TVN24 | Polska

"Pogubiłeś się w życiu, straciłeś przyjaciela? Nie jesteś sam". Możesz tam dzwonić po pomoc

TVN24 | Polska

Autor:
mart//now
Źródło:
tvn24.pl
Trudny czas w psychiatrii
Trudny czas w psychiatriiTVN24
wideo 2/5
TVN24Trudny czas w psychiatrii

Od poniedziałku startuje całodobowy Dziecięcy Telefon Zaufania oraz czat internetowy. To darmowa poradnia psychologiczna dla dzieci i młodzieży. "Czekają tam na Ciebie ludzie, którzy Ci pomogą. Za darmo" - zachęca Rzecznik Praw Dziecka.

Całodobowy Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka oraz czat internetowy startują w poniedziałek. Zarówno telefon jak i czat działają przez całą dobę, siedem dni w tygodniu. Numer to 800 12 12 12.

"Nie musisz się przedstawiać ani mówić, skąd dzwonisz"

"Dręczą Cię w szkole, biją na podwórku, stałeś się celem ataku w internecie? Zostałeś sam, pogubiłeś się w życiu, straciłeś przyjaciela, nie masz z kim pogadać? Nie jesteś sam. Zadzwoń pod darmowy numer 800 12 12 12 lub napisz na internetowym czacie. Czekają tam na Ciebie ludzie, którzy Ci pomogą. Za darmo. Nie musisz się przedstawiać ani mówić, skąd dzwonisz. Możesz pozostać anonimowy. Eksperci pomogą Ci rozwiązać Twój problem, wyjaśnią, co robić, gdzie znaleźć konkretne wsparcie" - zachęca rzecznik praw dziecka Mikołaj Pawlak cytowany w komunikacie.

Poradnia ma wspierać dzieci i młodzież w obliczu kryzysu systemu psychologicznej opieki zdrowotnej. Z badań wynika, że już co drugi nastolatek padł ofiarą przemocy rówieśniczej, co szósty się okaleczał, a siedem procent przyznaje się do próby samobójczej. Jak zwraca uwagę Pawlak, w czasie pandemii problemy te występują ze zdwojoną siłą - dzieci i młodzież przestają radzić sobie z izolacją powiązaną z obostrzeniami, w tym z problemami nauki zdalnej. Według rzecznika natychmiastowej pomocy psychiatrycznej potrzebuje już ponad 600 tysięcy dzieci i młodzieży.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Zdaniem rzecznika trzeba będzie jeszcze poczekać na efekty wdrażanej reformy opieki zdrowotnej, która ma wzmocnić pomoc psychologiczną oraz psychiatryczną dla najmłodszych, a telefon i czat mają zapewnić pomoc dzisiaj.

Pomoc dla psychiatrii to w tej chwili naprawdę sprawa życia lub śmierci
Pomoc dla psychiatrii to w tej chwili naprawdę sprawa życia lub śmierci"Fakty po południu" TVN24

Darmowy telefon i czat

Stworzony w 2008 roku telefon zaufania przez lata funkcjonował w dni powszednie, a po godzinach urzędowych można było zostawić wiadomość, na którą eksperci odpowiadali kolejnego roboczego dnia. Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka wspomogła Telekomunikacja Polska (obecnie Orange), jako operator telekomunikacyjny zaangażowany społecznie w pomoc dzieciom. Dzięki tej współpracy dzwoniący pod numer telefonu zaufania nie ponoszą żadnych kosztów.

Także czat jest darmowy, nie wymaga logowania ani instalowania aplikacji. Komunikacja odbywa się na stronie internetowej rzecznika - brpd.gov.pl.

Autor:mart//now

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości