Prezydent Duda leci do Kanady

Andrzej Hrechorowicz/KPRPPara prezydencka odwiedzi Kanadę, wcześniej Andrzej Duda odbył wizytę m

Wzmocnienie wschodniej flanki NATO, polityka klimatyczna, relacje gospodarcze, Ukraina - to tematy rozpoczynającej się w niedzielę wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w Kanadzie. Prezydent spotka się z kanadyjskim premierem Justinem Trudeau i gubernatorem generalnym Kanady.

W czterodniowej wizycie prezydentowi będzie towarzyszyć małżonka Agata Kornhauser-Duda. Para prezydencka odwiedzi miejsca ważne dla Polonii.

O wzmocnieniu wschodniej flanki

- Kanada jest bardzo ważnym, drugim transatlantyckim partnerem sojuszniczym w ramach NATO. Ważne, by Kanada aktywnie uczestniczyła w decyzjach szczytu warszawskiego, także w sensie praktycznym, czyli obecności wojsk kanadyjskich, kanadyjskiego sprzętu bojowego na wschodniej flance - powiedział dziennikarzom prezydencki minister Krzysztof Szczerski. Podkreślił, że wzmocnienie wschodniej flanki będzie miało dwa komponenty: bilateralny - amerykański oraz sojuszniczy - wielonarodowy. - Prezydent będzie mówił, że dla nas niezwykle istotne jest, by w komponencie wielonarodowym obecna była także Kanada - podkreślił prezydencki minister. Szczerski poinformował też, że Andrzej Duda odwiedzi jedną z baz wojskowych armii kanadyjskiej. - Odwiedzi żołnierzy, którzy stacjonowali w Polsce w ramach rotacyjnej obecności, by zachęcić ich do powrotu do Polski, by w ramach rozbudowanej obecności NATO w tej części Europy obecne były także wojska kanadyjskie - dodał. Obecnie kanadyjscy żołnierze ćwiczą w Polsce w ramach operacji Reassurance rozpoczętej po rosyjskiej agresji na Ukrainie i mającej zapewnić bezpieczeństwo krajom regionu.

W interesie polskich inwestycji

Prezydencki minister powiedział, że rozmowy dwustronne będą dotyczyły także gospodarki, polityki klimatycznej, polityki wschodniej i Ukrainy. Podkreślił, że Polskę i Kanadę łączy wspólne działanie ws. Ukrainy - wspieranie jej suwerenności i zmian politycznych w kierunku modernizacji państwa. Tematem spotkań będzie także m.in. porozumienie o wolnym handlu UE-Kanada. - Pamiętajmy, że dwie polskie firmy są dużymi inwestorami w Kanadzie - zaznaczył Szczerski. Zapowiedział, że podczas wizyty odbędzie się rozmowa z przedstawicielami KGHM i Orlenu. - Najważniejsze, by inwestycje były ekonomicznie opłacalne. Prezydent będzie rozmawiał na temat wyników ekonomicznych i warunków ekonomicznych funkcjonowania na kanadyjskim rynku, korzyści związanych z inwestycjami - powiedział prezydencki minister.

Plan wizyty pary prezydenckiej

Prezydent z małżonką przybędą do Kanady w niedzielę wieczorem (w nocy czasu polskiego). W poniedziałek, w Toronto prezydent rozpocznie wizytę od złożenia wieńca pod Pomnikiem Katyńskim. Następnie para prezydencka odwiedzi Polski Cmentarz Wojskowy w miejscowości Niagara-on-the-Lake, gdzie odbędzie się ceremonia przekazania flagi opiekunom polskiego cmentarza. Zaplanowano wypowiedź Andrzeja Dudy. Szczerski podkreślił, że będzie to pierwszy polski polityk, który odwiedzi cmentarz polskich ochotników armii Hallera. Dodał, że na granicy kanadyjsko-amerykańskiej stworzyli oni obóz przygotowawczy przed wyjazdem do Europy na front pierwszej wojny światowej. Prezydencki minister miejsce to określił "historycznym sanktuarium polskości w Kanadzie". Tego samego dnia prezydent z małżonką odwiedzą w mieście Mississauga polski kościół pw. św. Maksymiliana Kolbe; zaplanowano wystąpienie prezydenta. Para prezydencka spotka się też z Polonią w Polskim Centrum Kultury im. św. Jana Pawła II, gdzie także przewidziano wystąpienie Andrzeja Dudy. We wtorek prezydent spotka się w jednostce wojskowej w Petawawie z grupą żołnierzy kanadyjskich, którzy od 2014 roku służyli w Polsce w ramach NATO Reassurance; planowane wystąpienie prezydenta. Tego dnia w Ottawie prezydent rozpocznie rozmowy bilateralne. W stolicy Kanady spotka się na lunchu z parlamentarzystami, członkami Kanadyjsko-Polskiej Parlamentarnej Grupy Przyjaźni.

Także we wtorek Andrzej Duda będzie rozmawiał z kanadyjskim premierem Justinem Trudeau. Następnie para prezydencka weźmie udział w uroczystych obchodach Święta Narodowego 3 Maja oraz 1050. Rocznicy Chrztu Polski. Szczerski powiedział, że będzie to "wspólne spotkanie elit kanadyjskich i polonijnych". Zaplanowano wystąpienie prezydenta Dudy. W środę, w ostatnim dniu wizyty, para prezydencka spotka się z gubernatorem generalnym Kanady Davidem Lloydem Johnstonem i jego małżonką.

[object Object]
Andrzej Duda spotkał się z Chilem Eboe-Osujim, prezydentem Międzynarodowego Trybunału Karnego w HadzeInternational Criminal Court
wideo 2/29

Autor: mw\mtom / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Andrzej Hrechorowicz/KPRP

Pozostałe wiadomości