Polska

Posłowie dostaną podwyżki

Polska

PAP/Tomasz GzellPodwyżki dla posłów

O tysiąc złotych wzrośnie ryczałt na biuro poselskie, o prawie 200 - poselska pensja. O prawie jedną dziesiątą zwiększy się przyszłoroczny budżet Kancelarii Sejmu.

O "skromną kwotę" tysiąca złotych - jak określiła to szefowa Kancelarii Sejmu Wanda Fidelus-Ninkiewicz - wzrosną w 2009 ryczałty na biura poselskie. - Od 1999 roku nie było podwyżki na utrzymanie biur - argumentowała. Obecnie ryczałt na biura wynosi 10150 złotych miesięcznie. Łącznie na ryczałty na biura poselskie w 2009 roku przewidziano ponad 11 mln złotych.

"Dwa i pół to minimum"

Zdaniem części posłów to zdecydowanie za mało. - Dwa i pół, trzy tysiące to minimum podwyżki na biura - mówił Witold Gintowt-Dziewałtowski (Lewica). Według niego w przeciwnym wypadku trzeba będzie likwidować filie biur poselskich, co utrudni obywatelom kontakt z posłami.

Trzeźwe spojrzenie na sprawę podwyżek zaprezentowała z kolei Iwona Śledzińska-Katarasińska (PO). - Decyzja o zwiększeniu ryczałtów wymaga obrony przed opinią publiczną i ministrem finansów - stwierdziła. Jej zdaniem należałoby jednocześnie zaostrzyć kryteria rozliczenia się z ryczałtów.

Rosną uposażenia

O dwa procent (czyli o około 200 złotych) mają z kolei wzrosnąć uposażenia poselskie. Obecnie pensja posła to 9892 złotych, a dieta poselska to 2473 złotych. Zwiększyły się także - o 17,6 proc. - wydatki na krajowe i zagraniczne podróże posłów. Na wyjazdy krajowe w przyszłorocznym budżecie przewidziano ponad 10 mln złotych, a na wyjazdy zagraniczne ponad 4 mln złotych.

W przyszłym roku Kancelaria Sejmu chce też zakończyć budowę nowego budynku administracyjnego. W 2010 roku ma z kolei rozpocząć się budowa nowego budynku dla komisji sejmowych, choć - jak zaznaczyła Fidelus-Ninkiewicz - są jeszcze problemy ze statusem prawnym działki, na której ma stanąć budynek.

420 milionów na Kancelarię Sejmu

W przyszłym roku przewidziane są także zwiększone środki na remont tzw. starego domu poselskiego oraz odświeżenie i odnowienie sali plenarnej Sejmu. Łącznie w budżecie na 2009 roku na remont przewidziano blisko 12 mln złotych.

Założenia do sejmowego budżetu na przyszły rok pozytywnie zaopiniowała Komisja Regulaminowa i Spraw Poselskich. Zwiększają one kwotę do dyspozycji Kancelarii o 9 procent, do 420 mln złotych. Podwyżka jest związana z przygotowaniem do prezydencji Polski w Unii Europejskiej w 2011 roku oraz do przeprowadzenia Zgromadzenia Parlamentarnego NATO w 2010 roku. Dochody Kancelarii Sejmu w 2009 roku szacowane są na 1,7 mln złotych i mają być niższe o 3 proc. od tegorocznych.

kaw /tr

Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: PAP/Tomasz Gzell

Pozostałe wiadomości