Powódź w Polsce. Relacja

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, TVN24., PAP
Nysa walczy z falą powodziową (materiał z 16.09.2024)
Nysa walczy z falą powodziową (materiał z 16.09.2024)TVN24
wideo 2/35
Nysa walczy z falą powodziowąTVN24

Ministerstwo Edukacji Narodowej poinformowało, że w wyniku powodzi w czterech województwach: dolnośląskim, opolskim, lubuskim i śląskim zawieszono zajęcia w ponad 530 szkołach, przedszkolach i placówkach. Resort podał też, że samorządy mogą ubiegać się o środki na odbudowę szkolnej infrastruktury. Rząd wprowadził stan klęski żywiołowej na obszarze części województw dolnośląskiego, opolskiego oraz śląskiego. W Opolu i Wrocławiu obowiązuje alarm przeciwpowodziowy. Między zbiornikami Topola i Kozielno runął przepust wody.

W tvn24.pl przekazujemy najnowsze informacje na temat sytuacji pogodowej w kraju i za granicą:

i

Relacja odświeża się automatycznie

  • 4:29

    Na 76 stacjach hydrologicznych, głównie w południowo-zachodniej Polsce w nocy z poniedziałku na wtorek przekroczone były stany alarmowe, na 40 kolejnych - stany ostrzegawcze - poinformowało IMGW.

  • 3:17

    Około północy rozpoczęła się w Nysie (woj. opolskie) ponowna akcja zrzucania ze śmigłowców tzw. big bagów, które mają załatać uszkodzony wał na Nysie Kłodzkiej - poinformował oficer prasowy Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Opolu kpt. Łukasz Nowak.

  • 2:24

    Kulminacja fali powodziowej przyjdzie na Odrze we Wrocławiu około piątku, choć znacznie podwyższony stan może być już od środy. Już od wtorku stany alarmowe i maksymalne wysokości będą osiągać pozostałe duże rzeki w mieście: Bystrzyca, Ślęza i Oława - przekazał wrocławski ratusz.

  • 1:42

  • 1:13

    Artur Kotara, burmistrz sześciotysięcznego Lewina Brzeskiego (woj. opolskie) podjął decyzję o ewakuacji całej miejscowości. W gminie Lewin Brzeski działa jednostka WOT, dysponująca transporterem pływającym PTS-M, który ma możliwość ewakuacji ludności z odciętych przez wodę terenów. "Jeśli nurt pozwoli i będzie taka konieczność sprzęt, ten będzie użyty do pomocy mieszkańcom" – zaznaczył burmistrz Kotara.

  • 1:03

    Burmistrz Nysy Kordian Kolbiarz: to są kluczowe godziny

  • 0:12

    Setki żołnierzy, strażaków i mieszkańców Nysy próbuje umocnić workami z piaskiem i betonowymi elementami wał przy Moście Kościuszki. Kilka godzin wcześniej, z powodu uszkodzenia wału przy ulicy Wyspiańskiego i związanego z tym ryzyka zalania miasta, burmistrz Nysy ogłosił ewakuację.

  • 0:11

    Nysa walczy z falą powodziową

  • 0:11

    Już 4900 żołnierzy zostało wydzielonych do operacji wsparcia samorządów i służb MSWiA na rzecz mieszkańców terenów ogarniętych powodzią - poinformowało w poniedziałek przed północą Ministerstwo Obrony Narodowej.

  • 22:09

    W wyniku podwyższonego stanu wód na rzece Osobłoga w Krapkowicach, na drodze krajowej nr 45 doszło do podmycia drogi i zapadnięcia jezdni. Jak poinformowała GDDKiA w Opolu, droga w miejscu zdarzenia jest zablokowana.

  • 22:09

    Nie przewidujemy na ten moment decyzji o ewakuacji - powiedział na antenie TVP prezydent Wrocławia Jacek Sutryk. Jak dodał, jego zdaniem, sytuacja jest o niebo lepsza niż w 1997 roku, a mieszkańcy miasta już zabezpieczają się na wypadek zalania.

  • 21:47

    Wracamy do Nysy i relacji Wojciecha Bojanowskiego. Mieszkańcy miasta, z pomocą wojska, wzmacniają wał. - Wydaje się, ż ta akcja tutaj będzie trwała przez całą noc, to jest walka o własne miasto, dobytek, ci ludzie są zdeterminowani, żeby tę walkę wygrać - mówił reporter.

  • 21:36

    Nie policzyliśmy jeszcze wniosków od mieszkańców o wsparcie finansowe, ale jest ich mnóstwo – powiedziała Renata Surma, burmistrz Bystrzycy Kłodzkiej. Ich zliczanie zacznie się we wtorek.

  • 21:34

    W mieście wciąż nie ma internetu i prądu, woda dostarczana jest w 5-litrowych pojemnikach i beczkowozami - powiedział zastępca burmistrza Wlenia (pow. lwówecki) Piotr Szymański. W miasteczku trwa wielkie sprzątanie po powodzi, czyszczone są budynki i kanalizacja.

  • 21:31

    Żołnierze walczą o przetrwanie wału w Nysie. Relacja Wojciecha Bojanowskiego

  • 21:28

    W Nysie "trwa walka z czasem", sytuacja pogarsza się. Relacja Małgorzaty Marczok

  • 21:22

    Jaka sytuacja w Nysie? "Wszystko wskazuje na to, że jest uratowana"

    Około dwóch tysięcy mieszkańców Nysy walczyło ramię w ramię ze służbami o to, by ich miasto nie zostało zalane. Do późnej nocy umacniali workami z piaskiem i kostką brukową wał przy moście Kościuszki. Akcja przyniosła pożądany skutek. We wtorek rano służby pracowały jednak długo nad uszczelnieniem drugiej, 40-metrowej wyrwy. - Doszło do zmniejszenia odpływu wody ze zbiornika retencyjnego Nysa. Jeżeli ten poziom się utrzyma lub jeszcze zmniejszy, to można się cieszyć bezpieczeństwem Nysy - powiedziała wojewoda opolska Monika Jurek.

  • 21:19

    Z powodu ryzyka przerwania wałów do ewakuacji wezwano mieszkańców Nysy na Opolszczyźnie. Tymczasem mieszkańcy tego miasta zajmują się umacnianiem wału, przerzucają worki z piaskiem. Jak mówiła przebywająca na miejscu reporterka TVN24 Małgorzata Marczok, "trwa walka z czasem".

