Niedzielski o paszportach covidowych: przyśpieszamy

Autor:
akr/dap
Źródło:
PAP, Konkret24
Niedzielski o paszportach covidowych: przyśpieszamy
Niedzielski o paszportach covidowych: przyśpieszamyRadio Zet
wideo 2/21
Radio ZetNiedzielski o paszportach covidowych: przyśpieszamy

Mieliśmy deklarację z Komisji Europejskiej, że zaczniemy 25 maja, ale przyśpieszamy i będziemy chcieli 20 maja, czyli za kilka dni, podłączyć się do tego systemu – poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski. Odniósł się do udziału w testach systemu, który ma obsługiwać paszporty covidowe w Unii Europejskiej. Niedzielski zastrzegł, że najpierw musi pojawić się odpowiednie rozporządzenie KE, zanim decyzje w sprawie paszportów zostaną podjęte w Polsce.

Dokument nazywany paszportem covidowym ma być cyfrowym i papierowym świadectwem szczepienia, przebycia koronawirusa lub negatywnego wyniku testu. Komisja Europejska chce zakończyć testowanie systemu w tym miesiącu, by wystartować z nim 21 czerwca.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Niedzielski: przyśpieszamy i będziemy chcieli za kilka dni podłączyć się do systemu

Minister zdrowia Adam Niedzielski w poniedziałek w Radiu Zet był pytany o paszporty covidowe i ich testowanie w Polsce.

- Mieliśmy deklarację z Komisji Europejskiej, że zaczniemy 25 maja, ale przyśpieszamy i będziemy chcieli 20 maja, czyli za kilka dni, podłączyć się do tego systemu, który został zaproponowany przez Komisję Europejską – poinformował.

- Mam nadzieję, że po tych pierwszych testach, po 20 maja, będziemy wiedzieli, jak wygląda sytuacja – dodał. Niedzielski zastrzegł przy tym, że najpierw musi pojawić się odpowiednie rozporządzenie KE, zanim decyzje w sprawie paszportów covidowych zostaną podjęte w Polsce.

KONKRET24: Krzysztof Bosak: paszporty covidowe są sprzeczne z konstytucją. Co na to eksperci? >>>

"Najprawdopodobniej stanie się to w czerwcu"

Minister był również pytany, czy nie obawia się, że liczba chętnych na szczepienia będzie maleć.

- W pewnym momencie dojdziemy do sytuacji, że to raczej szczepienia będą szukały chętnych. Najprawdopodobniej stanie się to w czerwcu – powiedział Niedzielski. Szef MZ podkreślił przy tym, że rząd stara się przekonywać Polaków do szczepień i nie ma dyskusji o tym, żeby były one obowiązkowe.

Niedzielski poinformował też, że do wakacji zostanie przygotowana ustawa o jakości w polskim systemie opieki zdrowotnej – jak są leczeni pacjenci, jak są obsługiwane dane jednostki medyczne, jak są zarządzane poszczególne jednostki. - Taki zaczątek jest już w onkologii – powiedział. Według niego dzięki temu pacjent będzie mógł sprawdzić, gdzie dane zabiegi wykonywane są najlepiej.

Paszporty covidowe

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen podczas konferencji prasowej 8 maja powiedziała, że "paszporty covidowe są coraz bliżej realizacji". - Jak wszystko pójdzie zgodnie z planem, to już niebawem osoby zaszczepione będą mogły swobodnie przekraczać granice. Porozumienie polityczne dotyczące paszportów szczepień przeciw COVID-19 jest oczekiwane do końca maja – wskazywała. System natomiast powinien działać już w czerwcu.

17 marca Komisja Europejska przedstawiła wniosek dotyczący utworzenia zielonego zaświadczenia cyfrowego, które będzie ważne we wszystkich państwach członkowskich UE. Na obowiązywać nie dłużej niż 12 miesięcy i mieć formę elektroniczną (przechowywaną na urządzeniach mobilnych) lub (na życzenie) papierową. Zaświadczenie będą mogły nieodpłatnie dostać osoby, które spełniają jeden z tych warunków: są zaszczepione przeciwko COVID-19, wyleczone z infekcji lub mają ujemny wynik testu na koronawirusa.

Osoby z takim zaświadczeniem mają być zwalniane z ograniczeń w swobodnym przemieszczaniu się po Unii Europejskiej, takich jak kwarantanna, samoizolacja, testy.

28 kwietnia Parlament Europejski poparł wydawanie paszportów covidowych. Większość polskich europarlamentarzystów głosowała "za". Europosłowie podkreślili, że aby uniknąć dyskryminacji osób nieszczepionych oraz ze względów ekonomicznych, kraje UE powinny zapewnić powszechne, dostępne, terminowe i bezpłatne testy.

PARLAMENT EUROPEJSKI O PASZPORTACH COVIDOWYCH. MATERIAŁ PROGRAMU "POLSKA I ŚWIAT" W TVN24 >>>

Autor:akr/dap

Źródło: PAP, Konkret24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości