- Doskonalimy model. Chodzi o to, by egzamin sprawdzał przede wszystkim zdolność logicznego myślenia i warsztat prawnika, który przystępuje do egzaminu zawodowego - mówi wiceminister sprawiedliwości Michał Królikowski o szykowanych przez rząd zmianach przepisów, które mają w dalszym ciągu ułatwiać dostęp do zawodów prawniczych. Chodzi m.in. o zmiany w egzaminie zawodowym, krótszy czas odbywania aplikacji i krótszą praktykę przed egzaminem zawodowym. Ale pomysłów na otwarcie zawodów prawniczych jest jeszcze więcej.
Dostanie się na prawniczą aplikację, które od kilku lat nie jest już związane z posiadaniem odpowiednich znajomości przekonało ministerstwo sprawiedliwości do zaproponowania kolejnych zmian modyfikujących system kształcenia prawników.
W grę wchodzi przede wszystkim skrócenie okresu potrzebnego do podejścia do egzaminu zawodowego.
Mniej nauki. Szkodzi i pomaga
Ale to nie podoba się prawnikom. Andrzej Zwara, prezes Naczelnej Rady Adwokackiej jest sceptyczny, bo - jak twierdzi - "w Europie trend jest odwrotny i na prawników nakłada się wymóg nauki". Zwara dodaje też, że system jest "i tak dostatecznie otwarty", bo dzięki zmianom wprowadzonym po nowej interpretacji przepisów przez Trybunał Konstytucyjny 6 lat temu, biura doradców prawnych może otwierać "prawie każdy".
Z tej furtki skorzystało już w Polsce około 20 tys. osób, z których wielu nie było stać na naukę przez 4 lata do czasu zdania aplikacji. Teraz tworzą oni rzeszę doradców prawnych, którzy za mniejsze stawki reprezentują swoich klientów przed sądem, stanowiąc swoistą "opozycję" do dyplomowanych radców prawnych.
Radcy kontra doradcy
Ci ostatni argumentują, że zabieranie się za sprawy prawne "nie-prawników" staje się "niebezpieczne" i dlatego - jak członkowie Krajowej Rady Radców Prawnych - proponują, by aplikacja była dostępna dla każdego, a więc - by egzamin na nią zlikwidować. - Bramy aplikacji powinny być otwarte dla wszystkich, którzy chcą się uczyć - tłumaczy prezes KRRP, Maciej Bobrowicz.
Ministerstwo sprawiedliwości twierdzi jednak, że taki pomysł jest tylko "prowokacją" i na razie całkowicie z egzaminów nie zrezygnuje. Pakiet rządowych propozycji ułatwień trafiły już do konsultacji społecznej.
Źródło: tvn24
Źródło zdjęcia głównego: TVN24