    Mieszkańcy Nysy przerzucają worki z piaskiem, aby umocnić wał

  • 20:51

    Powódź 2024. Fala kulminacyjna na Odrze - gdzie jest. Kiedy dotrze do Wrocławia

  • 20:38

    Służby skupiają się na zatamowaniu uszkodzonego wału w Nysie

  • 20:26

    Szef MON mówił o prognozach dla Opola i Wrocławia: Fala kulminacyjna zbliża się do Opola. Jutro będzie kluczowy dzień dla tego miasta. Ze źródeł wojskowych meteorologicznych wynika, że fala do Wrocławia ma dotrzeć w czwartek w południe. Umacnianie wałów następuje również we Wrocławiu, w jego okolicach. Jest zaangażowana straż pożarna, inne służby. 

  • 20:19

    Kosiniak-Kamysz mówił o pojawiającej się dezinformacji: żadna operacja z potencjalnym wysadzaniem wałów nie jest prowadzona. 

  • 20:17

    Szef MON: każdy rodzaj pomocy jest na wagę złota. Dzisiaj jest czas solidarności i braterstwa

  • 20:14

    Szef MON: na dzisiaj od razu do wypłaty jest 10 tysięcy złotych dla powodzian, będzie kolejne wsparcie przygotowywane

  • 20:12

    Kosiniak-Kamysz apeluje do samorządowców: im szybciej dacie sygnał, gdzie są potrzebni żołnierze i inne służby, tym szybciej będziemy na to odpowiadać

  • 20:11

    Kosiniak-Kamysz: wszystkie siły i środki Żandarmerii Wojskowej również są uruchomione do pomocy

  • 20:09

    Szef MON: Wszystkie działania podjęte przed weekendem, powodują, że zasoby ludzkie i sprzęt jest dostępny tam, gdzie zagrożenie jest największe. Oczywiście żywioł jest bezwzględny

    Stan klęski żywiołowej. Szef MON o tym, co to oznacza

  • 20:07

    Szef MON o sytuacji w Nysie: Podczas odprawy sytuacja była analizowana. Tam trwa regulacja spuszczania wody ze zbiorników, żeby umożliwić ewakuację. 

  • 20:05

    Kosiniak-Kamysz: Mieliśmy sytuację, że nawet jak śmigłowiec poleciał, ktoś odmówił ewakuacji. Proszę o szacunek wobec osób, które niosą pomoc. Proszę o podporządkowanie się poleceniom

  • 20:04

    - Głuchołazy zostały podzielone w niedzielę na dwie części. Mówię, że stałem się burmistrzem dwóch miast, prawobrzeżnych Głuchołaz i lewobrzeżnych Głuchołaz. Lewobrzeżne Głuchołazy są całkowicie odcięte od wody. Nie ma mostów. Mosty zostały zabrane przez wodę - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 burmistrz Głuchołaz Paweł Szymkowicz.

    Burmistrz Głuchołaz: miasto zostało podzielone na dwie części

  • 20:03

    Wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz w "Kropce nad i": apelujemy o stosowanie się do zaleceń służb, samorządowców. 

  • 20:00

    Michał Piszko, burmistrz Kłodzka w "Faktach po Faktach" w TVN24: Woda de facto z większej części zalanej miasta zeszła. Mieszkańcy jak i firmy, które zostały zalane, sprzątają. Dzisiaj wydałem komunikat. Poprosiłem mieszkańców, którzy zostali poszkodowani, aby wszystkie rzeczy, które nadają się do wyrzucenia, wyrzucano przed posesję, ewentualnie przed wejście, aby nie tarasować za bardzo szlaków komunikacyjnych. Jutro przystąpimy do systemowego usuwania tych odpadów. Mamy już przygotowane kontenery jak również maszyny, czyli koparko-ładowarki, które będą zniszczone rzeczy zabierać. 

    Burmistrz Kłodzka: naprawianie szkód zajmie pięć-sześć lat

  • 19:55

    Wiceszef MSWiA pytany był o sytuację w Opolu i Wrocławiu: Z analiz, które przeprowadziły Wody Polskie, jest małe prawdopodobieństwo zalania tych dwóch miast. Niemniej jednak, będziemy obserwować to, co się dzieje w Czechach, jakie będzie miał następstwo zbiornik, który został uszkodzony. Jeżeli okaże się, że ta sytuacja może skutkować zasadniczo na zbiornik raciborski, może być prawdopodobieństwo zalewania części miast. Na razie takich obaw nie ma

  • 19:49

    Leśniakiewicz odniósł się do pęknięcia tamy w Ostrawie w Czechach i tego, co to może oznaczać dla Polski. Jak mówił, dokonano analizy. Według informacji od kierownictwa Wód Polskich ilość wody, która będzie się wydostawała z tego zbiornika nie będzie skutkowała na przyjmowanie wody przez zaporę w Raciborzu. 

  • 19:43

    Prognozy meteorologów były niedoszacowane? Wiceszef MSWiA: mówiliśmy o tym, że będzie znaczący opad deszczu i może to skutkować różnymi sytuacjami. 

  • 19:40

    Leśniakiewicz: nie jest prawdą, że zbiorniki mogły być bardziej opróżnione. Ilość wody w krótkim okresie czasu była na tyle znacząca, że mamy takie sytuacje, jak obecnie

  • 19:37

    Leśniakiewicz: to typowe sytuacje powodzi górskich

  • 19:36

    Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Wiesław Leśniakiewicz w "Faktach po Faktach" w TVN24 o sytuacji w Nysie: trwa próba załatania wału.

  • 19:14

    Trzy kolejne ofiary śmiertelne powodzi w Czechach. W rzece Krasovka koło Bruntalu w niedzielę znaleziono martwą kobietę, a w poniedziałek odnaleziono ciało kolejnej ofiary w Karniowie wewnątrz zalanego mieszkania. Trzecia ofiara została znaleziona w strumieniu.

  • 18:57

    W poniedziałkowe popołudnie w województwie lubuskim przekroczenia stanów alarmowych nadal były notowane na dwóch wodowskazach na Bobrze i jednym na Kwisie. Poziom tych rzek nadal rośnie, ale jak dotąd nie ma poważnych podtopień – poinformował dyrektor Biura Wojewody Lubuskiego Sławomir Pawlak.

  • 18:56

    W Zachodniopomorskiem nie przewidujemy żadnych niebezpiecznych zjawisk, podtopień, czy zalań – przekazał w poniedziałek wojewoda zachodniopomorski Adam Rudawski. Podkreślił też, że region jest gotowy na ewentualną zmianę sytuacji hydrologicznej. W Szczecinie trwa zbiórka darów dla ofiar powodzi

  • 18:56

    Prezydent Raciborza Jacek Wojciechowicz mówił w "Tak jest" w TVN24, że jeśli chodzi o sytuację przeciwpowodziową w Raciborzu, "dzięki temu, że pracuje zbiornik Racibórz Dolny, mamy sytuację w miarę opanowaną". - Od kilkudziesięciu godzin ten zrzut wody, który jest w zbiorniku, jest kontrolowany, w związku z czym te ilości mieszczą się na międzywalu, więc sytuacja może nie jest taka jak zawsze, bo jest znacznie poważniejsza, ale tym niemniej jest to sytuacja kontrolowana - dodał. 

