Polacy nie chcą wracać z Wielkiej Brytanii. Nasi rodacy pracują głównie fizycznie. Ich średnie zarobki to 7,5 tys. zł miesięcznie na rękę - pisze "Gazeta Wyborcza".
Dziennik opublikował wyniki pierwszych badań nad polską emigracją. Ankieterzy przepytali 1389 osób w samolotach, autobusach, na lotniskach w Wielkiej Brytanii i Irlandii.
Polacy czują się za granicą dobrze, na emigracji rodzą się ich dzieci, które prawdopodobnie również pozostaną poza rodzinnym krajem. Według szacunków Ośrodka Badań na Migracjami Europejskimi Uniwersytetu Warszawskiego, z kraju po 2004 roku wyjechało 1,5 miliona osób. Tylko w Wielkiej Brytanii zarejestrowało się 600 tys. Polaków, a w Irlandii -200 tys. - Polacy na Wyspach zapuszczają korzenie, dobrze zarabiają, kupują mieszkania. I ściągają rodziny. Szlifują język i awansują – mówi „GW” Adam Czarnecki, wiceprezes instytutu ARC Rynek i Opiniia, który przygotował raport "Polscy konsumenci w Wielkiej Brytanii i Irlandii".
Rodacy najczęściej pracują fizycznie, znajdują zatrudnienie w budownictwie (20 proc.), gastronomii (15 proc.) i hotelarstwie (11 proc.). Zarabiają zwykle 1500-2200 euro miesięcznie netto. I to właśnie z powodu wyższych płac niż w Polsce nie chcą wracać do kraju.
Przeciętny emigrant to osoba raczej młoda - średnia wieku wypada nieco poniżej trzydziestki. Ale niekoniecznie zaraz po szkole. Często to ludzie, którzy już coś próbowali robić w kraju, ale nie zadowalały ich zarobki - precyzuje wyniki badań Czarnecki.
Według raportu publikowanego przez „Gazetę” ,ponad połowa Polaków pracujących w Wielkiej Brytanii oraz 49 proc. rodaków w Irlandii zapowiada, że nie wróci, a jeśli już, to dopiero za 5-10 lat. Aż jedna piąta z tych, którzy chcą zostać na Wyspach, ma wyższe wykształcenie. Autorzy badania podkreślają, że trudno traktować jako zobowiązujące deklaracje powrotu za 5-10 lat i dłużej. Bo po tym czasie emigrant będzie już na tyle zadomowiony w nowym kraju, że prawdopodobnie do Polski nie wróci.
Źródło: PAP, Gazeta Wyborcza
Źródło zdjęcia głównego: tvn 24