Oto najlepsze polskie zdjęcie prasowe roku. "Byłem tam pierwszy, miałem szczęście"

Aktualizacja:
Michał Legierski o swoim zdjęciu
Michał Legierski o swoim zdjęciu
tvn24
Zwyciężyło zdjęcie Michała Legierskiego z Agencji Fotograficznej Edytortvn24

Zdjęcie autorstwa Michała Legierskiego zrobione w Orzeszu-Jaśkowicach zdobyło tytuł najlepszej fotografii prasowej w konkursie Grand Press Photo 2013. Fotografia przedstawia mężczyznę wynoszącego krzyż z płonącego kościoła.

Zwycięzców konkursu ogłoszono podczas piątkowej gali. Laureat nagrody głównej, Michał Legierski z Agencji Fotograficznej Edytor, zdjęcie zrobił 14 stycznia 2013 roku. - Decyzja była trudna. Wybraliśmy klasyczne zdjęcie fotografii prasowej. Zdjęcie Roku zrobił Michal Legierski w swojej wiosce - tłumaczył wybór zwycięzcy gość specjalny gali Samuel Arenda. - Jak się robi zdjęcie roku? Trzeba się napiąć, skupić i nie zepsuć - odpowiadał Legierski.

W rozmowie z "Wstajesz i Weekend" w TVN24 przyznał, że miał sporo szczęścia przy robieniu zdjęcia. Fotograf był jedną z pierwszych osób na miejscu pożaru i miał chwilę, żeby zastanowić się nad fotografią.

Najlepsze zdjęcia

W konkursie oddzielnie oceniano zdjęcia pojedyncze i fotoreportaże. Wśród zdjęć pojedynczych, w kategorii Wydarzenia wygrało to samo zdjęcie zdjęcie, dzięki któremu Legierski zdobył nagrodę główną.

W kategorii Ludzie wygrała fotografia Damiana Kramskiego za fotografię księdza Jana Kaczkowskiego, który wspiera chorych na raka.

W kategorii Życie codzienne najlepszym wybrano zdjęcie Bartosza Wrześniowskiego, które przedstawia pierwsze karmienie Matyldy po skomplikowanym porodzie na oddziale intensywnej terapii neonatologii w szpitalu w Düsseldorfie.

W kategorii Środowisko wygrał Tomasz Adamowicz z "Gazety Polskiej Codziennie" za zdjęcie jelenia zastrzelonego podczas Hubertusa Spalskiego. Zdjęcie pochodzi z fotoreportażu przedstawiającego polską tradycję łowiecką - kultywowaną mimo kontrowersji. W kategorii Sport zwyciężył Kacper Kowalski, którego zdjęcie przedstawiało kolejkę do wyciągu krzesełkowego w ośrodku narciarskim Czarna Góra.

W kategorii Środowisko I nagrodę za zdjęcie pojedyncze otrzymuje Tomasz Adamowicz z "Gazety Polskiej Codziennie"Grand Press Photo

Mistrzowie fotoreportażu

W grupie fotoreportaży w kategorii Wydarzenia wygrał Wojciech Grzędziński, dokumentujący służbę polskiego kontyngentu w Afganistanie.

W kategorii Ludzie wygrał przejmujący fotoreportaż... bez ludzi. Karolina Jonderko sfotografowala puste pokoje zaginionych osób.

W kategorii Środowisko wygrał fotoreportaż Agnieszki Rayss, pokazujący jak woda z Wisły trafia do mieszkańców Warszawy.

W kategorii Sport nie przyznano nagrody.

Za najlepszy fotokast uznano "Jodie" autorstwa Piotra Małeckiego (dla "Polityki"). Opowiada o Amerykance Jodie Baltazar, która mieszka na Rakowcu w Warszawie i stara się ułożyć sobie życie w Polsce, która jest dla niej krajem dość egzotycznym.

Wystawa pokonkursowa w czerwcu

Gościem specjalnym gali był Samuel Aranda – zwycięzca World Press Photo 2012. Hiszpański fotoreporter w tym roku przewodniczył jury konkursu. Co roku przewodniczącym jury Ogólnopolskiego Konkurs Fotografii Prasowej Grand Press Photo jest bowiem zwycięzca World Press Photo, do którego należy decydujący głos przy wyborze nagrodzonych prac. Oprócz Arandy w jury tegorocznej edycji pracowali: Odd Andersen (AFP Berlin), Marek Grygiel (CSW Zamek Ujazdowski, "Gazeta Wyborcza”), Joanna Kinowska (Zachęta Narodowa Galeria Sztuki), Rafał Milach (Sputnik Photos) i Chris Niedenthal. W Grand Press Photo 2013 oceniano fotografie wykonane między 1 kwietnia 2012 roku a 31 marca 2013 roku. Fotoreporterzy zgłosili ponad 4,8 tys. zdjęć, które konkurowały w kategoriach: Wydarzenia, Życie codzienne, Ludzie, Sport, Środowisko, Portret sesyjny. Jury zakwalifikowało do finału 176 zdjęć – 60 pojedynczych i 16 fotoreportaży.

Wszystkie zdjęcia, które trafiły do finału, będą prezentowane na wystawie pokonkursowej, której otwarcie odbędzie się w czerwcu w Warszawie.

Autor: nsz//bgr / Źródło: tvn24.pl, press.pl

Źródło zdjęcia głównego: Grand Press Photo

Pozostałe wiadomości

Kancelaria prezydenta Tajwanu zaprzeczyła doniesieniom medialnym, według których Lai Ching-te zabiegał o umówienie rozmowy telefonicznej z prezydentem elektem Donaldem Trumpem. Rzeczniczka poinformowała, że gratulacje zostały przekazane za pośrednictwem biura przedstawicielstwa Tajpej w USA.

Zamieszanie z gratulacjami dla Trumpa. Doniesienia "nie są zgodne z faktami"

Zamieszanie z gratulacjami dla Trumpa. Doniesienia "nie są zgodne z faktami"

Źródło:
PAP

Kamala Harris była niesamowitą partnerką i urzędniczką państwową pełną uczciwości, odwagi i temperamentu - oświadczył prezydent USA Joe Biden w komunikacie po porażce wyborczej wiceprezydentki z Donaldem Trumpem.

Biden zabrał głos po porażce Harris

Biden zabrał głos po porażce Harris

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oznajmił w środę wieczorem na platformie X, że rozmawiał przez telefon z prezydentem elektem USA Donaldem Trumpem. Z kolei portal Politico informuje, że Biały Dom jeszcze przed inauguracją Trumpa planuje dostarczyć ostatni pakiet pomocy Ukrainie, wart sześć miliardów dolarów.

Zełenski rozmawiał z Trumpem. Potem opublikował wpis

Zełenski rozmawiał z Trumpem. Potem opublikował wpis

Źródło:
PAP

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz zdymisjonował ministra finansów Christiana Lindnera. Portal Politico napisał, że rządząca koalicja, która składała się z trzech partii, właśnie się rozpadła. Szef niemieckiego rządu przekazał, że w połowie stycznia zwróci się do parlamentu o udzielenie mu wotum zaufania, a to z kolei może doprowadzić do przyspieszonych wyborów w marcu.

Dymisja w niemieckim rządzie. Politico: koalicja się rozpadła

Dymisja w niemieckim rządzie. Politico: koalicja się rozpadła

Źródło:
PAP, ARD, Reuters

Nie żyje trzyletnie dziecko, które trafiło w środę do szpitala w Nowym Tomyślu z objawami zatrucia. Okoliczności i przyczyny śmierci wyjaśnia policja pod nadzorem prokuratury. W szpitalu jest również matka dziecka.

