Polska

Schetyna: Jarosław Kaczyński naprawdę przestraszył Europę

Polska

Schetyna: polityka PiS wyprowadza Polskę z Unii
Schetyna: polityka PiS wyprowadza Polskę z UniiRMF FM
wideo 2/21

- Kompromitacja brukselska z zeszłego tygodnia to element większej całości. Wydaje się nam, że to powinno wybrzmieć bardzo dosłownie - stwierdził Grzegorz Schetyna, lider Platformy w RMF FM. - Polityka PiS wyprowadza nas z UE. Dlatego chcemy debaty i chcemy to Polakom bardzo wyraźnie powiedzieć - dodał. - Jego zdaniem, Jarosław Kaczyński przestraszył Europę.

Grzegorz Schetyna w porannej rozmowie w RMF FM odniósł się do złożenia wotum nieufności dla rządu i tego, czy będzie kandydatem Platformy na premiera. - W tym tygodniu będziemy decydować, czy to będzie osoba spoza Platformy, czy też z samej partii - mówił.

Jak stwierdził, to, że PiS ma większość w Sejmie, nie oznacza, że "opozycja czy Platforma Obywatelska nie ma prawa zgłaszać wniosków, bić się o lepsze prawo, próbować odwołać ten rząd, zły rząd".

"Kaczyński przestraszył Europę"

Lider Platformy uważa, że polityka PiS, "nie tylko ministra Waszczykowskiego, ale całego rządu i Jarosława Kaczyńskiego", wyprowadza Polskę z Unii Europejskiej. - Jeśli chodzi o ministra spraw zagranicznych, to jest to element większej całości, ta kompromitacja brukselska z zeszłego tygodnia. Wydaje nam się, że to powinno wybrzmieć tak bardzo dosłownie - skomentował Schetyna. Jak zaznaczył, nie mogą złożyć wniosku nieufności jedynie dla Jarosława Kaczyńskiego, gdyż ten "jest szeregowym posłem". - Gdyby była taka możliwość, to na pewno byśmy to zrobili - dodał. Szef Platformy odniósł się także do listu, który Beata Szydło wystosowała do wszystkich premierów UE. - Ten list, ta argumentacja wywołała totalne zdumienie. Ten rząd może zdumiewać. Jarosław Kaczyński naprawdę przestraszył Europę - stwierdził.

"Budowanie większości"

Schetyna zapowiada również rozmowy z pozostałymi partiami opozycyjnymi w celu ustalenia współpracy i "budowania większości". - Będzie debata, będziemy rozmawiać o przyszłości Polski w Unii Europejskiej. Nie ma ważniejszej rzeczy dzisiaj niż właśnie to - zapewnił. - Współpraca opozycji jest bardzo ważna, tylko że trzeba rozmawiać o konkretach. Konkretem będzie wniosek o wotum nieufności dla rządu - dodał lider. Podczas rozmowy lider partii opozycyjnej zachęcił do udziału w majowej demonstracji Platformy. - Dzisiaj musimy odbudować konieczność obecności Polaków z takim twardym protestem - mówił. Jak podkreślił, ubiegłoroczne hasło "Tak dla Polski w Europie. Jesteśmy i będziemy w Europie", nabiera teraz "szczególnego sensu". Grzegorz Schetyna skomentował również wybór Donalda Tuska na przewodniczącego Rady Europejskiej. - Ja się ucieszyłem, że Polak jest przewodniczącym Rady Europejskiej - oznajmił. Jak zapewnił, "przed samym szczytem" rozmawiał z Tuskiem "o życiu i o polityce, i o Brukseli".

Autor: agr/sk/jb / Źródło: RMF FM

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia (CC BY-SA 3.0 pl) / Adrian Grycuk

Pozostałe wiadomości