Pielgrzymi z całego kraju wyruszają na Jasną Górę. W środę rozpoczęła się już pielgrzymka we Wrocławiu. Uczestniczą w niej Żołnierze Śląskiego Okręgu Wojskowego. Również w środę wyruszyli pielgrzymi z Warszawy. Pątników pobłogosławił abp Kazimierz Nycz.
Wyruszają z całej Polski. W niedziele z Lublina, w poniedziałek z Rzeszowa, we wtorek studenci z Warszawy, a w środę Warszawska Akademicka Grupa "17". Jako ostatni na trasę wyruszą pątnicy Praskiej Pielgrzymki Pieszej, 16 sierpnia rozpoczną swą trasę mszą świętą.
"Łaską jesteście zbawieni"
Pod tym hasłem wyruszyła w środę ruszyła w środę sprzed warszawskiego paulińskiego kościoła Świętego Ducha najstarsza pielgrzymka w Polsce. Pierwszy raz odbyła się w 1711 roku i od tamtej pory wyrusza co roku.-Wychodząc na Górę Przemienienia idziecie po to, by odetchnąć Bożym powietrzem, by uwierzyć, że to Jezus jest Synem Boga Żywego - zaapelował do wiernych metropolita warszawski, abp Kazimierz Nycz, który pobłogosławił pielgrzymów podczas mszy świętej rozpoczynającej pielgrzymkę. Arcybiskup wezwał do modlitwy w intencjach Kościoła powszechnego i współczesnego świata, w łączności z Benedyktem XVI. Powiedział również, że ważne są sprawy naszej ojczyzny, dlatego zachęcał do modlitwy za służbę zdrowia, nauczycieli oraz rządzących. Wskazał również na ważną rolę duchownych, zarówno w pielgrzymce, jak i w życiu Kościoła. Następnie poprosił pątników o modlitwę o nowe powołania kapłańskie i zakonne.
... aby przemyśleć sobie parę spraw
-Taka pielgrzymka jest oderwaniem się od codzienności. Można sobie parę spraw przemyśleć - mówi 28-letnia Justyna, która bierze udział w pielgrzymce piąty raz, w tym roku idzie w intencji rodziny, przyjaciół i własnych. Kolejna uczestniczka żałuje, że nie może przejść całą pielgrzymkę, dlatego, mówi - Idę odprowadzić swoich przyjaciół. Byłam już na pielgrzymce osiem razy. Pierwszy raz poszłam z tatą i tak już zostało, potem już nie umiałam iść z inną grupą niż z przyjaciółmi paulinami - mówi Maria, 21 lat, która z przyjaciółmi spędzi na pątniczym szlaku tylko trzy dni.
Na Jasnej Górze spotkają się z pielgrzymami z całego kraju
-Wrocławscy pielgrzymi planują, że 13 lipca na Przeprośnej Górce w pobliżu Częstochowy spotkają się wszystkie pielgrzymki wojskowe z całego kraju i wtedy odbędzie się tam tradycyjny Apel Jasnogórski wszystkich wojskowych. Następnego dnia, pielgrzymi ze wszystkich tras, również delegaci wojsk zagranicznych, wspólnie będą uczestniczyć w uroczystej mszy świętej. Później razem wejdą na Jasną Górę.
Trening i modlitwa
Dla żołnierzy, którzy biorą udział w pielgrzymce droga jaką mają przejść nie ma jedynie wymiaru sakralnego. Oprócz aspektu duchowego dla żołnierzy, pielgrzymka ma także wymiar "treningowy". Żołnierze przygotowują całe zabezpieczenie terenu, przenoszą z miejsca na miejsce kuchnię polową, łaźnie, namioty, przygotowują miejsce pobytu dla pozostałych pielgrzymów.
Źródło: PAP, tvn24.pl