    Jak przypomniał, od kilkudziesięciu godzin zbiornik jest napełniany. Jego pojemność wynosi 185 milionów metrów sześciennych wody. 

    CZYTAJ W KONKRECIE24: Zbiornik Racibórz Dolny. "Wybudowany przez PiS"? Jak było z tą inwestycją

  • 18:37

  • 18:35

    Akcja ratowania wału na rzece w Nysie

  • 18:27

    Jerzy Łużniak, prezydent Jeleniej Góry mówił w "Tak jest" w TVN24 o sytuacji w mieście. - Sytuacja jest już opanowana. Woda nam się nie przelewa przez wały. Przelewała się przez wały na ulicy Wiejskiej (…) Wał nie został przerwany, ale to była tak duża woda, o wiele wyższa niż w 1997 roku - powiedział. 

    Dodał, że "mieliśmy ponad 5 metrów wysokości nurtu rzeki w Bobrze, w Kamiennej - ponad 4 metry". - To też przekraczało o ponad 100 procent wysokość alarmową, jaka może być w rzecze Kamienna - mówił prezydent.

  • 18:19

    Kolejne dwie osoby zginęły w Austrii w związku z trwającą tam powodzią. Obaj mężczyźni zginęli w swoich domach. W Dolnej Austrii sytuacja powodziowa nadal jest krytyczna.

  • 18:18

    Wczoraj na tereny objęte powodzią została wysłana partia zestawów Starlink, które zapewnią łączność w miejscach, gdzie została ona zerwana - poinformował w poniedziałek wiceminister cyfryzacji Michał Gramatyka. Jak dodał, mają one posłużyć do komunikacji w sprawach dotyczącej ewakuacji i niesienia pomocy.

  • 18:18

    W Parlamencie Europejskim w Strasburgu w środę rano zamiast debaty z premierem Węgier Vikotrem Orbanem na temat węgierskiej prezydencji odbędzie się debata na temat powodzi, które nawiedziły Europę Środkową i Wschodnią, w tym Polskę.

  • 18:17

    Tak w poniedziałek, 16 września, wyglądało ujście Nysy Kłodzkiej do Odry

  • 18:17

    Główny Inspektor Farmaceutyczny Łukasz Pietrzak poinformował na poniedziałkowej konferencji, że najgorsza sytuacja, jeśli chodzi o zamknięte apteki jest na terenie województwa opolskiego.

    - Najgorsza sytuacja jest w województwie opolskim. Chociażby w Głuchołazach mamy sześć z siedmiu zamkniętych placówek aptecznych. Również w Nysie 11 aptek zostało podtopionych lub zalanych - zaznaczył Pietrzak. Dodał, że w województwie dolnośląskim nie funkcjonuje kilkanaście aptek.

    Podkreślił, że nie ma informacji, żeby jakakolwiek placówka apteczna na terenie województwa małopolskiego i śląskiego była zamknięta. Przekazał, że są też apteki, które mają skrócone godziny pracy, ponieważ nie mają prądu.

  • 18:15

    Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Filip Nowak poinformował w poniedziałek, że w związku z powodziami podpisał zarządzenie, które pozwala pacjentowi skorzystać z pomocy dowolnego lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, a NFZ to sfinansuje.

  • 18:14

    - Jesteśmy dzisiaj po zespole zarządzania kryzysowego. W Ministerstwie Zdrowia podjęliśmy decyzję o tym, żeby zabezpieczyć szczepienia przeciw tężcowi z rezerwy przeciwepidemicznej, również mamy dostępne szczepionki przeciwko durowi brzusznemu, bo jest to bakteria salmonella, która może wywołać poważne zachorowania, a ona po prostu jest w glebie. Mamy również zabezpieczone szczepionki przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu A - mówił główny inspektor sanitarny Paweł Grzesiowski.

  • 18:07

    "Wyrzuć bez względu na stan opakowania". Ważny apel RCB i GIS

  • 18:07

    Główny inspektor sanitarny Paweł Grzesiowski mówił w "Tak jest" w TVN24, że "w tej chwili takich miejsc, gdzie wodociągi zostały wyłączone czy uszkodzone, jest relatywnie niewiele". - Tam woda dostarczana jest w beczkowozach lub butelkowana, oczywiście jeśli jest w ogóle jakiś dojazd do miejscowości - dodał. 

    - Z naszej strony zalecenie jest jednoznaczne. Jeśli jesteśmy w terenie zalanym, nie powinniśmy korzystać z wody innej niż takiej, która jest sprawdzona pod względem czystości - mówił. 

  • 18:01

    Służby ratunkowe potwierdziły siódmą ofiarę śmiertelną powodzi na wschodzie Rumunii. Rząd zapowiada wprowadzenie stanu alarmowego w najbardziej dotkniętych okręgach Gałacz i Vaslui.

  • 17:49

    Ministra zdrowia Izabela Leszczyna skierowała do Wrocławia i Opola dwa dodatkowe zespoły Lotniczego Pogotowia Ratunkowego - poinformował w poniedziałek dyrektor Lotniczego Pogotowia Ratunkowego dr Marcin Podgórski.

    Jak mówił, zespoły lotniczego ratownictwa medycznego są pomocne w dotarciu do ewakuowanych osób, gdy helikopter nie może lądować.

  • 17:31

    Wojewoda dolnośląski Maciej Awiżeń poinformował na posiedzeniu sztabu kryzysowego we Wrocławiu, że zmniejszają się opady i w górnej części rzek ich stan opada, ale "fala przepływa na północ i z tym są związane pewne kolejne zagrożenia". Podkreślił, że szczegóły fali pozna w ciągu około dwóch godzin, kiedy otrzyma kolejną prognozę, którą zestawi z prognozą IMGW.

    Awiżeń podkreślił, że najtrudniejsza sytuacja jest w powiatach: kłodzkim, karkonoskim razem z Jelenią Górą, ząbkowickim, wałbrzyskim z Wałbrzychem, kamiennogórskim. - Dlatego poprosiłem dodatkowo o wpisanie do obszaru klęski żywiołowej powiat lwówecki i dzierżoniowski - dodał. Powiat świdnicki i kolejne powiaty są aktualnie analizowane - zaznaczył.

  • 17:25

    Powódź w Nysie

  • 17:25

    Nysa, ul. Jagiellońska

  • 17:24

    Mieszkańcy Nysy parkują na wiadukcie z obawy przed wodą

  • 17:21

    Minister finansów Andrzej Domański zapowiedział wprowadzenie 0 proc. stawki VAT dla darowizn towarów i usług przekazanych w ramach pomocy poszkodowanym w powodzi.

