Polska

"Nie jest Pan godzien tego zaszczytu". Walentynowicz pisze do Dudy

Polska

[object Object]
Weto tzw. ustawy degradacyjnej Duda ogłosił w piątektvn24
wideo 2/23

"Żądam od Pana, aby nie przemawiał Pan na VIII rocznicy Katastrofy Smoleńskiej, gdyż w mojej opinii nie jest Pan godzien tego zaszczytu" - napisał w liście do prezydenta wnuk Anny Walentynowicz, Piotr Walentynowicz. List opublikował w piątek na swoim profilu na Facebooku.

Prezydent Andrzej Duda zawetował w piątek tak zwaną ustawę degradacyjną. Jako powód podał przepisy pozbawiające stopni wojskowych członków WRON z mocy prawa, bez możliwości złożenia wyjaśnień i bez trybu odwoławczego, a także brak zapewnienia odpowiedniej reprezentacji interesów osób nieżyjących.

"Żądanie" Walentynowicza

Po decyzji prezydenta, wnuk Anny Walentynowicz, Piotr Walentynowicz opublikował na swoim profilu na Facebooku "Żądanie" skierowane do prezydenta Andrzeja Dudy.

Zdaniem Walentynowicza prezydent Duda "nie jest godzien zaszczytu" przemawiania na 8. rocznicy katastrofy smoleńskiej.

"Broniąc pamięci osób odpowiedzialnych za całe zło, które funkcjonowało w powojennej Polsce, stając tym samym przeciwko sprawiedliwości historycznej i dziejowej, nie jest Pan godny przemawiania na uroczystości poświęconej pamięci osób, które domagały się tego, co właśnie Pan zawetował" - czytamy w liście do prezydenta.

"Pan jako Prezydent RP właśnie stanął w obronie osób, które niekoniecznie naciskając na spust, ale wydając rozkazy, byli odpowiedzialni za największe tragedie, męczeństwa i zbrodnie powojennej Polski. Tym samym stanął Pan w opozycji do wartości i idei, którym moja Babcia przez całe życie była wierna" - napisał Walentynowicz.

Po publikacji listu Piotr Walentynowicz napisał na swoim profilu na Facebooku, że oczekuje odpowiedzi od Kancelarii Prezydenta RP.

Autor: ads/tr / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości