W przyszłym tygodniu w całej Polsce uczniowie będą mogli przyjść do szkół, by rozwiązać w nich próbne egzaminy maturalne, a w kolejnych tygodniach egzaminy ósmoklasisty. - Testy są tylko dla chętnych - podkreśla Marcin Smolik, dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. I apeluje, by nauczyciele nie wystawiali z nich stopni.
Jeszcze w środę minister zdrowia Adam Niedzielski mówił, że ze względu na sytuację epidemiczną możliwe będzie przesunięcie próbnych matur w województwie warmińsko-mazurskim. Minister zwrócił uwagę, że w województwie tym jest największy wskaźnik absencji uczniów w szkołach oraz wskaźnik przejścia szkół na zdalne nauczanie.
- O ile w Polsce ten wskaźnik przejścia na nauczanie zdalne jest niski, wynosi 1-2 procent, to w województwie warmińsko-mazurskim mamy prawie siedmioprocentowy wskaźnik absencji, a jeżeli chodzi o placówki, to prawie 10 procent - poinformował Niedzielski.
Na Warmii i Mazurach też napiszą egzaminy
Zaznaczył jednak, że decyzję w tej sprawie podejmie szef ministerstwa edukacji Przemysław Czarnek. Ten zaś zdecydował ostatecznie, że w tym rejonie Polski egzaminy też mogą zostać przeprowadzone w przyszłym tygodniu normalnie.
- Po dodatkowej analizie i konsultacjach ze służbami Ministerstwa Zdrowia informujemy, że w województwie warmińsko-mazurskim, tak jak w całej Polsce, matury próbne odbędą się w zaplanowanym terminie, w ścisłym reżimie sanitarnym – poinformowała rzeczniczka prasowa MEiN Anna Ostrowska.
Próbne matury przygotowane przez Centralną Komisję Egzaminacyjną zostaną przeprowadzone od 3 do 16 marca. Ile szkół weźmie w nich udział? - Dowiemy się dopiero, gdy dyrektorzy szkół pobiorą pliki. Egzamin nie jest obowiązkowy, mogą wziąć w nim udział chętne szkoły - wyjaśnia Marcin Smolik, szef CKE.
Podobnie będzie z egzaminami ósmoklasisty, które przeprowadzone mają zostać od 17 do 19 marca.
To tylko diagnoza
Dyrektor Smolik podkreśla, że wszystkie marcowe egzaminy próbne powinny mieć charakter diagnostyczny. Ich celem jest zdobycie informacji o stopniu opanowania przez zdających materiału. - Nie widzimy sensu, by wystawiać stopnie za próbne egzaminy i zachęcamy, by tego nie robić - podkreśla Smolik.
W zeszłym roku szkolnym próbne egzaminy zostały przeprowadzone w domach. Zorganizowano je tuż po zamknięciu szkół z powodu pandemii. Tamte arkusze były przygotowywane w pośpiechu, były kompilacją zadań z lat ubiegłych. - Tym razem tak nie będzie, przygotowaliśmy zadania specjalnie na próbne egzaminy - mówi Smolik.
Kiedy normalne egzaminy?
Tegoroczne matury mają się odbyć od 4 do 20 maja. Wyjątkowo w tym roku matury ustne będą nieobowiązkowe. Odbędą się 21 maja dla tych, którzy potrzebują wyniku z tych egzaminów przy rekrutacji na uczelnie zagraniczne. W zeszłym roku z podobnej możliwości w całym kraju skorzystało około 300 osób.
Egzamin ósmoklasisty jest planowany między 25 a 27 maja.
Wymagania egzaminacyjne zarówno na maturze, jak i egzaminie ósmoklasisty zostały w tym roku ograniczone w związku z pandemią. Nie ma na razie decyzji, czy na podobne okrojenie materiału będą mogli liczyć też młodsi uczniowie, którzy również od listopada uczą się zdalnie, a do egzaminów podejdą w kolejnych latach.
Źródło: tvn24.pl, PAP