Na warszawskim Pałacu Kultury i Nauki zawisł wielki banner (ok. 1200 m2) z wizerunkiem polskiego żołnierza. Olbrzymia płachta promuje obchody 70 rocznicy wybuchu II Wojny Światowej oraz koncert "W hołdzie kpt. Raginisowi i Obrońcom Wizny".
Organizatorzy akcji tłumaczą, że w ten sposób szukają sposobów, by wydarzeniami sprzed 70 lat zainteresować młodych odbiorców. - Jej głównymi elementami są teledysk, komiks i właśnie taki plakat. To są myślę rzeczy, na które zwracają uwagę młodzi ludzie. Komiks jest o bitwie nad Wizną. Teledysk zespołu Sabaton w języku angielskim o polskich bohaterach i ten plakat. Podoba się - wyjaśnia Bogusław Szostakiweicz ze Stowarzyszenia Wizna 1939.
Autor plakatu, Rafał Roskowiński tłumaczy, że przekaz, jaki niesie mega-banner, jest bardzo prosty. - Hasło honor. Hasło Legionów: honor i ojczyzna. Ale w związku z tym, że w haśle honor zawiera się również słowo "ojczyzna", więc potraktowałem to bardzo krótko. Honor, o którym się bardzo mało mówi, a które było mottem bitwy wrześniowej. Żołnierze polscy się bili o honor - wyjaśnia.
Sabaton "Polskim Termopilom"
Koncert szwedzkiej grupy Sabaton odbędzie się pod patronem honorowym Prezydenta RP, a współorganizatorem Narodowe Centrum Kultury.
Szwedzi z Sabatonu to autorzy "40:1" - utworu opiewającego bohaterską walkę polskich żołnierzy w obronie Wizny. W bitwie nazywanej "Polskimi Termopilami" przez trzy dni 720 Polaków odpierało atak liczącego 42 tys. żołnierzy XIX korpusu pancernego.
Wszyscy kochają Sabaton
To dzięki temu utworowi zespół zyskał nad Wisła sporą popularność. Grupy metalowe z rzadka przebijają się do mainstreamowych mediów. Jeśli już, to zwykle w sensacyjno-brukowych kontekstach - ktoś zjadł kota na koncercie, ktoś podpalił biblię, ktoś przygruchał sobie celebrytkę.
Tym razem było inaczej. Pozytywne w wydźwięku materiały o Sabatonie pojawiły się we wszystkich najważniejszych polskich mediach, a zespół jest zapraszany na oficjalne uroczystości. Po zawieszeniu dekoracji na Pałacu Kultury, planowana jest konferencja prasowa z udziałem m.in. prezydent Warszawy Hanny oraz członków zespołu.
Piosenka "40:1" nie jest niczym niezwykłym w repertuarze Sabatonu. Niezwykłe jest za to podejście Polaków - zespołu na swoje uroczystości nie zapraszają ani weterani Wermachtu, ani Armii Czerwonej, których zespół w swoich tekstach opiewa równie chętnie.
Sabaton prawdopodobnie wyczuł koniunkturę, w Polsce koncertuje coraz częściej. Bilet na warszawski występ kosztuje 85 zł.
Pasują do mszy?
Obchody 70. rocznicy bitwy pod Wizną, w czasie których zagra Sabaton rozpoczną się od uroczystej polowej mszy. Czy pasują do tego obrazka wczesne teksty zespołu, a szczególnie utwór "Burn your crosses" ("Spalcie swoje krzyże")?
Burn your crosses, make way for science/ Spalcie krzyże, zróbcie miejsce dla nauki
Christ has only caused death and violence/ Chrystus przyniósł jedynie śmierć i przemoc
Burn your crosses and make way for yourself/ Spalcie krzyże i zróbcie miejsce dla siebie samych
Put faith in mother earth/ Pokładajcie wiarę w matce ziemi.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: TVN24