TVN24 | Polska

Protest przed Sejmem. "Dzisiaj chodzi o coś więcej. PiS chce zniszczyć samorządność"

TVN24 | Polska

Autor:
ft
Źródło:
PAP
Rafał Trzaskowski na proteście samorządowców przed Sejmem
Rafał Trzaskowski na proteście samorządowców przed SejmemTVN24
wideo 2/9
TVN24Rafał Trzaskowski na proteście samorządowców przed Sejmem

Przedstawiciele władz samorządowych protestowali w środę przed Sejmem. Domagali się zwiększenia udziału samorządów w podatku PIT. Twierdzą, że ich budżety stracą w wyniku wprowadzenia rządowego programu Polski Ład. W środę przekazali apel w tej sprawie wicemarszałkom Sejmu. - Dzisiaj chodzi o coś więcej. PiS chce zniszczyć samorządność - mówił prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

"W imieniu naszych gmin postulujemy i domagamy się zwiększenia udziału samorządów w podatku PIT, adekwatnego do utraconych wpływów wynikających z ustaw wprowadzanych w tzw. Polskim Ładzie oraz stworzenia Funduszu Rozwoju Polskiej Wsi, jako mechanizmu wyrównującego rozwój obszarów wiejskich i miejsko-wiejskich" - napisano w apelu.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Trzaskowski: PiS chce zniszczyć samorządność

Marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik podkreślił, że samorządowcy nie przyszli tylko po pieniądze. - Tak naprawdę pieniądze są tylko elementem samorządności. Przyszliśmy upomnieć się o państwo obywatelskie, państwo, w którym obywatele są podmiotem, państwo, w którym obywatele decydują od najmniejszej wspólnoty, sołectwa, osiedla od dzielnicy w miastach - powiedział.

- Dzisiaj chodzi o coś więcej. PiS chce zniszczyć samorządność. Dzisiaj pomiędzy obywatelem, a tą zepsutą, skorumpowaną władzą stoi tylko samorząd i stoi opozycja i dzisiaj jesteśmy tutaj razem. My samorządowcy i posłanki i posłowie, senatorki i senatorowie chcemy powiedzieć, że nie damy zniszczyć samorządu - zapowiedział prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Wcześniej, przed zgromadzeniem, które odbyło się przed gmachem parlamentu, samorządowcy spotkali się, aby "powiedzieć 'nie' pełzającej centralizacji oraz szkodliwym dla mieszkańców zmianom w podatkach, które szykuje rząd w tzw. Polskim Ładzie".

Minister finansów: żaden samorząd nie straci na Polskim Ładzie

We wtorek, podczas konferencji online, minister finansów Tadeusz Kościński przekonywał, że od 2022 roku żaden samorząd nie będzie mieć mniejszych dochodów niż prognozował przed Polskim Ładem.

- Chcemy ustabilizowania sytuacji finansowej samorządów, aby mogły bezpiecznie planować wydatki i projekty. Stąd szereg rozwiązań dających JST gwarancję stabilnych dochodów - mówił szef MF.

Autor:ft

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości