TVN24 | Polska

Powstanie Warszawskie. Przemówienie Teresy Stanek ps. Mitsuko w 77. rocznicę Godziny "W"

TVN24 | Polska

Autor:
momo/gp
Źródło:
TVN24
"Bierzcie przykład nie z męstwa, tylko z rozumnego myślenia"TVN24
wideo 2/5
TVN24"Bierzcie przykład nie z męstwa, tylko z rozumnego myślenia"

- Nie musicie czytać kartek z naszego pamiętnika, zapisanego ołówkiem bądź w pamięci. Wystarczy tylko, żebyście myśleli o tym, że jesteście samodzielni, odpowiedzialni, dzielni. Tacy, jak byli Kolumbowie - zaapelowała do młodych Teresa Stanek, ps. Mitsuko ze Światowego Związku Żołnierzy AK w przemówieniu z okazji 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

W niedzielę przez cały dzień w różnych miejscach Warszawy trwają obchody 77. rocznicy Powstania Warszawskiego. O godzinie 14 rozpoczęły się uroczystości przy pomniku Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej na rogu ulic Wiejskiej i Matejki.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Uczestniczka Powstania Warszawskiego: nie mówcie do nas "bohaterowie"

Przemawiała tam między innymi Teresa Stanek ps. Mitsuko ze Światowego Związku Żołnierzy AK, która zwróciła się z apelem do młodych. 

- Pamiętajcie, proszę was, my nie jesteśmy bohaterami. My byliśmy tylko po prostu obywatelami Podziemnego Państwa Polskiego. Pamiętajcie, bierzcie przykład nie z męstwa, tylko z rozumnego myślenia. Wy służycie teraz Polsce. Wy musicie myśleć, musicie się uczyć, musicie brać przykład. Nie mówić do nas "bohaterowie", tylko wziąć przykład, który wam będzie służył do podejmowania dalszych działań dla Polski i dla siebie - mówiła Stanek.

Apelowała do młodych o roztropność. - Nie pozwólcie sobie na to, aby ktoś narzucał wam swoje przekonania. Pamiętajcie o tym, że jesteście wolni, że od was, tylko od was, zależy decyzja. Ta decyzja musi być zawsze mądra i roztropna - podkreśliła.

Zwracając się do młodszego pokolenia, zaznaczyła: - Nie musicie czytać kartek z naszego pamiętnika, zapisanego ołówkiem bądź w pamięci. Wystarczy tylko, żebyście myśleli o tym, że jesteście samodzielni, odpowiedzialni, dzielni, tacy, jak byli Kolumbowie.

Całe przemówienie Teresy Stanek pod pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego i Armii KrajowejTVN24

Autor:momo/gp

Źródło: TVN24