RPO interweniuje ws. zatrzymania 17-latki, która pisała kredą na chodniku

Autor:
asty\mtom
Źródło:
PAP
Nastolatka zakuta w kajdanki za pisanie kredą na chodniku
Nastolatka zakuta w kajdanki za pisanie kredą na chodniku
TVN24
TVN24Nastolatka zakuta w kajdanki za pisanie kredą na chodniku

Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił się do komendanta toruńskiej policji o wyjaśnienia w sprawie zatrzymania 17-latki, która pisała kredą na chodniku. Dziewczyna napisała przed jednym z kościołów hasło w obronie środowiska LGBT oraz krytykujące pedofilię w Kościele.

W środę Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich poinformowało o podjęciu sprawy interwencji policji w Toruniu z 17 września. Dotyczy ona zatrzymania 17-latki, która na chodniku przed jednym z kościołów na toruńskim Starym Mieście napisała kredą hasło w obronie LGBT, a także krytykujące pedofilię w Kościele. Dziewczyna napisała na płytach chodnika o trzech księżach.

"Szczególne zaniepokojenie Rzecznika budzi zastosowanie wobec małoletniej osoby środków przymusu bezpośredniego - kajdanek. Tym bardziej, że z przekazu medialnego nie wynika, aby nie stosowała się ona do poleceń wydawanych przez funkcjonariuszy policji" - napisała w środę Anna Kabulska z Zespołu Kontaktów z Mediami i Komunikacji Społecznej Biura RPO.

Czytaj również: Pisała kredą przed kościołem, policja zakuła ją w kajdanki

Poinformowała, że w skierowanym piśmie RPO prosi Komendanta Miejskiego Policji w Toruniu insp. Małgorzatę Jorkę o wyjaśnienia dotyczące tego zdarzenia. Komendant ma wskazać podstawy podjęcia interwencji, a także użycia środków przymusu bezpośredniego. RPO prosi także toruńską policję o informację, czy zatrzymana złożyła zażalenie na zatrzymanie lub czynności policjantów.

Pisała kredą hasła na chodniku przed kościołem. Policja zakuła ją w kajdankiarchiwum prywatne

17-latka Malwina Chmara mówił, że napisy wykonała w odpowiedzi na banery trzymane na Rynku Staromiejskim przez przedstawicieli jednej z katolickich organizacji, na których miało być napisane, że "geje to pedofile".

"Kiedy drugi raz przechodząc w sobotę przez rynek, zobaczyłam kolejne banery, mówiące, że geje to pedofile, a były one trzymane przez katolicką organizację... kupiłam kredę. Tak, to straszne, niebezpieczne narzędzie, którym napisałam pod kościołem na chodniku: zostawcie osoby LGBTQ+ oraz wypisałam trzech, podanych do publicznej wiadomości, księży pedofilów" - relacjonowała w mediach społecznościowych.

Hasło napisane kredą przed kościołem w Toruniuarchiwum prywatne

17-latka została zatrzymana przez policję, a także założono jej kajdanki. Ostatecznie na komisariacie usłyszała zarzut z artykułu 63. kodeksu wykroczeń: "kto umieszcza w miejscu publicznym do tego nieprzeznaczonym ogłoszenie, plakat, afisz, apel, ulotkę, napis lub rysunek albo wystawia je na widok publiczny w innym miejscu bez zgody zarządzającego tym miejscem, podlega karze ograniczenia wolności albo grzywny".

Interwencja poselska ws. zatrzymanej nastolatki

W sprawie interweniowała kilka dni temu toruńska posłanka Lewicy Joanna Scheuring-Wielgus. Także ona zwróciła się do komendanta miejskiego z pytaniami m.in. o to, "czy toruńscy policjanci chronią obywateli, czy Kościół, a także czy nie naruszyli godności osobistej 17-latki zakuwając ją w kajdanki".

- Pomimo, że nie byłam agresywna, nie próbowałam uciec, policja - zamiast normalnie mnie zatrzymać, zakuła mnie w kajdanki i zaciągnęła siłą do radiowozu. W tych kajdankach byłam przez cały czas zatrzymania - relacjonowała 17-latka na wspólnej konferencji prasowej z Scheuring-Wielgus.

Asp. Wojciech Chrostowski z KMP w Toruniu powiedział, że do czasu wyjaśnienia wszelkich okoliczności tej interwencji toruńska policja nie przedstawia swojego stanowiska w sprawie.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty\mtom

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: archiwum prywatne

Pozostałe wiadomości