  • 17:20

    Nysa. Sznury samochodów na wiadukcie. Mieszkańcy chronią się przed falą powodziową

  • 17:19

    Napełniany obecnie zbiornik Racibórz Dolny daje największą różnicę między powodzią z 1997 roku, a powodzią z 2024 roku, zabezpieczając miasta poniżej niego – mówił w poniedziałek w Raciborzu szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera.

    Na polecenie prezydenta przyjechałem tutaj przede wszystkim po to, by odebrać komplet informacji związanych z tym, w jakim stanie aktualnie znajduje się ten zbiornik i przygotowanie do przeciwdziałania tej fali, której spodziewamy się w najbliższym czasie – powiedział.

    Siewiera ocenił, że zbiornik Racibórz Dolny, którego budowa rozpoczęła się w 2013 r. i zakończyła w 2020 r. i którą realizowały kolejne rządy, "to wielka inwestycja, przeprowadzona dokładnie tak, jak oczekuje tego prezydent Rzeczypospolitej Polskiej".

  • 17:17

    Pomoc dla powodzian od rządu. Jak złożyć wniosek?

  • 17:04

    MEN poinformowało, że dzieci i uczniowie z rodzin poszkodowanych powodzią mogą korzystać ze wsparcia dostępnego w "Rządowym programie pomocy dzieciom i uczniom w formie zasiłku losowego na cele edukacyjne, pomocy uczniom w formie wyjazdów edukacyjno-terapeutycznych oraz pomocy dzieciom i uczniom w formie zajęć opiekuńczych i zajęć terapeutyczno-edukacyjnych w latach 2022-2024". Przewiduje on m.in. zasiłek, wyjazd terapeutyczny lub zajęcia terapeutyczno-edukacyjne.

  • 17:03

    Ministerstwo Edukacji Narodowej poinformowało, że według informacji przekazanych przez kuratorów oświaty w poniedziałek do godz. 14 w wyniku powodzi w czterech województwach: dolnośląskim, opolskim, lubuskim i śląskim,zajęcia zawieszono w ponad 530 szkołach, przedszkolach i placówkach. Najwięcej, jak poinformowano, w województwie dolnośląskim – 329; w woj. opolskim zawieszono prace w ponad 170 placówkach oświatowych.

    Podkreślono, że kuratorzy oświaty na prośbę ministra edukacji na bieżąco monitorują sytuację i są w stałym kontakcie z resortem.

  • 17:01

    Jeśli woda w Odrze przekroczy 6,2 m, zalany zostanie polder z dwoma wsiami – powiedział starosta oławski Marek Szponar. Na razie z możliwości ewakuacji skorzystało niewiele osób. W powiecie trwają przygotowania na przyjście fali powodziowej. Prognozy są niejednoznaczne.

  • 16:55

    Wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz podczas spotkania powodziowego sztabu kryzysowego we Wrocławiu zaapelował do samorządowców: jeżeli są jakiekolwiek wnioski o zwiększenie liczby żołnierzy, strażaków, kogokolwiek do układania worków, potrzebujemy tylko sygnału. W odwodzie są kolejne jednostki. Skierowaliśmy nie tylko Wojska Obrony Terytorialnej, ale również żołnierze 6 Brygady Powietrznodesantowej, 11 Dywizji Kawalerii Pancernej są już na przykład na Opolszczyźnie. Te wnioski są natychmiast spełniane, tylko muszą dotrzeć za pośrednictwem wojewodów do MON, czy to sztabu generalnego. 

  • 16:47

    Szef rządu zapowiedział wprowadzenie zakazu przebywania na wałach przeciwpowodziowych tam, gdzie występuje zagrożenie powodziowe. Jak przekazał, odpowiednie decyzje prawne w tej sprawie zostaną podjęte po posiedzeniu sztabu kryzysowego.

  • 16:43

    Premier Donald Tusk przekazał podczas zebrania sztabu kryzysowego we Wrocławiu, że szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zaoferowała do dyspozycji Polski Unijny Mechanizm Ochrony Ludności (EU Civil Protection Mechanism).

    Wskazał, że w ramach tego mechanizmu można aplikować o różnego typu pomoc, np. o sprzęt czy ludzi. - Minister (ds. UE Adam) Szłapka to kompletuje. Na razie radzimy sobie i nie ma potrzeby korzystania z pomocy międzynarodowej, ale jeśli by się okazało, że może zaistnieć potrzeba pomocy specyficznej, gdzie mamy jakiś deficyt lub problem, proszę natychmiast dawać znać, by szybko trafiło to do naszego ministra spraw europejskich - powiedział Tusk.

  • 16:41

    Prezydent miasta Jacek Sutryk podczas spotkania powodziowego sztabu kryzysowego w tym mieście: z jednej strony zarządzamy sytuacją przeciwpowodziową a z drugiej emocjami. Wczoraj podjąłem decyzji o ogłoszeniu alarmu przeciwpowodziowego. Scenariusz szósty, który wdrażamy, zakłada maksymalny przepływ w rzece na poziomie 3 tysięcy 131 metrów sześciennych na sekundę. Mam nadzieję, że tego nie będzie. Mieszkańcy są przez nas wyposażani w kilku miejscach w piasek i worki. 

  • 16:34

    47 policjantów jest w drodze na południe kraju, aby pomóc w walce z żywiołem – przekazała w poniedziałek rzeczniczka pomorskiej policji kom. Karina Kamińska. Od soboty z żywiołem walczy również 61 strażaków ratowników z Pomorza.

  • 16:33

    Państwa członkowskie poszkodowane przez powódź, w tym Polska, będą mogły liczyć na pomoc finansową z Funduszu Solidarności.

    - Jak dotąd nie otrzymaliśmy wniosków o wsparcie w ramach Funduszu Solidarności. Nie jest to zaskoczeniem, bo jest to instrument pomocy po katastrofie i państwa członkowskie mają 12 tygodni od dnia poniesienia pierwszych szkód, żeby złożyć taki wniosek do Komisji Europejskiej - powiedział w Brukseli rzecznik KE Stefan de Keersmaecker.

    Po otrzymaniu takiego wniosku KE ocenia go i może przekazać go do Parlamentu Europejskiego, który głosuje za przyznaniem wsparcia.

  • 16:31

    Minister nauki Dariusz Wieczorek zaapelował w poniedziałek na platformie X do władz uczelni o udostępnienie akademików dla osób potrzebujących oraz o rozpatrywanie w trybie pilnym wniosków o zapomogi dla studentów z terenów objętych powodzią.

  • 16:29

    Powódź. Media: pękła tama w Czechach, 35 kilometrów od granicy Polski. Co to oznacza dla Polski? Pytanie od Donalda Tuska

  • 16:29

    Caritas Diecezji Kieleckiej uruchomiła w Kielcach dwa punkty zbiórki darów dla mieszkańców południa Polski dotkniętych powodzią. 

    Dary można przynosić do dwóch punktów uruchomionych w Centrum Integracji Społecznej przy ul. Jana Pawła II 5b oraz w Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom przy ul. Wiśniowej 6. Podobny punkt od wtorku będzie działał przed budynkiem Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego.

  • 16:21

    - Zgodnie z poleceniami w dniu wczorajszym zostało uruchomione Centrum Koordynacji Operacji Powietrznych. Mamy do dyspozycji 24 śmigłowce -14 do działań ratowniczych i 10 do patrolowania. W chwili obecnej odbywa się 9 lotów patrolowych i 10 lotów ewakuacyjnych - mówił szef KGP. 

  • 16:18

    Szef KGP mówił też o zablokowanych drogach. - To jest 49 dróg w czterech województwach. Drogi krajowe - 15 dróg, to jest Katowice, Poznań, Wrocław i Opole, wojewódzkie - 34 drogi - Katowice, Wrocław, Opole, jedno przejście graniczne w Gołkowicach - wymienił.

  • 16:08

    Komendant główny policji nadinsp. Marek Boroń na spotkaniu powodziowego sztabu kryzysowego we Wrocławiu poinformował, że w obecnej dobie ewakuowano 277 osób. Natomiast od początku działań to jest 3241 osób. 

    - Niestety mamy cztery ofiary śmiertelne. Jest to mężczyzna w miejscowości Bielsko-Biała, mężczyzna w miejscowości Krosnowice, kobieta w miejscowości Lądek-Zdrój i mężczyzna z miejscowości Nysa - przekazał. 

  • 15:56

    Wylała rzeka - Grzymalin powiat legnicki

  • 15:54

    Odbiorcy na terenie trzech województw: dolnośląskiego, opolskiego i śląskiego otrzymali ostrzeżenie Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, że kontakt z wodą powodziową może zagrażać zdrowiu ludzi i zwierząt.

  • 15:51

    Stronie Śląskie. Zawalenie budynku Straży Miejskiej. Nagranie

  • 15:51

    Premier Donald Tusk poinformował, że około godz. 17 będzie rozmawiał z szefową Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen o mechanizmie pomocy dla krajów ogarniętych powodzią. Dodał, że wcześniej odbędzie krótką rozmowę z premierem Słowacji Robertem Fico.

  • 15:43

    Czechy. Pękła tama w Ostrawie, kilkadziesiąt kilometrów od granicy Polski

  • 15:43

    Podtopienia w miejscowości Wleń po wylaniu rzeki Bóbr

  • 15:27

    Rzecznik Głównego Inspektoratu Sanitarnego zwrócił także uwagę, że woda powodziowa niesie ze sobą bardzo różne zanieczyszczenia i drobnoustroje. Wymienił m.in. bakterie kałowe i pałeczki okrężnicy.

    - W sytuacji kontaktu z tą wodą, trzeba zwracać baczną uwagę na swój stan zdrowia. Jeżeli pojawią się jakiekolwiek objawy, zwłaszcza żołądkowe – objawy zatrucia, wymioty, biegunka, podwyższona temperatura – to należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem – zaapelował.

    Powiedział, że jeśli woda powodziowa zalała prywatną studnię, to nie wolno z niej korzystać.

  • 15:26

    Służby sanitarno-epidemiologiczne cały czas działają na terenach poszkodowanych powodzią. W tej chwili skupiamy się głównie na tym, by zapewnić dostęp do wody pitnej i żywności – przekazał rzecznik GIS Marek Waszczewski.

    Jak mówił, na bieżąco wysyłane są alerty RCB m.in. ostrzegające przed piciem wody i wskazujące, że najlepiej korzystać jedynie z tej butelkowanej.

    - W niektórych miejscach ludzie powoli będą wracali do domów. Pamiętajmy, żeby w żadnym wypadku nie spożywać produktów, które były zalane falą powodziową – podkreślił. Zagrożenie mogą powodować także produkty spożywcze, które przechowywaliśmy w lodówkach czy zamrażarkach, a wskutek przerw w dostawie prądu urządzenia te były nieczynne.

  • 15:21

    W 2018 roku strażacy z Polski pomagali szwedzkim kolegom w gaszeniu pożarów lasów. Wówczas polskie wozy strażackie były witane przez ludność z transparentami, na których wyrażano podziękowania przyjaciołom z Polski.

    Do tej historii odniósł się również na X były dowódca akcji gaśniczej w regionie Dalarna Johan Szymanski. "Jesteśmy gotowi pomóc, zwłaszcza aby odwzajemnić się za ich (Polaków) wsparcie i pomoc w 2018 roku" - napisał Szymanski.

  • 15:21

    Minister ds. obrony cywilnej Szwecji Carl-Oskar Bohlin zaoferował Polsce pomoc w walce z powodzią. Rząd w Sztokholmie może przekazać m.in. zapory, worki z piaskiem oraz pompy.

    "W ramach Unijnego Mechanizmu Ochrony Ludności i korzystając z rezerw narodowych, Szwecja jest gotowa nieść pomoc krajom, które ucierpiały i znajdują się w trudnej sytuacji" - napisał Bohlin na platformie X.

    Minister przypomniał, że w Polsce przerwana została jedna z tam i są ofiary śmiertelne żywiołu.

  • 15:12

    Polscy policjanci patrolujący brzegi Odry przy przejściu granicznym Chałupki – Bohumin pomogli wyjść z rzeki koniowi, który płynął w jej silnie wezbranym nurcie. Zwierzę pochodziło z czeskiej hodowli. Całe i zdrowe wróciło do właścicieli.

  • 15:11

    Zgodnie z przewidywaniami fala powodziowa na Dunaju dotarła już na Węgry. Poziom wody w Budapeszcie stale rośnie. Premier Viktor Orban odwołał w poniedziałek wszystkie wyjazdy zagraniczne i postawił całą administrację w stan gotowości.

  • 15:10

    Zarząd Województwa Świętokrzyskiego chce przekazać 1 milion złotych samorządom, które najbardziej ucierpiały podczas powodzi. Do województw dolnośląskiego i opolskiego trafi także woda mineralna o wartości 100 tysięcy złotych.

  • 14:49

    Tusk mówi o pomocy doraźnej dla powodzian w wysokości 10 tys. zł.

  • 14:45

    Tusk: ogłosiliśmy stan klęski żywiołowej od dzisiaj na 30 dni w części województw dolnośląskiego, opolskiego oraz śląskiego.

