali 83-latki. Wypatrzył ją policyjny dron

Przez cztery dni szukali 83-latki. Wypatrzył ją policyjny dron

Źródło:
PAP

Były prezes Orlenu Daniel Obajtek, który zdobył mandat do europarlamentu z ramienia PiS, stawił się w środę w Prokuraturze Okręgowej w Warszawie i został przesłuchany w charakterze świadka - przekazał rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie Piotr Skiba. - Wpłynęły bardzo interesujące dokumenty, które są cały czas analizowane - mówił Skiba. Prokurator krajowy Dariusz Korneluk w "Tak jest" powiedział, że Obajtek był przesłuchany w charakterze świadka, ale "charakter może się zmienić". - Będzie decydował o tym prokurator referent po zgromadzeniu pełnej dokumentacji - dodał.

Daniel Obajtek stawił się w warszawskiej prokuraturze

Daniel Obajtek stawił się w warszawskiej prokuraturze

Źródło:
PAP

W 2024 roku rekordowa liczba milionerów może opuścić Wielką Brytanię - piszą zagraniczne media. Krezusów miałaby "zmusić" do opuszczenia kraju przede wszystkim zapowiadana przez prowadzącą w sondażach Partię Pracy reforma podatkowa. Nadchodzące wyborcze rozstrzygnięcie może znacząco zmniejszyć atrakcyjność kraju, będącego niegdyś ziemią obiecaną dla najbogatszych.

Ryzyko wielkiego exodusu milionerów

Ryzyko wielkiego exodusu milionerów

Źródło:
CNN

Rolnik z Wielkiej Brytanii opowiedział mediom, jak po pół wieku odzyskał swój zegarek znanej luksusowej marki, o którym myślał, że został zjedzony przez krowę. - Nie myślałem, że kiedykolwiek jeszcze go zobaczę - przyznał James Steel w rozmowie z BBC.

"Zjedzony przez krowę" cenny zegarek odnaleziony po 50 latach

"Zjedzony przez krowę" cenny zegarek odnaleziony po 50 latach

Źródło:
BBC, Daily Star

Spar Group, właściciel Spar Polska, podjął decyzję o opuszczeniu polskiego rynku. Spółka znalazła już nowego nabywcę, który przejmie sklepy oraz będzie kontynuował rozwój biznesu pod tym samym szyldem. Transakcja zostanie sfinalizowana do końca bieżącego roku.

Duża sieć zmienia właściciela. Co ze sklepami w Polsce?

Duża sieć zmienia właściciela. Co ze sklepami w Polsce?

Źródło:
tvn24.pl

Trwają poszukiwania 73-letniej turystki z Francji, która w piątek zaginęła na greckiej wyspie Sikinos. Tego samego dnia kobieta miała przesłać właścicielowi hotelu wiadomość sugerującą, jakoby uległa wypadkowi. Lokalne służby prowadzą też akcję poszukiwawczą jej 64-letniej znajomej.  

Dwie turystki zaginęły na greckiej wyspie. Wcześniej jedna wysłała niepokojącą wiadomość 

Dwie turystki zaginęły na greckiej wyspie. Wcześniej jedna wysłała niepokojącą wiadomość 

Źródło:
 ANT1, BBC, MEGA, Parapolitika, skai.gr, Tanea,, tvn24.pl

- Zarzuty wobec posła Marcina Romanowskiego dotyczą przede wszystkim działania w ramach zorganizowanej grupy, mającej na celu popełnianie przestępstw przez ustalone osoby. To także zarzuty przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków związane z gospodarowaniem mieniem publicznym - mówił w TVN24 zastępca prokuratora generalnego, prokurator krajowy Dariusz Korneluk. Jak dodał, politykowi Suwerennej Polski grozi kara pozbawienia wolności do 15 lat.

"Za te wszystkie przestępstwa grozi kara pozbawienia wolności do 15 lat"

"Za te wszystkie przestępstwa grozi kara pozbawienia wolności do 15 lat"

Źródło:
TVN24

- Jeżeli słyszymy, że zarzuty dla posła Marcina Romanowskiego oznaczają zagrożenie wyrokiem do lat 15, to chyba nikt nie ma wątpliwości, że chodzi o naprawdę poważne przestępstwa - powiedziała w "Kropce nad i" wiceministra edukacji Katarzyna Lubnauer (KO). Komentując aferę wokół Funduszu Sprawiedliwości, wicemarszałek Sejmu Krzysztof Bosak (Konfederacja) zaznaczył, że "nie zostały ujawnione wydatki z wszystkich funduszy rozdawniczych, które uruchomił PiS".

"PiS liczył, że nigdy nie przegra i nigdy nikt nie sprawdzi, co oni robią"

"PiS liczył, że nigdy nie przegra i nigdy nikt nie sprawdzi, co oni robią"

Źródło:
TVN24

Prokuratura uchyliła część środków zapobiegawczych wobec dwóch żołnierzy, którzy usłyszeli zarzuty przekroczenia uprawnień po strzałach oddanych w okolicach Dubicz Cerkiewnych (Podlasie) na granicy z Białorusią.

Decyzja prokuratury w sprawie żołnierzy zatrzymanych po strzałach na granicy

Decyzja prokuratury w sprawie żołnierzy zatrzymanych po strzałach na granicy

Źródło:
tvn24.pl
Miejska plenerowa impreza alkoholowa. Marcin umiera, karuzele kręcą się dalej

Miejska plenerowa impreza alkoholowa. Marcin umiera, karuzele kręcą się dalej

Źródło:
tvn24.pl
Premium

"Zielona granica" znalazła się w dziesiątce najlepszych filmów pierwszego półrocza 2024 roku według amerykańskiego magazynu "The Hollywood Reporter". Nagradzana produkcja Agnieszki Holland została doceniona między innymi za "bezbłędną realizację".

Amerykański magazyn wskazał najlepsze filmy półrocza. Wśród nich nagradzana produkcja z Polski

Amerykański magazyn wskazał najlepsze filmy półrocza. Wśród nich nagradzana produkcja z Polski

Źródło:
The Hollywood Reporter, PAP, tvn24.pl