W ostatnich tygodniach w Puszczy Niepołomickiej na świat przyszły trzy samce i dwie samice. Młode są bezpieczne i zdrowe.
- Najważniejsze jest teraz zapewnienie im spokoju i bezpieczeństwa - mówi odpowiedzialny za hodowlę leśniczy Sylwester Zieleń.
Nie wiadomo jeszcze, jakie imiona będą nosić młode. Po wakacjach rozpisany zostanie konkurs. Zgodnie ze zwyczajem imiona powinny zaczynać się od liter "Pol-". Matki tegorocznych żubrzątek noszą imiona: Polsawa, Polarna 4, Polwena, Polanna i Polnutka.
Żubrza ciąża trwa 265-270 dni czyli ok. 9 miesięcy. Po narodzinach młode ważą ok. 35 kg. Do trzeciego miesiąca życia nie są samodzielne i wymagają karmienia mlekiem matki.
Masa ciała dorosłych osobników może dochodzić do jednej tony. Żubry żywią się roślinami, korą i gałązkami. Najstarsze samce żyją ok. 23 lat, a samice ok. 26 lat.
Ośrodek Hodowli Żubrów w Puszczy Niepołomickiej ma charakter zamknięty. Zajmuje 70 ha w sercu liczącego 8 tys. ha kompleksu leśnego. Został założony w 1925 r. Głównym jego zadaniem jest utrzymanie linii genetycznej i zachowaniu populacji na wypadek zagrożeń. Choroby zakaźne mogą zniszczyć stada - wyjaśnił nadleśniczy Stanisław Sennik.
Źródło: PAP