Polska

Polski operator postrzelony na planie. Kręcili reklamę, w której zagrał wcześniej Ewan McGregor

Polska

Polski operator postrzelony na planie reklamy
tvn24W czasie wypadku aktora nie było na miejscu (na zdjęciu aktor w trakcie pracy na planie filmowym w Szkocji - czerwiec 2016)

Operator, który wcześniej kręcił zdjęcia do reklamy z brytyjskim gwiazdorem Ewanem McGregorem, został postrzelony na planie zdjęciowym z karabinu. Poszkodowany przeszedł już skomplikowaną operację, czekają go kolejne. Do wypadku doszło w środę na lotnisku na warszawskim Bemowie w trakcie kręcenia kolejnych scen do reklamy. - Policja prowadzi w tej sprawie dochodzenie pod nadzorem prokuratury - potwierdza informacje tvn24.pl Arkadiusz Jaraszek z Prokuratury Krajowej.

Znany operator, w przeszłości nominowany w do Polskiej Nagrody Filmowej Orzeł, został postrzelony 21 grudnia. Jeszcze tego samego dnia był operowany w warszawskim Szpitalu Bielańskim. Obecnie przebywa w Wojskowym Instytucie Medycznym. Czekają go kolejne operacje. Kula wystrzelona z karabinu samopowtarzalnego POF-USA P308 trafiła go w lewą kość udową.

"Tylko wstępna kwalifikacja"

Sprawą zajmuje się policja pod nadzorem prokuratury. Dochodzenie jest prowadzone z art. 157 par. 1 kodeksu karnego, według którego "kto powoduje naruszenie czynności narządu ciała lub rozstrój zdrowia, inny niż określony w art. 156 § 1, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5".

- Zaznaczam, że to tylko wstępna kwalifikacja - tłumaczy prokurator Arkadiusz Jaraszek z działu prasowego Prokuratury Krajowej. I dodaje: - Zostaną powołani biegli, którzy ocenią stan zdrowia pokrzywdzonego i charakter uszczerbku na zdrowiu, jakiego doznał. Wtedy zostanie podjęta decyzja, czy i jakie zarzuty w tej sprawie zostaną ogłoszone.
 Dochodzenie prowadzi policja pod nadzorem Prokuratury Rejonowej Warszawa-Wola.

Filmowali strzał z helikoptera

Jak doszło do postrzelenia mężczyzny? Na lotnisku na Bemowie kręcono scenę, w której w kierunku kamery oddawany jest strzał z helikoptera. Jak ustalił portal tvn24.pl, w helikopterze siedział emerytowany żołnierz związany z Fundacją Sprzymierzeni z GROM. Miał on pozwolenie na broń. Według świadków, do których dotarł tvn24.pl, zamiarem twórców było sfilmowanie wystrzelonego pocisku z karabinu. - Dlatego strzał padł w kierunku kamery. Ale specjalnie spreparowana kula trafiła w lewą nogę operatora. Kaskader, który był na miejscu, założył mu opaskę uciskową - tłumaczą nam świadkowie.

Metalowa kula w miejsce pocisku

Teraz policja i prokuratura będą ustalać, czy na planie filmowym obecny był pirotechnik. To jego zadaniem powinno być bowiem przygotowanie specjalnego pocisku, który można by sfilmować w locie, ale w taki sposób, by nikomu nie stała się krzywda. Zaś operator powinien być chroniony specjalną szybą kuloodporną. Obecnie śledczy nie mają jeszcze pewności, kto przerobił nabój do karabinu.

- Wyjęto z niego właściwy pocisk, włożono na jego miejsce metalową kulkę. Powinna być ona tak przygotowana, by od razu rozpaść się po zderzeniu z jakąkolwiek powierzchnią - tłumaczą nam pragnący zachować anonimowość specjaliści.
 Śledczy sprawdzają także, czy na planie oprócz pirotechnika byli obecni medycy.

Reklama z udziałem gwiazdora

Do wypadku doszło w trakcie kręcenia kolejnych scen do reklamy, w której udział brał Ewan McGregor - aktor znany z hitów takich jak "Trainspotting", "Gwiezdne Wojny" czy "Autor widmo". O pobycie w Warszawie aktor poinformował na jednym z portali społecznościowych.

Jak ustalił portal tvn24.pl, 21 grudnia aktora nie było już na planie zdjęciowym. Inne nasze źródła wskazują jednak, że był, ale nie grał w scenie ze strzałem z karabinu, i dlatego wcześniej zszedł z planu zdjęciowego, zanim doszło do wypadku. McGregora nie ma na liście świadków, których chcą przesłuchać policja i prokuratura.

Where am I?

Zdjęcie zamieszczone przez użytkownika Ewan McGregor (@mcgregor_ewan) 17 Gru, 2016 o 11:31 PST

Autor: Mdo / Źródło: tvn24.pl

Pozostałe wiadomości