Polska

Sejm odrzucił projekt ustawy zaostrzającej prawo aborcyjne

Polska

Gorący dzień w Sejmie
Gorący dzień w Sejmietvn24
wideo 2/21

Sejm ostatecznie odrzucił w czwartek w głosowaniu projekt ustawy dotyczącej całkowitego zakazu aborcji. Prezes PiS Jarosław Kaczyński powiedział w trakcie debaty, że projekt komitetu Stop Aborcji może wywołać skutki odwrotne od zamierzonych. Premier Beata Szydło zapowiedziała z kolei specjalny program wsparcia dla matek dzieci z tzw. trudnych ciąż.

14:17

Witek: zależy nam nad ochroną dziecka od poczęcia.

14:16

Szefowa gabinetu premier Elżbieta Witek: premier Szydło powiedziała dzisiaj to, na co czekały dzisiaj kobiety. Po raz pierwszy wprowadzone zostaną przepisy, które umożliwią godną opiekę nad dziećmi niepełnosprawnymi.

14:13

Lubnauer (Nowoczesna): obowiązkiem państwa jest pomoc kobietom i chorym dzieciom.

14:10

Katarzyna Lubnauer (Nowoczesna): sukcesem jest to, że kobiety się obudziły. Sprzeciw społeczny może zmieniać rzeczywistość i tak też się stało.

14:09

Nowoczesna: PiS nie chodzi o sumienie i ochronę nienarodzonych dzieci, ale o słupki w sondażach.

14:08

Joanna Schmidt (Nowoczesna): to dzień zwycięstwa. Dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w poniedziałkowy protest.

14:07

Cezary Tomczyk (PO): nie ma większych hipokrytów w polityce niż PiS.

14:05

- Emocje po obu stronach są dosyć silne. Potrzebna jest spokojna rozmowa, potem dojdzie do spadku i wyciszenia emocji. Będziemy dalej dążyli do zapewnienia ochrony życia poczętego w lepszy sposób, niż jest to zapewnione teraz. - Zieliński (PiS).

14:02

Wiceszef MSWiA Jarosław Zieliński (PiS): Niczego się nie przestraszyliśmy. Zadaniem rządzących jest uspokajanie emocji społecznych i szukanie racjonalnych rozwiązań.

13:56

- Jesteśmy dumne z polskich kobiet i myślę, że nie przyniosłyśmy dziś polskim kobietom wstydu - Ewa Kopacz.

13:55

Konferencja prasowa PO z udziałem posłanek. - Kobiety wygrały dzisiaj ze złą zmianą, wygrały dzisiaj prawo do decydowania o sobie i prawo do wolności. To pokazuje, że każda grupa społeczna może wygrać swój kawałek wolności - Ewa Kopacz.

11:34

ZOBACZ, JAK WS. ABORCJI GŁOSOWALI POSZCZEGÓLNI POSŁOWIE

11:31

- Największymi przegranymi są dzieci, które nie mogą się upominać o swoje prawa - mówi dziennikarzom Joanna Banasiuk (Ordo Iuris).

11:20

- To pokaz obłudy ze strony kierownictwa PiS - mówi Mariusz Dzierżawski z komitetu Stop Aborcji.

11:10

PILNE: Sejm odrzucił obywatelski projekt ustawy zaostrzający prawo aborcyjne. Za odrzuceniem głosowało 352, przeciw 58.

Głosowanie nad projektem ustawy dotyczącej całkowitego zakazu aborcji
Głosowanie nad projektem ustawy dotyczącej całkowitego zakazu aborcjitvn24
11:09

Szydło: Rząd zabezpieczy środki finansowe na realizację tego projektu od stycznia przyszłego roku. Będzie też szeroko zakrojona akcje wspierające ochronę życia.

Wystąpienia premier @BeataSzydlo i prezesa @pisorgpl Jarosława Kaczyńskiego przed głosowaniem ws. #ustawaantyaborcyjna pic.twitter.com/7mL1Uzt3Z0— SejmRP (@KancelariaSejmu) October 6, 2016

11:08

Szydło: Chcę państwu przedstawić trzy zobowiązania. Do końca roku powstanie program wsparcia dla rodzin i matek, które urodzą dzieci z tzw. trudnych ciąż, wychowują dzieci niepełnosprawne. Projekt ustawy do końca miesiąca.

11:06

Premier Beata Szydło: Jestem za ochroną życia. Jako premier czuję się odpowiedzialna za ochronę życia, żeby było szanowane i ażeby dyskusja o tym była pełna godności. Szanujemy różne poglądy i różne głosy. Rząd RP zrobi wszystko, żeby życie chronić.

11:04

Kaczyński (PiS): Zapewniam, że PiS jest i będzie za ochroną życia. To, co państwo proponują nie jest właściwym działaniem, skutek będzie dokładnie odwrotny.

