Polskie więzienia nie od dziś są przepełnione. Czy jest więc sens wysyłać do nich pijanych rowerzystów? Taki wyrok usłyszało w ubiegłym roku prawie 5 tysięcy osób. Nie chodzi o to, by ich nie karać, ale o działanie skuteczniejsze niż tylko poprawa policyjnych statystyk. Resocjalizacja amatorów alkoholu i roweru w przepełnionych celach jest wątpliwa przecież bardzo wątpliwa.
Internet pełen jest filmików pijanych rowerzystów, którzy ledwo trzymają się na kołach. Często są one śmieszne, jednak to, co na nich widać śmieszne nie jest. Może być niebezpieczne. Rajd na rowerze po pijanymu to droga wprost za kraty.
Szybka ścieżka
Jednym z więźniów, którzy za takie winy siedzą za kratami jest pan Łukasz, który w wakacje miał pracować na Mazurach jako sternik statku wycieczkowego. Jednak miesiąc temu trafił do więzienia na warszawskim Mokotowie. Powód? Jazda na rowerze pod wpływem alkoholu.
- Patrol policji, chcielibyśmy sprawdzić numery roweru. Pokazywałem rower i słyszę - no chyba pan pił alkohol, więc mówię, że piłem dwa piwka - wspomina pan Łukasz.
Za kraty nie trafia się od razu. Ale w świetle prawa już się jest karanym, bo prowadzenie roweru po zaledwie dwóch piwach to przestępstwo, o którym mówi artykuł 178 Kodeksu karnego.
Problem prawny
W ciagu ostatnich 12 lat nietrzeźwych złapanych na dwóch kołach - najmniej było 60 tysięcy rocznie. Rekord padł sześć lat temu - ponad 100 tysięcy.
Karanie zaczyna się od grzywny. Od 20 do 5 tysięcy złotych. Ukarany nie płaci, to sąd zamienia ją na prace społeczne. Kara więzienia, na początek w zawieszeniu. Jesli popełni się ten sam błąd powtórnie - sąd odwiesza poprzednią karę automatycznie.
Po nowelizacji kodeksu karnego w 2000 roku - wszystkich kierujących - czymkolwiek - sklasyfikowano tak samo. Co sprawia, ze nietrzeźwy kierujacy autobusem na autostradzie teoretycznie może spodziewać się podobnych konsekwencji, co rowerzysta po dwóch piwach, złapany na ścieżce rowerowej.
Policja musi egzekwować prawo. Nawet to - przez wielu uznane za - absurdalne. Służba więzienna jednak się zżyma i złości. Bo nie tak powinno wyglądać w Polsce karanie łamiących prawo.
Autor: mn//gak / Źródło: tvn24
Źródło zdjęcia głównego: tvn24