Trzyletnie dziecko trafiło do szpitala z objawami zatrucia. Nie żyje

Trzyletnie dziecko trafiło do szpitala z objawami zatrucia. Nie żyje

Źródło:
PAP

Była ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher uważa, że Donald Trump rozumie, że Polska jest nowym liderem Europy, a jego zwycięstwo jest dla niej dobrą wiadomością. Była również pytana, czy jest gotowa podjąć się kolejnej misji dyplomatycznej w naszym kraju.

Czy Georgette Mosbacher wróci do Polski?

Czy Georgette Mosbacher wróci do Polski?

Źródło:
PAP

Kamala Harris, wiceprezydentka i kandydatka demokratów, uznała swoją porażkę w wyborach prezydenckich. Poinformowała, że rozmawiała z Donaldem Trumpem i zadeklarowała, że będzie uczestniczyć w pokojowym przekazaniu władzy. - Przegrałam wybory, ale nie przegrałam walki, która napędzała całą nasza kampanię - powiedziała podczas pierwszego wystąpienia od wtorkowych wyborów.

Kamala Harris uznała porażkę. "Przegrałam wybory, ale nie przegrałam walki"

Kamala Harris uznała porażkę. "Przegrałam wybory, ale nie przegrałam walki"

Źródło:
TVN24

Donald Trump wygrał wybory i będzie 47. prezydentem Stanów Zjednoczonych. W Niemczech doszło do rozpadu rządzącej koalicji. W Sejmie debatowano nad projektem dotyczącym depenalizacji pomocy w aborcji. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w czwartek 7 listopada.

Kryzys w Niemczech, szef KRRiT ukarany, sprawa wpisu aktorki znów w sądzie

Kryzys w Niemczech, szef KRRiT ukarany, sprawa wpisu aktorki znów w sądzie

Źródło:
TVN24, PAP

Amerykański prezydent elekt Donald Trump przeprowadził w środę wieczorem szereg rozmów telefonicznych z czołowymi politykami, między innymi z premier Włoch Giorgią Meloni, premierem Izraela Benjaminem Netanjahu, prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, z premierem Węgier Viktorem Orbanem. Gratulacje po zwycięstwie w wyborach otrzymał między innymi od premiera Australii Anthony'ego Albanese'a i liderki francuskiego Zjednoczenia Narodowego Marine Le Pen.

Meloni, Orban, Zełenski, Netanjahu. Szereg rozmów Donalda Trumpa po wyborach

Meloni, Orban, Zełenski, Netanjahu. Szereg rozmów Donalda Trumpa po wyborach

Źródło:
PAP

Premier Donald Tusk w czwartek i piątek będzie w Budapeszcie, gdzie weźmie udział w spotkaniu Europejskiej Wspólnoty Politycznej oraz w nieformalnym posiedzeniu Rady Europejskiej. Swoją wizytę w szczycie EWP zapowiedział również prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Donald Tusk i Wołodymyr Zełenski jadą na szczyt do Budapesztu

Donald Tusk i Wołodymyr Zełenski jadą na szczyt do Budapesztu

Źródło:
PAP

Koalicja rządząca "ma twardą legitymację, żeby prowadzić poważną polityczną dyskusję z każdym rządem w Ameryce" - powiedział w "Kropce nad i" w TVN24 Paweł Kowal z Koalicji Obywatelskiej, szef sejmowej komisji spraw zagranicznych, odnosząc się do wyboru Donalda Trumpa na prezydenta USA. Mówił także o działaniach, jakie przyszły gospodarz Białego Domu może podjąć wobec rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Co dalej z Ukrainą i Putinem? "Trump potrzebuje sekundę, żeby to zrozumieć"

Co dalej z Ukrainą i Putinem? "Trump potrzebuje sekundę, żeby to zrozumieć"

Źródło:
TVN24

Osoby poruszające się po drogach w najbliższych godzinach powinny zachować szczególną ostrożność. W wielu regionach nadal utrzymuje się gęsta mgła. Miejscami widoczność spada poniżej 200 metrów. IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia.

Widoczność miejscami poniżej 200 metrów. Są ostrzeżenia IMGW

Widoczność miejscami poniżej 200 metrów. Są ostrzeżenia IMGW

Źródło:
IMGW

Trwają prace nad zmianą przepisów dotyczących podatku od nieruchomości. Projekt ustawy w tej sprawie został w środę skierowany do dalszych prac w komisji finansów publicznych. Jak mówił w Sejmie wiceszef resortu finansów Jarosław Neneman, jest to mała nowelizacja i "pierwszy krok", a "opodatkowanie budynków mieszkalnych, szczególnie w dużych miastach, wymaga gruntownych zmian".

"To będzie duża zmiana" w podatku od nieruchomości

"To będzie duża zmiana" w podatku od nieruchomości

Źródło:
PAP

Bez zatrudnienia dodatkowych pracowników skrócenie czasu pracy musiałoby przełożyć się na niższą produkcję i niższe łączne dochody, a co za tym idzie, na niższe płace - oceniają analitycy Instytutu Badań Strukturalnych (IBS). W ich opinii przyjęcie takiego rozwiązania prowadziłoby do "poważnych problemów państwa z dostarczaniem usług publicznych".

Alarmujące skutki czterodniowego tygodnia pracy. "Poważne problemy"

Alarmujące skutki czterodniowego tygodnia pracy. "Poważne problemy"

Źródło:
PAP

Paczki, które w ostatnich miesiącach zapaliły się w magazynach firm logistycznych w Europie, były częścią spisku rosyjskiego wywiadu wojskowego - przekazał Kestutis Budrys, starszy doradca do spraw bezpieczeństwa narodowego prezydenta Litwy. W październiku komunikat w tej sprawie wydała Prokuratura Krajowa.

Pożary paczek w magazynach firm logistycznych w Europie. "Wiemy, kto stoi za tymi operacjami"

Pożary paczek w magazynach firm logistycznych w Europie. "Wiemy, kto stoi za tymi operacjami"

Źródło:
CNN, PAP, "Gazeta Wyborcza"

Sąd Okręgowy w Warszawie ponownie rozpatrzy sprawę aktorki Barbary Kurdej-Szatan, która jest oskarżona o zniesławienie funkcjonariuszy Straży Granicznej. Powrót sprawy to efekt decyzji Sądu Najwyższego, który uwzględnił skargę Zbigniewa Ziobry. Ten złożył ją jeszcze jako prokurator generalny.

Wraca sprawa wpisu Barbary Kurdej-Szatan. Decyzja Sądu Najwyższego po skardze Zbigniewa Ziobry

Wraca sprawa wpisu Barbary Kurdej-Szatan. Decyzja Sądu Najwyższego po skardze Zbigniewa Ziobry

Źródło:
PAP

Wybrany na 47. prezydenta Stanów Zjednoczonych Donald Trump jest - jak przypomina CNN - "skazanym przestępcą", który "oczekuje na wyrok w sprawie o łapówkę w Nowym Jorku i wciąż stara się uniknąć ścigania w innych sprawach stanowych i federalnych". Trump nie przyznał się do winy w żadnym z postawionych mu zarzutów. Co się teraz stanie z jego sprawami karnymi i cywilnymi?

Co się stanie ze sprawami karnymi i cywilnymi Donalda Trumpa

Co się stanie ze sprawami karnymi i cywilnymi Donalda Trumpa

Źródło:
CNN, tvn24.pl

Główny Inspektorat Sanitarny opublikował ostrzeżenie dotyczące partii mąki żytniej razowej. "Może stwarzać ryzyko dla zdrowia konsumentów" - napisano w komunikacie.

Mąka wycofana ze sklepów. Ostrzeżenie

Mąka wycofana ze sklepów. Ostrzeżenie

Źródło:
tvn24.pl

Jak ustalili śledczy, około 40-letnia kobieta, której ciało znaleziono pod koniec października w jednej z kamienic na Bałutach w Łodzi, zmarła na przełomie czerwca i lipca. Jej tożsamość pozostaje nieznana, ale śledczy podejrzewają, kim była.

