Matura próbna 2023. Mamy odpowiedzi CKE do arkuszy z języka polskiego

Aktualizacja:
Autor:
jdw//mm,
az
Źródło:
cke.gov.pl, tvn24.pl
Minister Czarnek informuje o większej liczbie lektur, które będą musieli przeczytać uczniowie przystępujący w przyszłym roku do matury
Minister Czarnek informuje o większej liczbie lektur, które będą musieli przeczytać uczniowie przystępujący w przyszłym roku do matury "Sygnały Dnia", Polskie Radio
wideo 2/4
"Sygnały Dnia", Polskie Radio Minister Czarnek informuje o większej liczbie lektur, które będą musieli przeczytać uczniowie przystępujący w przyszłym roku do matury

W środę ruszyły próbne egzaminy maturalne organizowane przez Centralną Komisję Egzaminacyjną. Pierwszego dnia testów sprawdzana była wiedza przyszłorocznych maturzystów z zakresu języka polskiego. Uczniowie pytani byli o rozumienie tekstów literackich, interpretację plakatu, do napisania była również rozprawka. W czwartek CKE opublikowało przykładowe rozwiązania zadań.

W środę rano na stronie CKE opublikowano arkusze egzaminu próbnego z języka polskiego na poziomie podstawowym. Arkusze te były skonstruowane według nowych zasad - od 2023 roku matury będą bowiem odbywać się w nowej formule, która jest sprzęgnięta z podstawą programową obowiązującą od 2019 r.

Próbna matura z języka polskiego 2023 - odpowiedzi

Dziś o godzinie 10:00 na oficjalnej stronie internetowej Centralnej Komisji Egzaminacyjnej opublikowano przykładowe rozwiązania pierwszego arkusza próbnej matury z języka polskiego na poziomie podstawowym. Na stronie załączono również szczegółowe kryteria oceniania arkusza II, w którym uczniowie musieli udzielić dłuższej odpowiedzi pisemnej. Każdy test będzie sprawdzany indywidualnie w oparciu o przygotowany przez CKE klucz odpowiedzi.

PRZYKŁADOWE ROZWIĄZANIA ZADAŃ - ARKUSZ I

SZCZEGÓŁOWE ZASADY OCENIANIA WYPRACOWANIA - ARKUSZ II

Próbna matura z języka polskiego - arkusze

Próbna matura z języka polskiego składała się z dwóch arkuszy. Pierwszy z arkuszy zawierał 16 zadań, wśród których były zarówno zadania zamknięte, w których uczeń musiał wybrać jedną z podanych odpowiedzi, jak też zadania otwarte, w których uczeń musiał udzielić odpowiedzi pisemnej. Część z nich odnosiła się do cytowanych w arkuszu fragmentów tekstu Wojciecha Józefa Burszta "Bez końca" oraz tekstu "Nie sposób tego zagwizdać" Marcina Napiórkowskiego. 

ARKUSZ I Z JĘZYKA POLSKIEGO - TEST

Następnie uczniowie mieli udzielić odpowiedzi na pytania otwarte na podstawie fragmentu "Poetyki" Arystotelesa. W arkuszu zamieszczono także pytania nawiązujące do załączonych fragmentów wybranych pieśni Jana Kochanowskiego. Uczniowie mieli ponadto wybrać i uzasadnić, który z przedstawionych w arkuszu obrazów reprezentuje sposób postrzegania rzeczywistości charakterystyczny dla romantyzmu. 

W dalszej części arkusza maturzyści pytani byli o motyw, do którego odwołuje się zamieszczony fragment "Pana Tadeusza". Trzeba było także odpowiedzieć na pytanie nawiązujące do zaprezentowanego obrazu Januarego Suchodolskiego. 

Tegoroczni maturzyści musieli też uzasadnić swoje zdanie na temat postrzegania wsi i chłopów przez inteligencję odwołując się do załączonego fragmentu "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego. W arkuszu znalazło się również pytanie dotyczące fragmentu wiersza Krzysztofa Kamila Baczyńskiego "Z głową na karabinie". Ostatnie zadanie egzaminacyjne z pierwszego arkusza wymagało interpretacji załączonego plakatu Macieja Sroki w kontekście wspomnień Gustawa Herlinga-Gruzińskiego "Inny świat". 

Próbna matura z polskiego - wypracowanie 

Drugi z arkuszy egzaminacyjnych zawierał dwa tematy: 1. "Młodość jako czas pierwszych nadziei i rozczarowań" 2. "Słowa – czyny. Co stanowi fundamenty zaufania?"

ARKUSZ II Z JĘZYKA POLSKIEGO - WYPRACOWANIE

Maturzyści mieli za zadanie wybrać jeden z tematów, a następnie napisać na jego podstawie wypracowanie. W swojej pracy mieli odnieść się do co najmniej jednej lektury obowiązkowej, innych tekstów literackich oraz wybranych przez siebie kontekstów, np. literackiego, biograficznego, kulturowego, religijnego, mitologicznego, historycznego lub społecznego. W wypracowaniu powinna znaleźć się również opinia samego ucznia oraz jej uzasadnienie. Gotowy tekst nie mógł być krótszy niż 300 słów.

Próbna matura 2023

Zgodnie z harmonogramem 28 września w godzinach 9:00-13.00 uczniowie wzięli udział w próbnym egzaminie maturalnym z języka polskiego. W czwartek od 9:00 sprawdzana jest ich wiedza z matematyki. 30 września, w ostatni dzień próbnych egzaminów, uczniowie klas maturalnych rozwiążą natomiast arkusze z języka obcego. Wszystkie egzaminy przeprowadzane będą na poziomie podstawowym.

ZOBACZ TEŻ: Matura próbna 2023. Znamy treść arkuszy egzaminacyjnych z matematyki na poziomie podstawowym

Autor:jdw//mm, az

Źródło: cke.gov.pl, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości