Zdjęcie autorstwa Michała Legierskiego zrobione w Orzeszu-Jaśkowicach zdobyło tytuł najlepszej fotografii prasowej w konkursie Grand Press Photo 2013. Fotografia przedstawia mężczyznę wynoszącego krzyż z płonącego kościoła.
Zwycięzców konkursu ogłoszono podczas piątkowej gali. Laureat nagrody głównej, Michał Legierski z Agencji Fotograficznej Edytor, zdjęcie zrobił 14 stycznia 2013 roku. - Decyzja była trudna. Wybraliśmy klasyczne zdjęcie fotografii prasowej. Zdjęcie Roku zrobił Michal Legierski w swojej wiosce - tłumaczył wybór zwycięzcy gość specjalny gali Samuel Arenda. - Jak się robi zdjęcie roku? Trzeba się napiąć, skupić i nie zepsuć - odpowiadał Legierski.
W rozmowie z "Wstajesz i Weekend" w TVN24 przyznał, że miał sporo szczęścia przy robieniu zdjęcia. Fotograf był jedną z pierwszych osób na miejscu pożaru i miał chwilę, żeby zastanowić się nad fotografią.
Najlepsze zdjęcia
W konkursie oddzielnie oceniano zdjęcia pojedyncze i fotoreportaże. Wśród zdjęć pojedynczych, w kategorii Wydarzenia wygrało to samo zdjęcie zdjęcie, dzięki któremu Legierski zdobył nagrodę główną.
W kategorii Ludzie wygrała fotografia Damiana Kramskiego za fotografię księdza Jana Kaczkowskiego, który wspiera chorych na raka.
W kategorii Życie codzienne najlepszym wybrano zdjęcie Bartosza Wrześniowskiego, które przedstawia pierwsze karmienie Matyldy po skomplikowanym porodzie na oddziale intensywnej terapii neonatologii w szpitalu w Düsseldorfie.
W kategorii Środowisko wygrał Tomasz Adamowicz z "Gazety Polskiej Codziennie" za zdjęcie jelenia zastrzelonego podczas Hubertusa Spalskiego. Zdjęcie pochodzi z fotoreportażu przedstawiającego polską tradycję łowiecką - kultywowaną mimo kontrowersji. W kategorii Sport zwyciężył Kacper Kowalski, którego zdjęcie przedstawiało kolejkę do wyciągu krzesełkowego w ośrodku narciarskim Czarna Góra.
Mistrzowie fotoreportażu
W grupie fotoreportaży w kategorii Wydarzenia wygrał Wojciech Grzędziński, dokumentujący służbę polskiego kontyngentu w Afganistanie.
W kategorii Ludzie wygrał przejmujący fotoreportaż... bez ludzi. Karolina Jonderko sfotografowala puste pokoje zaginionych osób.
W kategorii Środowisko wygrał fotoreportaż Agnieszki Rayss, pokazujący jak woda z Wisły trafia do mieszkańców Warszawy.
W kategorii Sport nie przyznano nagrody.
Za najlepszy fotokast uznano "Jodie" autorstwa Piotra Małeckiego (dla "Polityki"). Opowiada o Amerykance Jodie Baltazar, która mieszka na Rakowcu w Warszawie i stara się ułożyć sobie życie w Polsce, która jest dla niej krajem dość egzotycznym.
Wystawa pokonkursowa w czerwcu
Gościem specjalnym gali był Samuel Aranda – zwycięzca World Press Photo 2012. Hiszpański fotoreporter w tym roku przewodniczył jury konkursu. Co roku przewodniczącym jury Ogólnopolskiego Konkurs Fotografii Prasowej Grand Press Photo jest bowiem zwycięzca World Press Photo, do którego należy decydujący głos przy wyborze nagrodzonych prac. Oprócz Arandy w jury tegorocznej edycji pracowali: Odd Andersen (AFP Berlin), Marek Grygiel (CSW Zamek Ujazdowski, "Gazeta Wyborcza”), Joanna Kinowska (Zachęta Narodowa Galeria Sztuki), Rafał Milach (Sputnik Photos) i Chris Niedenthal. W Grand Press Photo 2013 oceniano fotografie wykonane między 1 kwietnia 2012 roku a 31 marca 2013 roku. Fotoreporterzy zgłosili ponad 4,8 tys. zdjęć, które konkurowały w kategoriach: Wydarzenia, Życie codzienne, Ludzie, Sport, Środowisko, Portret sesyjny. Jury zakwalifikowało do finału 176 zdjęć – 60 pojedynczych i 16 fotoreportaży.
Wszystkie zdjęcia, które trafiły do finału, będą prezentowane na wystawie pokonkursowej, której otwarcie odbędzie się w czerwcu w Warszawie.
Autor: nsz//bgr / Źródło: tvn24.pl, press.pl
Źródło zdjęcia głównego: Grand Press Photo