Ciało kobiety w piwnicy. Wiedzą, kiedy zmarła. Podejrzewają, kim była

Ciało kobiety w piwnicy. Wiedzą, kiedy zmarła. Podejrzewają, kim była

Źródło:
PAP

Tragedia w Puchałach pod Pruszkowem. Nie żyje dwuletnie dziecko, które zostało porażone prądem - przekazała Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego "Meditrans" w Warszawie. Prokuratura prowadzi śledztwo w sprawie.

Świętowali jego urodziny, dwuletnie dziecko śmiertelnie poraził prąd. Wszczęto śledztwo

Świętowali jego urodziny, dwuletnie dziecko śmiertelnie poraził prąd. Wszczęto śledztwo

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Najmłodszy syn Donalda Trumpa, 18-letni Barron, stał obok ojca, świętując jego wybór na 47. prezydenta Stanów Zjednoczonych. Jak odnotowały media, mierzący 206 cm wzrostu nastolatek "górował nad rodziną" i zgromadzonymi na scenie republikanami. Pozornie trzymający się z boku polityki "mały Donald" miał jednak odegrać pewną "zakulisową" rolę w kampanii ojca.

Ma 206 cm wzrostu, matka mówi o nim "mały Donald". Co wiadomo o Barronie Trumpie

Ma 206 cm wzrostu, matka mówi o nim "mały Donald". Co wiadomo o Barronie Trumpie

Źródło:
tvn24.pl

Nie dajmy się oszukać cyberprzestępcom. Co drugi Polak co najmniej raz otrzymał wiadomość od osoby podszywającej się pod znajomego, członka rodziny lub fałszywego funkcjonariusza, a niemal co piąty padł ofiarą kradzieży wrażliwych danych lub pieniędzy. Materiał programu "Polska i Świat".

Co drugi Polak otrzymał taką wiadomość. Ten rok może być najgorszy w historii

Co drugi Polak otrzymał taką wiadomość. Ten rok może być najgorszy w historii

Źródło:
tvn24.pl

Na Krakowskim Przedmieściu trzy sceny - muzyczna, taneczne i dziecięca - oraz kolorowe parady. Na Cytadeli Warszawskiej wyjątkowy koncert folkowy i możliwość darmowego zwiedzenia znajdujących się tam dwóch muzeów. W Łazienkach Królewskich pokazy kawaleryjskie. Warszawskie instytucje przygotowały szereg atrakcji z okazji 106. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Oto przegląd najważniejszych.

Radosne świętowanie niepodległości. 11 listopada w Warszawie

Radosne świętowanie niepodległości. 11 listopada w Warszawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Antoni Macierewicz nie zrezygnował z zakupu samolotów tankujących w powietrzu, a Polska miała płacić za to, że będą one stacjonować w Holandii - twierdzi Jacek Sasin i broni decyzji rządu Zjednoczonej Prawicy. Jednak poprzedni szef MON wycofał się z programu międzynarodowego, w ramach którego latające cysterny miały stacjonować w Polsce. W rezultacie Wojsko Polskie wciąż ich nie ma.

Sasin: "nie zrezygnowaliśmy z zakupu latających cystern". Jak było naprawdę?

Sasin: "nie zrezygnowaliśmy z zakupu latających cystern". Jak było naprawdę?

Źródło:
Konkret24

Stacja TVN24 w październiku była najchętniej oglądanym kanałem informacyjnym w kraju z 5,83 procent udziału w widowni w grupie ogólnej (widzowie powyżej 4. roku życia) - wynika z danych Nielsen TV Audience Measurement. "Fakty" TVN były najchętniej wybieranym serwisem informacyjnym, a portal tvn24.pl najczęściej czytanym serwisem internetowym stacji telewizyjnej.

Świetne wyniki TVN24, tvn24.pl i "Faktów" TVN. Dziękujemy!

Świetne wyniki TVN24, tvn24.pl i "Faktów" TVN. Dziękujemy!

Źródło:
tvn24.pl