Polska

Resort skarbu bierze specjalista od królowej Hatszepsut

Polska

CC-BY/NéfermaâtKandydat na ministra skarbu i przedmiot jego badań naukowych

Doktor nauk humanistycznych - Mikołaj Budzanowski - został mianowany przez premiera Donalda Tuska kandydatem na stanowisko ministra skarbu. Warto jednak wspomnieć, że naukowiec jest ekspertem w dziedzinie świątyni Hatszepsut w Deir el-Bahari w Egipcie. A zwłaszcza "nisz kultowych" na "górnym tarasie" budowli.

Mikołaj Budzanowski, rocznik 1971, obronił doktorat siedem lat temu. Jego praca nosiła tytuł: "Nisze kultowe na górnym tarasie świątyni Hatszepsut w Deir el-Bahari. Aspekty kultu królewskiego w Świątyni Milionów Lat Dsr-dsrw w okresie panowania królowej Hatszepsut". Mowa o świątyni znajdującej się w Górnym Egipcie w pobliżu miejscowości Karnak na zachodnim brzegu Nilu. Mieszczą się tam trzy zabytkowe świątynie i równie wartościowe grobowce faraonów.

Historyk, dyplomata, poliglota

Przyszły minister skarbu urodził się w Krakowie. W latach 1990–1996 studiował na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. Za sobą ma także studia podyplomowe z dziedziny dyplomacji i stosunków międzynarodowych na krakowskiej uczelni.

Od 2002 do 2004 był zatrudniony w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Małopolskiego (m.in. jako kierownik zespołu ds. integracji europejskiej). W latach 2004–2007 pracował jako doradca w polskiej delegacji do Parlamentu Europejskiego. Od stycznia do września 2008 był dyrektorem Departamentu Zmian Klimatu i Zrównoważonego Rozwoju Ministerstwa Środowiska, a od września 2008 do lipca 2009 pełnił funkcję dyrektora Departamentu Nadzoru Właścicielskiego i Prywatyzacji Ministerstwa Skarbu Państwa.

Z dwójką dzieci

20 lipca 2009 został mianowany podsekretarzem stanu w tym resorcie. Mikołaj Budzanowski wziął udział w 11 debatach, w których wygłosił 19 wypowiedzi. Bardzo dobrze zna angielski i niemiecki, dobrze mówi po francusku i deklaruje średnią znajomość języka arabskiego. Jest żonaty i ma dwoje dzieci.

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: CC-BY/Néfermaât

Pozostałe wiadomości