340 kobiet legalnie usunęło ciążę w 2006 roku. Najczęstszą przyczyną aborcji było nieodwracalne uszkodzenie płodu. 12 kobiet skorzystało z możliwości usunięcia ciąży pochodzącej z gwałtu lub kazirodztwa - wynika z rządowego raportu z realizacji ustawy o planowaniu rodziny i ochronie płodu ludzkiego.
Aborcja w Polsce jest legalna w trzech przypadkach. Po pierwsze, gdy ciąża może powodować zagrożenie życia lub zdrowia kobiety - z tego powodu usunęły ją w zeszłym roku 82 Polki. Drugim wskazaniem do legalnej aborcji jest badania prenatalnego wskazujący na prawdopodobieństwo uszkodzenia płodu. Z tej przyczyny ciążę usunęły 246 kobiety, o jedną czwartą więcej niż w 2005 roku. Najmniej Polek, bo tylko 12, zdecydowało się na aborcję z trzeciego z wymienionych w ustawie względów - gdy ciąża była wynikiem gwałtu lub kazirodztwa.
Raport nie wspominał o skali nielegalnych aborcji, odnotował tylko 47 przykładów odkrycia nielegalnego zabiegu. Grozi za to do 3 lat wiezienia. Według szacunków feministycznej organizacji Federacja na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny z usług podziemia aborcyjnego mogło skorzystać od kilkudziesięciu tysięcy do prawie 200 tysięcy Polek.
Rośnie liczba urodzeń W zeszłym roku wzrosła natomiast liczba urodzeń. Urodziło się 374 tys. 244 dzieci, czyli o ponad 10 tys. więcej niż w 2005 roku. Średnio na jedną kobietę w wieku 15-49 lat przypada 1,24 dziecka. Aby nastąpiła zastępowalność pokoleń, na kobietę musi przypadać średnio dwoje dzieci.
Zdecydowana większość dzieci (82 proc.) rodzi się w zalegalizowanych związkach, blisko połowa z nich - w ciągu trzech pierwszych lat małżeństwa. Od kilku lat przybywa urodzeń pozamałżeńskich. Na początku lat dziewięćdziesiatych obrączki nie nosili rodzice co 12 noworodka, obecnie prawie co piąte dziecko jest nieślubne.
Żyjemy dłużej W porównaniu do lat 90-tych trwanie życia wydłużyło się o 4,3 roku dla mężczyzn oraz o blisko 4 lata dla kobiet. Obecnie średnia życia mężczyzn wynosi - 70,8 lat, a kobiet - 79,4 lat.
W ogólnej liczbie ponad 38 mln osób - kobiety stanowią 52 proc. ludności; na 100 mężczyzn przypadało 107 kobiet (na obszarach miejskich - 111, a na wiejskich - 101). Współczynnik ten zmienia się zależnie od wieku.
Źródło: PAP, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: TVN24