Polska

Polacy chcą pomóc Birmie, przeszkadza im korupcja

Polska

Polacy chcą pomóc Birmie, przeszkadza im korupcja
TVN24Polacy chcą pomóc Birmie, przeszkadza im korupcja

Polacy organizują pomoc dla spustoszonej przez huragan "Nagris" Birmy, ale, jak tłumaczyli goście Magazynu "24 godziny", mogą napotkać liczne problemy. - Przeszkadzać będzie totalna korupcja i aparat biurokratyczny nastawiony na złodziejstwo - przekonywał w TVN24 Jurek Owsiak.

"Totalna korucja może być przeszkodą"
"Totalna korucja może być przeszkodą"TVN24

Zbiórkę pieniędzy dla ofiar cyklonu organizuje m.in. Polska Akcja Humanitarna. - Na razie nie będziemy wysyłać do Birmy konwojów, bo nie możemy zagwarantować ich dobrej dystrybucji - wyjaśniła w TVN24 szefowa PAH Janina Ochojska. Zapewniła jednak, że nawiązuje kontakty z organizacjami na miejscu kataklizmu. - Naszym priorytetem jest odbudowanie źródeł wody pitnej dla mieszkańców i szeroka pomoc sanitarna - mówiła Ochojska.

Tysiące ludzi czekają na pomoc
Tysiące ludzi czekają na pomocTVN24

BIRMA SPUSTOSZONA PRZEZ HURAGAN - CZYTAJ WIĘCEJ

Pieniądze nie wystarczą

- Pieniądze niczego nie gwarantują. Pamiętam, jak byliśmy na Sri Lance po przejściu tsunami. Tam panowała totalna korupcja, cały aparat biurokratyczny był nastawiony na złodziejstwo - wspomina Owsiak i dodaje: - A w Birmie jest jeszcze gorzej. Potrzebna jest profesjonalna obsługa takiej pomocy.

"To szansa dla Chin"

Z ta opinią zgadza się Jacek Mojkowski, redaktor naczelny "Forum": - Birma jest piekielnie źle zarządzana, ma fatalną infrastrukturę. A teraz potrzebuje zmasowanej pomocy humanitarnej - przekonywał dziennikarz. Jego zdaniem birmański reżim znalazł się w krytycznym punkcie, bo po dziesiątkach lat izolacji będzie musiał się otworzyć, jeśli chce uzyskać zagraniczną pomoc. - To potężne wyzwanie dla Chin, które mają w Birmie bardzo silne interesy. Pekin może teraz pokazać swoją ludzką twarz - ocenił Mojkowski i dodał: - Ale to niestety rozmowa nad grobami dziesiątków tysięcy ludzi.

Tropikalny cyklon "Nargis" zabił co najmniej 22 tysiące osób. Kolejnych 41 tysięcy uważa się za zaginione

Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości