TVN24 | Polska

Premier podjął decyzję o zmianie terminu wyborów przedterminowych w samorządach

TVN24 | Polska

Autor:
mjz/kab
Źródło:
TVN24
Premier o wyborach uzupełniających: zaczekajmy jeszcze kilka tygodniTVN24
wideo 2/4
TVN24Premier o wyborach uzupełniających: zaczekajmy jeszcze kilka tygodni

Rządowe Centrum Legislacji opublikowało kilkanaście projektów rozporządzeń dotyczących przedterminowych wyborów, w tym między innymi na prezydenta Rzeszowa, na burmistrza Kątów Wrocławskich, burmistrza Bogatyni, burmistrza Tuczna czy burmistrza Ustki. We wtorek premier podjął decyzję o zmianie terminu wyborów przedterminowych i uzupełniających w samorządach na 13 czerwca – przekazał rzecznik rządu Piotr Mueller.

"Główny Inspektor Sanitarny, ze względu na sytuację epidemiczną, wydał opinię wskazującą na zasadność przesunięcia daty wyborów przedterminowych i uzupełniających w samorządach. PKW nie zgłosiła zastrzeżeń. W związku z tym premier podjął decyzję o zmianie terminu na 13 czerwca" – poinformował Mueller na Twitterze.

W poniedziałek Rządowe Centrum Legislacji opublikowało kilkanaście projektów rozporządzeń dotyczących przedterminowych wyborów, w tym między innymi na prezydenta Rzeszowa, na burmistrza Kątów Wrocławskich, burmistrza Bogatyni, burmistrza Tuczna czy burmistrza Ustki.

"Poczekajmy jeszcze kilka tygodni"

Wcześniej premier Mateusz Morawiecki podczas wtorkowej konferencji prasowej pytany, jaką decyzję podejmie w sprawie terminu wyborów lokalnych, oświadczył, że trzeba wyważać tutaj różne racje. Jak wskazał, z jednej strony mamy cały czas zagrożenie pandemiczne i ciągle za mało szczepionek. Z drugiej strony - dodał - "chcemy powoli doprowadzić do tego, by niektóre branże, które do tej pory nie mogły funkcjonować, żeby zaczęły wracać w trybie sanitarnym do normalniejszego funkcjonowania".

- Tak jest również w przypadku wyborów – wskazał.

- I po co w tym czasie, kiedy cały czas mamy jeszcze tysiące zakażeń, po co doprowadzać do zwiększenia zagrożenia? Zaczekajmy jeszcze kilka tygodni do momentu, w którym fala opadnie jeszcze bardziej i bezpieczeństwo zdrowotne naszych obywateli będzie jeszcze lepiej zabezpieczone poprzez Narodowy Program Szczepień. Wtedy, myślę, że kilka tygodni od maja, należy liczyć, w różnych miejscach w Polsce będą mogły się odbyć te uzupełniające wybory – powiedział premier.

Premier o wyborach uzupełniających: zaczekajmy jeszcze kilka tygodniTVN24

Wybory na prezydenta Rzeszowa

W wyborach na prezydenta Rzeszowa startują: popierana przez PiS i rzeszowski region NSZZ "Solidarność" wojewoda podkarpacka Ewa Leniart, wspierany przez b. prezydenta miasta Tadeusza Ferenca wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł, wiceprzewodniczący rady miasta i szef klubu Rozwój Rzeszowa, a także b. współpracownik dotychczasowego prezydenta miasta Konrad Fijołek, którego popiera Lewica, PO, PSL i Polska 2050 oraz poseł Konfederacji Grzegorz Braun.

Autor:mjz/kab

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Adam Guz/KPRM