  • 14:44

    Donald Tusk na konferencji we Wrocławiu: będziemy robili wszystko, żeby jak najlepiej koordynować nasze działania. 

  • 14:37

    Tomasz Nowicki pytany, jaka jest teraz możliwość dojazdu do Lądka Zdroju, mówił, że "dotychczas jedyną drogą dojazdową była droga od strony czeskiej, od południa przez miejscowość Jawornik". - Natomiast wiemy już, że jest przejezdna droga od strony drogi do Bystrzycy Kłodzkiej poprzez miejscowość Romanowo, Trzebieszowice - dodał. 

  • 14:24

    Burmistrz Lądka Zdroju Tomasz Nowicki mówił po południu na antenie TVN24, że w miejscowości są problemy z łącznością. - Mamy nieduży agregat tutaj - dodał.

    - Ściągnęliśmy informatyka, który ma wiedzę techniczną i spowodował, że mamy możliwość łącznie się światłowodowo, bo nie mieliśmy jeszcze do niedawana prądu - powiedział. 

    - Wczoraj dramatycznie wołałem o pomoc, ponieważ byliśmy całkowicie odcięci od świata. Mieliśmy sporo osób, które udało nam się cudem ewakuować w dosyć krótkim czasie przed falą powodziową - powiedział. 

    - Przewidzieliśmy najgorsze. Udało się mieszkańców ewakuować. Natomiast ci mieszkańcy zostali z nami. Mają swoje potrzeby. Chcą w tych trudnych okolicznościach w miarę godnie żyć. Natomiast stracili dobytek. Potrzebujemy właściwie wszystkiego w tej chwili. Wody pitnej, pożywienia, ale co najważniejsze, potrzebujemy beczkowozów, które będą rozwoziły wodę pitną i techniczno-sanitarną. Nie mamy takiego sprzętu - mówił burmistrz. 

    "Byliśmy całkowicie odcięci od świata. Potrzebujemy właściwie wszystkiego"

  • 14:14

    Reporter TVN24 Paweł Łukasik rozmawiał z jednym z mieszkańców okolic Kłodzka, który rozpoczął sprzątanie po powodzi. Jak relacjonował mężczyzna, okna były zakryte wodą. Dodał, że szyby w części okien potłukły się. 

    - W 1997 roku woda była na podobny poziomie - mówił. 

    "Okna były zakryte wodą". Sprzątanie po powodzi

  • 14:12

    Stan klęski został wprowadzony na okres 30 dni od dnia ogłoszenia rozporządzenia.

    Obejmuje: 

    - w województwie dolnośląskim – powiaty kamiennogórski, karkonoski, kłodzki, lwówecki, wałbrzyski i ząbkowicki oraz miasta na prawach powiatu Wałbrzych i Jelenią Górę;

    - w województwie opolskim – powiaty głubczycki, nyski i prudnicki oraz gminę Strzeleczki w powiecie krapkowickim;

    - w województwie śląskim – powiaty bielski, cieszyński, pszczyński i raciborski oraz miasto na prawach powiatu Bielsko-Białą.

  • 14:04

    Rząd wprowadził stan klęski żywiołowej na obszarze części województwa dolnośląskiego, opolskiego oraz śląskiego - rozporządzenie ukazało się w Dzienniku Ustaw.

Autorka/Autor:ek,js/kg

Źródło: tvn24.pl, TVN24., PAP

Źródło zdjęcia głównego: PAP/Krzysztof Świderski

Pozostałe wiadomości

Do pięciu lat więzienia grozi dwóm mężczyznom, którzy są podejrzani o podpalenie budynku gospodarczego w Świdwinie (Zachodniopomorskie). Jak informuje prokuratura w Koszalinie, jednym z nich jest policjant. Posesja należy do jego przełożonego.

Policjant podejrzany o udział w podpaleniu na posesji swojego przełożonego

Policjant podejrzany o udział w podpaleniu na posesji swojego przełożonego

Źródło:
tvn24.pl

W ataku na jarmark bożonarodzeniowy w Magdeburgu w Niemczech zginęło pięć osób, a ponad 200 jest rannych - poinformował w sobotę po południu kanclerz Niemiec Olaf Scholz.

Pięć osób zginęło w ataku na jarmark. Ponad 200 jest rannych

Pięć osób zginęło w ataku na jarmark. Ponad 200 jest rannych

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvn24.pl, Reuters

Premier Donald Tusk nawiązał do piątkowego zamachu na jarmarku świątecznym w Magdeburgu i zwrócił się z apelem do prezydenta oraz Prawa i Sprawiedliwości. Napisał, że oczekuje "poparcia rządowego pakietu zaostrzającego prawo wizowe i azylowe". "Państwo odzyskuje właśnie kontrolę nad granicami i migracją po latach chaosu i korupcji, więc chociaż nie przeszkadzajcie" - dodał.

"Po ataku w Magdeburgu już dziś oczekuję jasnej deklaracji pana prezydenta Dudy"

"Po ataku w Magdeburgu już dziś oczekuję jasnej deklaracji pana prezydenta Dudy"

Źródło:
TVN24

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz przyjechał do Magdeburga, gdzie w piątek doszło do zamachu na jarmarku bożonarodzeniowym. - Nie ma bardziej pokojowego i piękniejszego miejsca niż jarmark świąteczny. Ludzie zbierają się na nim kilka dni przed świętami, żeby pobyć ze sobą i poświętować. Dlatego jest to straszliwy czyn - powiedział.

Kanclerz przyjechał do Magdebruga. "Żeby okazać solidarność całego kraju" po zamachu

Kanclerz przyjechał do Magdebruga. "Żeby okazać solidarność całego kraju" po zamachu

Źródło:
TVN24

We wsi Kniażyce koło Przemyśla (Podkarpackie) padły strzały, ranny został mężczyzna. Trwa policyjna obława za napastnikami. Funkcjonariusze kontrolują w Przemyślu wjeżdżające i wyjeżdżające samochody.

Padły strzały, ranny został mężczyzna. Trwa policyjna obława

Padły strzały, ranny został mężczyzna. Trwa policyjna obława

Źródło:
tvn24.pl

Ruszyła rozbiórka kamienicy przy Łuckiej 8. Na miejsce wezwano policję, bo według konserwatora zabytków, prace odbywają się nielegalnie. Budynek został jesienią wykreślony z rejestru zabytków, ale trwa postępowanie o objęcie ochroną konserwatorską jego murów obwodowych.

