Podkreślamy w naszych wypowiedziach narrację różną niż ta, która czasami daje się słyszeć w Brukseli. Jesteśmy wdzięczni za to, co otrzymujemy z Unii Europejskiej, ale podkreślamy, że co najmniej tak dużo dajemy Unii Europejskiej - powiedział w środę premier Mateusz Morawiecki na konferencji po spotkaniu z przywódcami państw, które od 2004 roku weszły do Unii.
Z okazji 15 rocznicy przystąpienia Polski do Unii Europejskiej na Zamku Królewskim odbył się szczyt "Together for Europe - High Level Summit". W spotkaniu zorganizowanym z inicjatywy premiera Mateusza Morawieckiego udział wzięli przedstawiciele państw, które od 2004 roku weszły do Unii.
Morawiecki: jesteśmy wdzięczni za to, co otrzymujemy z Unii Europejskiej, ale co najmniej tak dużo dajemy
Po zakończeniu szczytu premier Morawiecki wystąpił na konferencji prasowej. Wzięła w niej udział też premier Rumunii Vasilica-Viorica Dancila.
- Nasza debata była niezwykle ożywiona. Bardzo szczera, bogata w treść i bardzo ciekawa. Oprócz podziękowań, wdzięczności dla przywódców, chciałbym kilka refleksji z tej debaty przekazać - powiedział Morawiecki. Poinformował, że podczas debaty "kilku przywódców wyraziło wdzięczność dla Solidarności, jako naszego wielkiego ruchu, symbolu zarazem, a także wielkiego ruchu niepodległościowego, który doprowadził do obalenia komunizmu i rozpoczęcia wielkich przemian w 1989 roku".
Jak wskazał, między zachodnimi i centralnymi państwami są różne wyzwania i różny poziom rozwoju.
- Tak się stało, ponieważ byliśmy po niedobrej stronie żelaznej kurtyny, zostaliśmy zostawieni na pastwę komunizmu po strasznej drugiej wojnie światowej - zaznaczył premier. - Dlatego wszyscy podkreślamy w naszych wypowiedziach narrację różną niż ta, która czasami daje się słyszeć w Brukseli. Mianowicie, że jesteśmy wdzięczni za to, co otrzymujemy z Unii Europejskiej, ale podkreślamy, że co najmniej tak dużo dajemy Unii Europejskiej - powiedział Morawiecki.
Precyzował, że "dajemy w otwarciu naszego rynku, w naszych talentach, w dywidendach, czyli twardych pieniądzach, które łatwo policzyć, jak również w otwarciu naszych rynków na produkty, czyli szansę na zwiększenie udziału w rynku wielkich zachodnich korporacji, bo to one głównie są obecne w Europie centralnej".
Przywódcy podpisali deklarację
Podczas zorganizowanego w Warszawie szczytu Together for Europe - High Level Summit politycy podpisali "Deklarację Warszawską Dotyczącą Ponownego Zjednoczenia Europy - Nasza Unia, Nasza Przyszłość". Na konferencji Morawiecki podkreślił, że deklaracja jest "czymś przełomowym", ponieważ zawiera "wspólny mianownik w bardzo wielu obszarach". - Pozwoli nam lepiej artykułować nasze wspólne interesy, jednocześnie podnosząc konkurencyjność, siłę i spójność całej Unii Europejskiej - powiedział szef rządu. - Jestem zbudowany, że udało się osiągnąć taki konsensus w wielu strategicznych tematach - dodał. Jak poinformował premier, w deklaracji wskazano między innymi na konieczność traktowania państw UE w taki sam sposób. - Nie ulega wątpliwości, że będziemy wspólnie walczyć z podwójnymi standardami, z tym, że do Europy Środkowej trafiają gorszej jakości produkty - zaznaczy Morawiecki. Szef rządu dodał, że w dokumencie zwrócono również uwagę na "protekcjonizm bogatszych państw względem produktów i rozwiązań z Europy Środkowej". Jako przykład Morawiecki podał między innymi dyrektywę o pracownikach delegowanych. Politycy w deklaracji określili też swoje stanowisko w sprawie unijnego budżetu, polityki spójności oraz wspólnej polityki rolnej a także migracji i bezpieczeństwa.
Premier Rumunii: podpisana deklaracja będzie stanowić ważny filar w budowaniu przyszłości Unii
Na konferencji głos zabrała też premier Rumunii Viorica Dancila.
- Bardzo doceniam wydarzenie w Warszawie. Jestem pewna, że konstruktywny dialog, wspólna deklaracja podpisana w Warszawie będzie stanowić ważny filar w budowaniu przyszłości Unii Europejskiej - powiedziała premier Rumunii na wspólnej konferencji z Morawieckim. Podkreśliła, że "dla Rumunii dołączenie i również członkostwo w Unii Europejskiej, stanowiło okres rozwoju, modernizacji, wzrostu gospodarczego i widocznego polepszenia jakości życia obywateli".
Autor: ads/tr/kwoj / Źródło: tvn24