Związek Zawodowy Prokuratorów krytykuje premier Ewę Kopacz. Ich zdaniem nieprzyjęcie sprawozdania prokuratora generalnego z powodu wycieku afery taśmowej jest nieuprawnione.
Premier Ewa Kopacz poinformowała w środę, że nie podpisze sprawozdania za 2014 r. prokuratora generalnego Andrzeja Seremeta. Decyzja Kopacz ma związek z publikacją w internecie materiałów ze śledztwa z tzw. afery podsłuchowej.
- Nie ma żadnego związku między tym wyciekiem a procedurą odwołania prokuratora generalnego z uwagi na nieuwzględnienie sprawozdania. Jeżeli prezes rady ministrów wskazywałby na inne argumenty, które byłyby podstawą do procedury odwołania prokuratora generalnego, to można by na ten temat dyskutować, ale w tym wypadku tę dyskusję trzeba jednym chirurgicznym cieciem uciąć, bo obie sprawy nie mają związku - ocenia Jacek Skała ze Związku Zawodowego Prokuratorów.
Nadzwyczajne posiedzenie Krajowej Rady Prokuratury?
Ustawa o prokuraturze przewiduje, że wniosek premiera o skrócenie kadencji prokuratora generalnego zaopiniować musi Krajowa Rada Prokuratury. Ma na to wyznaczony termin dwóch miesięcy. Najbliższe, trzydniowe posiedzenie KRP zaplanowano na przyszły tydzień. W jego porządku dziennym jest już 19 punktów. - Nie sądzę, byśmy - gdyby do tego czasu wpłynął wniosek pani premier - uzupełniali porządek naszych obrad o ten punkt. Będziemy działać szybko, ale nie pośpiesznie, bo KRP to nie pociąg pośpieszny - powiedział szef Rady Edward Zalewski. Nie wykluczył, że w sprawie wniosku o odwołanie Seremeta KRP zwoła nadzwyczajne posiedzenie. - Trudno powiedzieć, kiedy to nastąpi, bo jesteśmy prawie w okresie wakacyjnym i wielu członków Rady zaplanowało sobie i opłaciło urlopy - zastrzegł. Niezależnie od tego KRP i Krajowa Rada Sądownictwa rozpoczęły już przygotowania do konkursu na nowego prokuratora generalnego, ponieważ 6-letnia kadencja Seremeta dobiega końca 31 marca 2016 r., a prezydent musi wskazać następcę do końca tego roku. Każda z tych rad, po przesłuchaniach, ma wskazać prezydentowi do wyboru jednego kandydata.
Na razie chętnych brak
KRP zaplanowała, że w dniach od 12 do 16 października wysłucha osoby ubiegające się o stanowisko prokuratora generalnego, a potem dokona wyboru. Do 11 września KRP przyjmuje zgłoszenia od chcących wziąć udział w konkursie. Pod koniec kwietnia KRP przyjęła i ogłosiła regulamin konkursu. Przesłuchania kandydatów mają być jawne i otwarte dla publiczności. Już wcześniej, w połowie marca swój regulamin ogłosiła - przedstawiająca prezydentowi drugiego z kandydatów na szefa prokuratury - Krajowa Rada Sądownictwa. KRS przyjmuje zgłoszenia od ubiegających się o funkcję prokuratora generalnego do 17 lipca, zaś publiczne wysłuchanie i wybór kandydata KRS zostanie dokonany na posiedzeniu od 5 do 9 października. Ani do KRS, ani do KRP nie zgłosił się jeszcze żaden chętny do konkursu na prokuratora generalnego. - Zazwyczaj zgłaszają się pod koniec terminu - powiedział rzecznik KRS sędzia Waldemar Żurek.
Autor: eos\mtom / Źródło: TVN24, PAP