Rozbierają kamienicę przy Łuckiej. Konserwator zabytków wezwał policję. "Nielegalne prace"

Rozbierają kamienicę przy Łuckiej. Konserwator zabytków wezwał policję. "Nielegalne prace"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Smog spowił w sobotę Nowe Delhi, stolicę Indii. Spowodował, że widzialność była mocno ograniczona. Mieszkańcy skarżyli się na trudności z oddychaniem. Jakość powietrza była znacznie powyżej normy.

"Pieką mnie oczy i ciągle kaszlę, brakuje mi tchu"

"Pieką mnie oczy i ciągle kaszlę, brakuje mi tchu"

Źródło:
Reuters

Dzieci, których nikt nie widzi. Poza systemem, poza opieką medyczną, tylko pod nadzorem rodziców. Takie sytuacje w Polsce są możliwe i zdarzają się coraz częściej, choć system miał dzieci chronić. Materiał magazynu "Polska i Świat". Całe wydanie dostępne w TVN24 GO.

"Czasami rodzice próbują system oszukać"

"Czasami rodzice próbują system oszukać"

Źródło:
TVN24

Średnie wydatki na święta Bożego Narodzenia w 2024 roku wyniosą 1460 złotych - wynika z badania BIG InfoMonitor. Dodano, że mimo inflacji i tak 47 procent badanych nie zamierza rezygnować z żadnych wydatków świątecznych.

Tyle wydamy na święta

Tyle wydamy na święta

Źródło:
PAP

Kolizja z udziałem radiowozu w Wilanowie. Podczas wyjazdu do pilnej interwencji funkcjonariusze zderzyli się z autem osobowym. Nikt nie ucierpiał.

Kolizja radiowozu na sygnale w Wilanowie, policjant pouczony

Kolizja radiowozu na sygnale w Wilanowie, policjant pouczony

Źródło:
rmf24.pl / tvnwarszawa.pl

Zgoda na azyl polityczny dla posła PiS, byłego wiceministra sprawiedliwości Marcina Romanowskiego wpisuje się w szerszy kontekst różnych działań premiera Węgier Viktora Orbana, których wspólnym mianownikiem jest gra na nosie Unii Europejskiej - mówiła w TVN24 Anna Gielewska z portali vsquare.org oraz Frontstory.pl.

Orban "prowadzi niebezpieczną grę". Zgoda na azyl dla Romanowskiego "wpisuje się w kontekst"

Orban "prowadzi niebezpieczną grę". Zgoda na azyl dla Romanowskiego "wpisuje się w kontekst"

Źródło:
TVN24, PAP

W ministerstwie czuję się rzecznikiem polskich rolników. Nie wybaczę sobie, jeżeli dziś przy tych możliwościach, które mamy i przy tym dużym mandacie społecznym nie wyciśniemy z siebie 120 procent - mówił w "Jeden na jeden" wiceminister rolnictwa Michał Kołodziejczak. Odniósł się do wypowiadanych wcześniej krytycznych komentarzy wobec organizacji pracy w resorcie i ministra Czesława Siekierskiego. - Od czasu, kiedy wypowiedziałem te słowa, nie miałem okazji, możliwości rozmowy z ministrem - poinformował. Dodał, że prosił o spotkanie i na nie czeka.

Kołodziejczak: namierzyłem szkodnika, sobotażystę w ministerstwie

Kołodziejczak: namierzyłem szkodnika, sobotażystę w ministerstwie

Źródło:
TVN24, PAP

Atak w Magdeburgu jest specyficzny, ponieważ profil tego potencjalnego sprawcy nie jest typowy - podkreślał analityk do spraw Niemiec z PISM Łukasz Jasiński. Pochodzący z Arabii Saudyjskiej kierowca, który wjechał w tłum na jarmarku, jest lekarzem legalnie mieszkającym w Niemczech, pracującym w klinice. - Prawdopodobnie stopniowo, być może w sposób niezauważony przez nikogo, radykalizował się - ocenił Jasiński. Według Agencji Reuters, saudyjskie władze miały ostrzegać wcześniej Niemcy przed mężczyzną, który publikował ekstremistyczne wpisy.

"Profil potencjalnego sprawcy nie jest typowy". Kim jest

"Profil potencjalnego sprawcy nie jest typowy". Kim jest

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, TVN24, Reuters

Prezydent USA Donald Trump dostanie zaproszenie na szczyt Inicjatywy Trójmorza, który odbędzie się pod koniec kwietnia w Warszawie - przekazał szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Mieszko Pawlak. Jak powiedział, Trump w 2017 roku wziął udział w takim spotkaniu, więc jego obecność na szczycie w przyszłym roku stanowiłaby "pewnego rodzaju klamrę".

Trump przyjedzie do Polski? Prezydencki minister: zaprosimy go na szczyt

Trump przyjedzie do Polski? Prezydencki minister: zaprosimy go na szczyt

Źródło:
PAP

Funkcjonariusze z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Piasecznie zatrzymali kierującą, która używała świateł drogowych ostrzegając innych kierowców przed policyjną kontrolą. Kobieta nieświadomie w ten sposób ostrzegła także policjantów jadących nieoznakowanym radiowozem. Została ukarana mandatem.

Ostrzegała przed policją "mrugając" światłami, trafiła na nieoznakowany radiowóz

Ostrzegała przed policją "mrugając" światłami, trafiła na nieoznakowany radiowóz

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kapusta kwaszona jest równie dobra co kiszona, a owoce na susz mogą zawierać konserwanty - ostrzegają eksperci. Radzą też klientom, by nie kupowali produktów na Wigilię w pośpiechu i starannie czytali etykiety na opakowaniach.

Jak kupić dobre produkty na Wigilię? "Dwutlenek siarki jest stosowany w celu zachowania jasnej barwy"

Jak kupić dobre produkty na Wigilię? "Dwutlenek siarki jest stosowany w celu zachowania jasnej barwy"

Źródło:
PAP

Ekonomia jest bolesnym nauczycielem i to widać w różnych naszych badaniach, w których Polacy deklarują kupowanie mniejszej ilości żywności - stwierdził na antenie TVN24 dyrektor biura Federacji Polskich Banków Żywności Norbert Konarzewski. Dodał, że wśród społeczeństwa rośnie świadomość w kwestii marnowania żywności.

"W koszu na śmieci ląduje około 4-5 tysięcy złotych"

"W koszu na śmieci ląduje około 4-5 tysięcy złotych"

Źródło:
tvn24.pl

IMGW wydał prognozę zagrożeń. Wynika z niej, że w kolejnych dniach pojawią się obfite opady śniegu, a także oblodzenia. Na drogach i chodnikach zrobi się ślisko. Poza tym powieje silniejszy wiatr. Sprawdź, gdzie aura może być groźna.

