"Domagamy się przeprowadzenia szerokiej dyskusji wolnej od akcentów politycznej histerii i prób realizowania interesów partyjnych" - pisze w oświadczeniu zarząd Polskiej Rady Biznesu, zabierając głos w sprawie zmian w ustroju polskiego sądownictwa. Członkowie PRB apelują między innymi do prezydenta, aby zawetował ustawę o Krajowej Radzie Sądownictwa.
"Zarząd Polskiej Rady Biznesu wyraża stanowczy sprzeciw wobec sposobu przeprowadzania zmian w ustroju polskiego sądownictwa oraz wyraża poważne obawy w kwestii praktycznych skutków proponowanych rozwiązań, które mogą umożliwiać naruszanie podstawowych wartości wspólnych dla państw demokratycznych" - czytamy w oświadczeniu.
"Domagamy się przeprowadzenia szerokiej dyskusji"
Zdaniem Polskiej Rady Biznesu "system wymiaru sprawiedliwości w Polsce jest dysfunkcjonalny i wymaga głębokich reform, szczególnie w zakresie istotnym dla efektywności funkcjonowania sektora publicznego i życia gospodarczego w naszym państwie". "Usytuowanie władzy sądowniczej, sam podział i wzajemna kontrola władz są jednak podstawowymi kwestiami ustrojowymi i jako takie nie powinny być zmieniane pospiesznie i bez głębokiej refleksji" - dodano w oświadczeniu.
"Domagamy się przeprowadzenia szerokiej dyskusji wolnej od akcentów politycznej histerii i prób realizowania interesów partyjnych. Oczekujemy zbudowania konsensusu społecznego wokół usprawnienia funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości, a następnie podjęcia zdecydowanych działań legislacyjnych" - przedstawili swoje oczekiwania członkowie Zarządu Polskiej Rady Biznesu.
Zaapelowali też do Prezydenta RP "o umożliwienie wspólnej naprawy polskiego sądownictwa i zawetowanie ustawy o zmianie ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa oraz niektórych innych ustaw" oraz do posłów i senatorów o "głosowanie przeciw projektowi ustawy o Sądzie Najwyższym w przedłożonym kształcie".
Sąd Najwyższy według Prawa i Sprawiedliwości
Prawo i Sprawiedliwość złożyło poselski projekt ustawy o Sądzie Najwyższym. Pojawił się na stronach Sejmu w środę około godziny 23. Wraz z uzasadnieniem liczy 139 stron, został już mu nadany numer.
Projekt zakłada, że po wejściu w życie ustawy sędziowie Sądu Najwyższego przechodzą w stan spoczynku, z wyjątkiem sędziów wskazanych przez ministra sprawiedliwości. Minister wskaże także sędziego, który będzie wykonywał zadania i kompetencje I prezesa Sądu Najwyższego, jeśli prezes zostanie przeniesiony w stan spoczynku.
Projekt zakłada także przeniesienie w stan spoczynku sędziów, którzy osiągną 65. rok życia. I prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf w listopadzie kończy 65 lat.
Trzy nowe izby, obsada ministra
W Sądzie Najwyższym wyodrębnione zostaną także trzy nowe Izby - prawa prywatnego, prawa publicznego i dyscyplinarna. To minister sprawiedliwości przyporządkuje sędziów do konkretnych izb.
Projekt zakłada również wprowadzenie szeregu zmian w zakresie odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów Sądu Najwyższego.
Autor: mart//now / Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: tvn24