Sędziowie Sądu Okręgowego w Poznaniu w przyjętej uchwale wyrazili stanowczy sprzeciw wobec działań władzy wykonawczej i ustawodawczej, które ich zdaniem mają na celu dyskredytację sędziów i ograniczenie niezawisłości sędziowskiej. Napisali też o "bezprawnych działaniach zastępcy Rzecznika Dyscyplinarnego Sędziów Sądów Powszechnych wobec sędziego Sądu Okręgowego w Poznaniu Jarosława Ochockiego".
Dokument opublikowano na stronie internetowej Sądu Okręgowego w Poznaniu. Uchwałę przyjęto w trakcie zebrania Sędziów Sądu Okręgowego w Poznaniu, które odbyło się 23 stycznia.
"Wzywamy przedstawicieli władzy wykonawczej i ustawodawczej, a zwłaszcza Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, do zaniechania mowy nienawiści i oczerniania polskich sędziów, a Rzeczników Dyscyplinarnych Sędziów Sądów Powszechnych do zaprzestania wszczynania postępowań dyscyplinarnych bez podstawy prawnej" - napisali sędziowie.
Przedstawiciele władzy "podejmują starania zmierzające do przedstawienia polskich sędziów w jak najgorszym świetle"
Sędziowie wskazali, że "od kilku lat przedstawiciele obozu władzy, wykorzystując do tego celu między innymi media publiczne, podejmują starania zmierzające do przedstawienia polskich sędziów w jak najgorszym świetle".
"Chcą w ten sposób uzyskać akceptację społeczną dla podporządkowania władzy sądowniczej pozostałym organom władzy państwowej i ograniczenia niezawisłości sędziowskiej" - podkreślili sędziowie z Poznania.
Ich zdaniem z uwagi na to, że dotychczasowe działania nie doprowadziły do sprzeniewierzenia się przez sędziów zasadom niezawisłości, w dniu 12 grudnia 2019 roku do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej wpłynął projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo o ustroju sądów powszechnych, ustawy o Sądzie Najwyższym oraz niektórych innych ustaw. Chodzi o tak zwaną ustawę represyjną.
"Pomimo tego, że projekt znosi samorządność sędziowską i ogranicza niezawisłość sędziów, a ponadto jest krytykowany przez zdecydowaną większość środowiska prawniczego, liczne organizacje społeczne, a także instytucje międzynarodowe, cieszy się poparciem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej" - napisali sędziowie.
"Trudno wobec takich słów prezydenta przejść obojętnie"
W uchwale przypomniano, że prezydent RP Andrzej Duda w swoich wystąpieniach 17 i 18 stycznia tego roku "użył bardzo mocnych i dyskredytujących wszystkich sędziów słów, w tym takich, że sądy są przeszkodą prawidłowego rozwoju Polski i że sędziowie są nieodpowiedzialni i 'powinni być eliminowani', gdyż inaczej 'Polska nigdy nie będzie normalnym państwem'".
"Trudno wobec takich słów przejść obojętnie, zwłaszcza że są wypowiadane przez najważniejszą osobę w państwie, która ma obowiązek stania na straży praworządności" - dodano.
Postępowanie dyscyplinarne wobec Ochockiego "całkowicie niezasadne"
W uchwale sędziowie odnieśli się także do postępowania przeciwko sędziemu Sądu Okręgowego w Poznaniu Jarosławowi Ochockiemu, który napisał na Twitterze: "Panie Duda! Piszę to z całą odpowiedzialnością. Jest pan złym człowiekiem, marnym prezydentem, ziejącym nienawiścią w imię swoich doraźnych i partyjnych, politycznych celów. Szkodzi pan Polsce! Sędzia Jarosław Ochocki".
Sędziowie przypomnieli w tym kontekście, że zgodnie z art. 10 ust. 1 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, każdy obywatel, w tym także sędzia, ma prawo do krytycznej opinii. "Dlatego wszczynanie postępowania przez zastępcę Rzecznika Dyscyplinarnego Sędziów Sądów Powszechnych (...) jest całkowicie niezasadne, ponieważ wpis sędziego nie nosi znamion przestępstwa znieważenia Głowy Państwa" - wskazali sędziowie w uchwale.
Podkreślili ponadto, że "zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami ustawy Prawo o ustroju sędziów powszechnych, Rzecznik Dyscyplinarny Sędziów Sądów Powszechnych oraz jego zastępcy nie są uprawnieni do wszczynania postępowań dyscyplinarnych lub podejmowania czynności wyjaśniających wobec sędziego sądu okręgowego, co stwierdził w postanowieniu z dnia 14 stycznia 2020 roku Sąd Dyscyplinarny przy Sądzie Apelacyjnym we Wrocławiu w sprawie ASD 2/19".
Źródło: PAP, tvn24.pl