Intensywny śnieg, lód i porywisty wiatr. Tu pogoda może stać się groźna

Intensywny śnieg, lód i porywisty wiatr. Tu pogoda może stać się groźna

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

W mediach społecznościowych pojawiło się nagranie z Magdeburga w Niemczech, przedstawiające moment zatrzymania przez policję prawdopodobnego zamachowca, który wjechał w tłum ludzi podczas jarmarku bożonarodzeniowego. Widać na nim, jak mężczyzna leży na chodniku i jest otoczony przez grupę policjantów.

Moment zatrzymania prawdopodobnego zamachowca w Magdeburgu. Nagranie

Moment zatrzymania prawdopodobnego zamachowca w Magdeburgu. Nagranie

Źródło:
tvn24.pl, CNN
Kiedyś von Herbersteinowie, dziś powodzianie. O mapie wspomnień i bigosie w pałacu

Kiedyś von Herbersteinowie, dziś powodzianie. O mapie wspomnień i bigosie w pałacu

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W Krakowie przy ulicy Strzelców 20 grudnia zamknął się istniejący od 32 lat sklep spożywczy Alti. Mimo upływu czasu jego wystrój się nie zmieniał, co dla niektórych było wadą. Starsi klienci doceniali jednak wygodne położenie sklepu blisko bloków i miłą obsługę, z którą spędzali czas na rozmowach. - Jedna z klientek przyniosła wczoraj sernik w ramach podziękowań. A dzisiaj starsze małżeństwo przyniosło czekoladki i kawę dla każdego - mówi nam jedna z pracownic.

32 lata i koniec. Wzruszające gesty klientów w ostatnich dniach przed zamknięciem sklepu

32 lata i koniec. Wzruszające gesty klientów w ostatnich dniach przed zamknięciem sklepu

Źródło:
tvn24.pl

Naukowcy z organizacji Conservation International odkryli w peruwiańskiej Amazonii 27 nieznanych dotąd gatunków zwierząt. Najbardziej dziwacznymi są ryby z głowami przypominającymi "wielki, napuchnięty nos", a także wodno-lądowe myszy.

Ryby z "kluchowatymi głowami", pływające myszy

Ryby z "kluchowatymi głowami", pływające myszy

Źródło:
PAP, CNN

Strażnicy graniczni na lotnisku w Krakowie-Balicach zatrzymali mężczyznę, który chciał lecieć do Manchesteru. Jak się okazało był poszukiwany za oszustwo metodą "na policjanta".

Poszukiwanego za oszustwo "na policjanta" zatrzymali na lotnisku

Poszukiwanego za oszustwo "na policjanta" zatrzymali na lotnisku

Źródło:
tvn24.pl

Właściciel TVN - amerykański koncern Warner Bros. Discovery - rozpoczął proces sprzedaży firmy - podał w piątek Reuters. Do tych informacji odniósł się rzecznik WBD, podkreślając, że dla "Warner Bros. Discovery podczas podejmowania decyzji o sprzedaży, zachowanie niezależności newsów TVN jest priorytetem".

Warner Bros. Discovery rozważa sprzedaż TVN. "Zachowanie niezależności newsów priorytetem"

Warner Bros. Discovery rozważa sprzedaż TVN. "Zachowanie niezależności newsów priorytetem"

Źródło:
Reuters, tvn24.pl

W sobotę 21 grudnia o godzinie 10.20 rozpoczęła się astronomiczna zima. Kalendarzową przywitamy dzień później. Na zimowym niebie będzie można zobaczyć różne gwiazdy i ciekawe zjawiska astronomiczne.

Rozpoczęła się astronomiczna zima

Rozpoczęła się astronomiczna zima

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Obraz Antona Graffa "Autoportret w wieku 72 lat" z 1808 roku, który zaginął w trakcie II wojny światowej, trafił do Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Dzieło zostało przekazane Polsce przez władze szwajcarskiego Winterthur.

Zaginął w czasie wojny, wrócił do Wrocławia

Zaginął w czasie wojny, wrócił do Wrocławia

Źródło:
PAP

Kandydat PiS na prezydenta Karol Nawrocki został zapytany na konferencji prasowej, co sądzi o sprawie Marcina Romanowskiego i udzieleniu mu azylu politycznego na Węgrzech. - Nie uważam nic. Nie jest to sprawa, która budzi moje zainteresowanie - odpowiedział.

Nawrocki: o sprawie Romanowskiego nie uważam nic

Nawrocki: o sprawie Romanowskiego nie uważam nic

Źródło:
TVN24
Tusk. Wróg numer jeden Viktora Orbana

Tusk. Wróg numer jeden Viktora Orbana

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Marcin Romanowski - podejrzany w śledztwie dotyczącym Funduszu Sprawiedliwości i ścigany Europejskim Nakazem Aresztowania - korzysta z azylu politycznego na Węgrzech, udzielonego mu przez rząd Viktora Orbana. Mimo kontrowersji, polityk wciąż pobiera poselską pensję. Zajrzeliśmy do jego oświadczenia majątkowego, aby sprawdzić, co wiadomo o jego finansach.

Oto majątek Marcina Romanowskiego

Oto majątek Marcina Romanowskiego

Źródło:
tvn24.pl
"Archipelag" księdza Michała O. jak willa plus. Tylko 20 razy bardziej

"Archipelag" księdza Michała O. jak willa plus. Tylko 20 razy bardziej

Źródło:
tvn24.pl
Premium
"Najlepiej nie pamiętać". Ujawniamy taśmy Mraza i Romanowskiego z lutego i marca tego roku

"Najlepiej nie pamiętać". Ujawniamy taśmy Mraza i Romanowskiego z lutego i marca tego roku

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Ryszard Petru podpisał umowę zlecenie na pracę w Wigilię w jednym z warszawskich dyskontów - tak wynika z wpisu opublikowanego przez polityka koalicyjnego klubu Polski 2050 na platformie X. Petru wcześniej wypowiadał się przeciwko wprowadzeniu dodatkowego dnia wolnego 24 grudnia.

Petru zatrudnił się w dyskoncie. "Podpisałem umowę"

Petru zatrudnił się w dyskoncie. "Podpisałem umowę"

Źródło:
tvn24.pl

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o najważniejszych wydarzeniach ze świata filmu i muzyki. W programie między innymi o filmie "Saint-Exupery. Zanim powstał Mały książę", który można już oglądać na dużym ekranie, a także o tytułach z szansą na nominacje do Oscara, które znalazły się na "krótkiej liście". Wspomniano też o specjalnym wyróżnieniu dla Toma Cruise'a.

Znamy "krótkie listy" pretendentów do Oscara, Tom Cruise ze specjalny wyróżnieniem

Znamy "krótkie listy" pretendentów do Oscara, Tom Cruise ze specjalny wyróżnieniem

Źródło:
tvn24.pl