11:03

Kaczyński (PiS): Zgłaszam wniosek formalny o przerwę. Jest ona potrzebna, mamy do czynienia z gigantycznym nieporozumieniem. Odnosimy się z najwyższym szacunkiem do tych, którzy podpisali projekt. Doszliśmy tylko do wniosku, obserwując opinię społeczną, że to będzie czynnik, który doprowadzi do przeciwnych efektów.

11:02

Marszałek Sejmu: złożenie autopoprawki jest niemożliwe, trzeba to zrobić przed pierwszym czytaniem.

11:01

PILNE: Banasiuk złożyła autopoprawkę o wykreśleniu tzw. karalności kobiet za dokonanie aborcji.

10:59

Banasiuk mówi o "cichych morderstwach dokonywanych w zaciszu gabinetów ginekologicznych". - Cieszyliśmy się, że postanowili państwo przerwać lata kompromitacji polskiego Sejmu. Wierzyliśmy, że rok temu dokonała się prawdziwa zmiana - dodała.

10:58

WAŻNE: Klub PiS przygotuje projekt dot. przepisów regulujących aborcję - wynika z informacji uzyskanych przez PAP. Ma on iść w kierunku wyeliminowania aborcji w przypadkach tzw. przesłanki eugenicznej, czyli uszkodzenia płodu lub nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu.

10:56

- Nie jest prawdą, że nasz projekt jest o karaniu kobiet - przekonuje Banasiuk.

10:54

Banasiuk przekonuje, że projekt Stop Aborcji nakazuje ratowanie życie matki, gdy jest ono zagrożone, nawet kosztem życia nienarodzonego dziecka. - Życie matki jest gwarantem życia dziecka - mówi przedstawicielka Ordo Iuris. - Poronienie nie jest sytuacją, która mogłaby rodzić podejrzenie, że doszło do czynu bezprawnego - dodała.

10:50

Banasiuk: Dysponowali państwo wszelkimi narzędziami, by wprowadzić do projektu swoje poprawki. To wyraz lekceważenia mechanizmów demokracji bezpośredniej. Wobec projektu narosły mity, które były powielane przez media.

10:48

Banasiuk: Co takiego stało się przed te 14 dni, że komisja sprawiedliwości zdecydowała się odrzucić ten projekt, w pośpiechu? Sam projekt się przez ten czas nie zmienił. To, co państwo zrobili, to zwykła przemoc silniejszych wobec słabszych. A ci słabsi są najsłabsi.

10:47

Joanna Banasiuk (Ordo Iuris, komitet Stop Aborcji): Dwa tygodnie temu apelowałam tu o merytoryczną, pozbawioną emocji dyskusję. Ten projekt poparło prawie pół miliona Polaków - w większości był to prawdopodobnie twardy elektorat rządzącej większości.

Joanna Banasiuk podczas dyskusji o zakazie aborcji
Joanna Banasiuk podczas dyskusji o zakazie aborcjitvn24
10:44

Kopcińska (PiS): Nie uda się wam podzielić Polek. Kłamaliście, oszukiwaliście Polki. To nie Prawo i Sprawiedliwość jest autorem tego projektu. Potraficie tylko grać na emocjach, nie tędy droga.

10:42

Mucha (PO): Moje pytanie jest bardzo proste - po co wam to było? Po co rozpętaliście wojnę ideologiczną? "Cnotę straciliście, rubelka nie zarobiliście", to podobno ulubione pana powiedzenie, panie prezesie Kaczyński.

10:41

Scheuring-Wielgus (Nowoczesna): Mamy wam uwierzyć, że nagle chcecie rozmawiać o prawach kobiet, że nie chcecie im dyktować praw? Chcecie na tym intymnym temacie zrobić politykę, to wstyd.

10:40

Michał Kamiński (koło ED): Czasem w polityce są takie momenty iluminacji. Jak wyglądało upoważnienie Episkopatu dla klubu PiS, by ten odrzucił na komisji projekt Stop Aborcji?

10:37

Za chwilę głosowanie ws. zakazu aborcji. Siarkowska (Kukiz'15): Projekt Stop Aborcji jest i dobry, i potrzebny. Część obywateli jest dziś dyskryminowana ze względu na stan zdrowia. Ten projekt wprowadza równą ochronę dla wszystkich, bez względu na ten stan. Naprawdę chcecie odrzucić ten projekt?

10:35

Wraca dyskusja o aborcji. Winnicki (niezrzeszony): To szczególny dzień. Prezes PiS miał apelować do klubu o "dyscyplinę moralną", że czasem warto zrobić krok w tył, by potem zrobić dwa kroki do przodu.

10:31

Chaos decyzyjny w PIS się pogłębia. Decyzja, aby nie wpuścić dziś kobiet do Sejmu obróci się przeciw PIS. Szkoda tylko moknących na deszczu— Rafał Trzaskowski (@trzaskowski_) October 6, 2016

Po tym co się wczoraj stało wyniki będą definiować postawę ideową posłów bardziej, niż którekolwiek wcześniejsze głosowanie z ostatnich lat— Krzysztof Bosak (@krzysztofbosak) October 6, 2016

10:30

Marszałek Sejmu Marek Kuchciński przeszedł do serii głosowań. Jedno z nich będzie dotyczyło projektu zakazującego aborcji.

10:26

Posłowie chwilowo przerwali debatę o zakazie aborcji. Sejm przez aklamację podjął uchwałę o wyrażeniu wdzięczności dla nauczycieli polonijnych.

Przez aklamację posłowie podjęli uchwałę wyrażającą wdzięczność nauczycielom polonijnym #Sejm #Polonia pic.twitter.com/4F1JLORe1m— SejmRP (@KancelariaSejmu) October 6, 2016

10:22

PILNE: Większość posłów PiS opowiedziała się na czwartkowym posiedzeniu klubu za odrzuceniem obywatelskiego projektu zaostrzającego przepisy ws aborcji; premier Beata Szydło ogłosić ma w czwartek program wsparcia dla rodzin i samotnych matek - dowiedziała się PAP od polityków PiS.

10:20

Posłanka Nowoczesnej: Tak traktujecie polskie dzieci, że każecie im czekać na deszczu.

10:17

Bartosz Arłukowicz (PO): żądam wpuszczenia do Sejmu kobiet z organizacji pozarządowych.

Arłukowicz (PO) podczas dyskusji o zakazie aborcji
Arłukowicz (PO) podczas dyskusji o zakazie aborcjitvn24

Szefowa Kancelarii Sejmu Agnieszka Kaczmarska nie chce wpuścić do Sejmu około 30 przedstawicielek organizacji pozarządowych - poinformowały w czwartek rano posłanki PO. Ich zdaniem takie działanie szefowej Kancelarii Sejmu to łamanie prawa.

Organizacje pozarządowe czekają w sejmowym Biurze Przepustektvn24
10:15

Meysztowicz (Nowoczesna) wnosi o ogłoszenie przerwy.

10:14

Niesiołowski (koło ED) krytykuje sposób prowadzenia wczorajszej nocnej debaty o zaostrzeniu prawa aborcyjnego. Obradami kierował wicemarszałek Sejm Stanisław Tyszka (Kukiz'15).

Niesiolowski (PO) podczas dyskusji o zakazie aborcji
Niesiolowski (PO) podczas dyskusji o zakazie aborcjitvn24
10:12

Marszałek Sejm odrzucił wniosek o odroczenie posiedzenia ws. zakazu aborcji. Wcześniej posłanka PO Monika Wielichowska alarmowała, że do Sejmu nie mogą dostać się przedstawicielki organizacji pozarządowych.

W środę na posiedzeniu sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka wnioski o odrzucenie obywatelskiego projektu komitetu "Stop aborcji" złożyli: poseł PiS Witold Czarnecki oraz posłowie PO. Komisja zarekomendowała Sejmowi odrzucenie obywatelskiego projektu. Następnie w środę późnym wieczorem odbyła się w Sejmie ponowna, burzliwa debata nad projektem. "Zdania nie zmieniłem" Rzeczniczka klubu PiS pytana przed posiedzeniem, jak klub zagłosuje ws obywatelskiego projektu zaostrzającego przepisy dot. aborcji odpowiedziała: "każdy poseł będzie podejmował decyzję sam". Dopytywana, czy w klubie nie będzie dyscypliny w głosowaniu, Mazurek odpowiedziała: "oczywiście, że nie". - Od początku mówiłam, że w sprawach światopoglądowych dyscypliny w głosowaniu w naszym klubie nie ma - powiedziała rzeczniczka klubu PiS.

Jak nieoficjalnie dowiedziała się reporterka TVN24, podczas posiedzenia klubu głos zabrali m.in. posłanka Anna Sobecka - która jest zwolenniczką zaostrzenia prawa aborcyjnego - oraz Antoni Macierewicz. Po spotkaniu Jacek Żalek (klub PiS) oświadczył dziennikarzom: - Zdania nie zmieniłem. Zagłosuję zgodnie z sumieniem. Marek Suski i Marzena Machałek powiedzieli z kolei, że będą za odrzuceniem projektu Stop Aborcji. Głosowanie ws. obywatelskiego projektu ma odbyć się w Sejmie w porannym bloku głosowań, który ma się rozpocząć o godz.10.

Narada w PiS przed głosowaniem ws. zakazu aborcji
Narada w PiS przed głosowaniem ws. zakazu aborcjitvn24
Karczewski o apelu posłów do TK w sprawie aborcji
Karczewski o apelu posłów do TK w sprawie aborcjiRadio Zet
wideo 2/29

Autor: ts/kk / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości