TVN24 | Polska

Ostatni dzień zgłaszania, kolejny kandydat na RPO. "Potrafi postawić się władzy"

TVN24 | Polska

Autor:
akr//rzw
Źródło:
PAP, tvn24.pl
Piotr Ikonowicz kandydatem Lewicy na RPO
Piotr Ikonowicz kandydatem Lewicy na RPOTVN24
wideo 2/11
TVN24Piotr Ikonowicz kandydatem Lewicy na RPO

Kandydatem Lewicy na rzecznika praw obywatelskich został Piotr Ikonowicz. Prawnik i działacz społeczny powiedział na piątkowej konferencji, że jego celem jako RPO będzie to, by "miliony ludzi w Polsce krzywdzonych przez system, złe przepisy, niegodziwych ludzi" przestały być "niewidzialne".

Na piątkowej konferencji prasowej Lewica poinformowała, że Piotr Ikonowicz został jej kandydatem na rzecznika praw obywatelskich. Piątek to ostatni dzień na zgłaszanie w Sejmie kandydatów na RPO. Oprócz Ikonowicza o stanowisko to mają się ubiegać jeszcze dwie osoby. Kandydatem Prawa i Sprawiedliwości jest poseł Bartłomiej Wróblewski, a wspólnym kandydatem Koalicji Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego – dr hab. nauk prawnych Sławomir Patyra.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Ikonowicz o swoim "największym oczekiwaniu i gorącej nadziei"

Piotr Ikonowicz podczas piątkowego briefingu wyznał, że jego zdaniem trudno będzie zastąpić obecnego rzecznika Adama Bodnara i mu dorównać. - Moim największym oczekiwaniem i gorącą nadzieją - gdybym osiągnął ten cel, który dzisiaj postawiliśmy sobie wspólnie z przyjaciółmi z Lewicy (...) - jest to, żeby miliony ludzi w Polsce krzywdzonych przez system, złe przepisy, niegodziwych ludzi, żeby oni przestali być niewidzialni – dodał.

Podziękował politykom Lewicy za wysunięcie jego kandydatury.

Piotr Ikonowicz kandydatem Lewicy na RPO
Piotr Ikonowicz kandydatem Lewicy na RPOTVN24

"Jest przesiąknięty tą wartością, którą jest sprawiedliwość społeczna"

Adrian Zanberg z Lewicy Razem tłumaczył podczas konferencji, że "potrzebujemy w Polsce rzecznika, który jest odważny, który jest niezależny, który jest przesiąknięty tą wartością, którą jest sprawiedliwość społeczna, który zawsze stoi po stronie słabszych". - Który potrafi postawić się władzy i upomnieć się u tej władzy o podstawowe prawa ludzi, którzy są krzywdzeni, który są prześladowani – dodał. Jego zdaniem wartości te reprezentuje właśnie Ikonowicz.

Robert Biedroń, lider Wiosny (Nowa Lewica), uznał, że "dzisiaj Polska bardzo potrzebuje kogoś, kto wzniesie się ponad podziały polityczne i dostrzeże zwykłego człowieka, będzie rzecznikiem ludzkich spraw". - Dzisiaj Lewica, ale mam nadzieję, że za kilka także polski parlament wybierze Piotra Ikonowicza nie tyko jako rzecznika praw obywatelskich, ale człowieka, który przywróci nam wszystkim nadzieję – dodał.

Lider Sojuszu Lewicy Demokratycznej (Nowa Lewica) Włodzimierz Czarzasty mówił, że "Ikonowicz to jest opowieść o dobroci prawdziwej, nieudawanej". - Ikonowicz to dobry człowiek – ocenił.

Kim jest Piotr Ikonowicz?

Piotr Ikonowicz to prawnik, dziennikarz i działacz społeczny. Lider Polskiej Partii Socjalistycznej w latach 1992–2001 i Ruchu Sprawiedliwości Społecznej od 2014 roku, a także były poseł PPS w latach 1993-2001. Należał do NSZZ "Solidarność", był internowany w stanie wojennym.

Pomaga najbiedniejszym, eksmitowanym i bezdomnym. W styczniu 2021 roku wraz z Agatą Nosal-Ikonowicz został odznaczony przez rzecznika praw obywatelskich Adama Bodnara odznaką honorową "Za Zasługi dla Ochrony Praw Człowieka".

Trudny wybór nowego RPO

Rzecznika praw obywatelskich powołuje Sejm za zgodą Senatu na wniosek marszałka Sejmu albo grupy 35 posłów. Jeżeli Senat odmówi wyrażenia zgody na powołanie rzecznika, Sejm powołuje na to stanowisko inną osobę.

Kadencja Adama Bodnara upłynęła we wrześniu zeszłego roku, ale ponieważ parlament trzykrotnie nie zdołał wyłonić jego następcy, nadal pełni tę funkcję. Dwukrotnie jedyną kandydatką była mecenas Zuzanna Rudzińska-Bluszcz, wysunięta wspólnie przez KO, Lewicę i Polskę 2050 Szymona Hołowni. Nie uzyskała jednak poparcia Sejmu. Za trzecim razem Sejm powołał na RPO kandydata PiS, wiceszefa MSZ Piotra Wawrzyka, jednak Senat nie wyraził zgody na tę nominację.

Autor:akr//rzw

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości